A. A. Milne
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • A. A. Milne 
  • języki: 2 
  • Atlasy i albumy 
  • Wyczyść

Zmarły w 1956 r. brytyjski pisarz, poeta, dramaturg i scenarzysta. Zasłynął jako autor wierszyków i prozy dla młodych czytelników. Jego książki, których bohaterem jest Miś o Bardzo Małym rozumku to do wielu dekad absolutna klasyka światowej literatury dziecięcej. Dziś Kubuś Puchatek A. A. Milne’a to nie tylko jedna z najpopularniejszych książek na świecie, ale również globalna marka Disney’a warta miliardy dolarów.

Alan Alexander Milne urodził się w 1882 r. w Londynie jako najmłodszy z trzech synów Johna Vine’a Milne oraz Sarah Marii Milne. Jego ojciec był dyrektorem stojącej na wysokim poziomie prywatnej szkoły dla chłopców Henley House School, do której uczęszczał również w początkach swojej edukacji młody Alan. Jednym z jego nauczycieli był pracujący wówczas w Henley H. G Welles. Alan był mocno związany z rodzeństwem, szczególnie z Kennethem, nazywanym Kenem. Ich przyjaźń przetrwała dzieciństwo i brat pozostał ważną osobą także w życiu dorosłego Alana Aleksandra. To właśnie Ken zachęcał go do pisania i korespondencyjnie wymieniał się żartobliwymi wierszykami, które sam również tworzył.

W 1903 r. A. A. Milne dyplomem licencjackim z matematyki zakończył naukę w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. Podczas studiów pisywał o uniwersyteckiego pisma Granta, później był nawet jego redaktorem naczelnym. Po studiach Alan próbował swoich sił jak pisarz i satyryk jednak bez większego powodzenia. Od roku 1906 regularnie współpracował z satyrycznym periodykiem Punch, który publikował jego krótkie teksty. W tym czasie debiutował też jako pisarz. Jednak swojej pierwszej, opublikowanej w 1905 r. i zatytułowanej Lovers In London, książki A. A. Milne wstydził się do tego stopnia, że zakazał jej późniejszej publikacji i na stałe wykreślił ze swojej bibliografii. Po pewnym czasie awansował na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego czasopisma.

W 1910 r. ukazała się jego druga (przez samego pisarza później uważana za pierwszą ) książka pt. The Days Play. W 1913 r. Alan ożenił się z Dorothy De Selincourt. Rok później Milne wstąpił do wojska, i wyjechał na front I wojny światowej. Ranny pod Sommą w 1916 r. wrócił do Anglii i pracował dla działu propagandy wywiadu wojskowego, MI7. Po zakończeniu wojny wrócił do pracy literackiej. Pisał scenariusze dla młodego brytyjskiego przemysłu filmowego oraz sztuki. W 1920 r. premierę sceniczną miał jego najsłynniejszy dramat Mr Pim Passes By.

A. A Milne, Kubuś Puchatek i Krzyś

W 1920 roku na świat przyszedł Christopher Robin Milne, jedyny syn Allan i Dorothy. Po jego narodzinach Milne swój talent literacki zaczął wykorzystywać w literaturze dziecięcej. I to właśnie przeznaczone dla młodych czytelników książki A. A. Milne’a uczyniły pisarzem nie tylko sławnym, ale i niezapomnianym. W 1924 r. ukazał się zbiór wierszyków dla dzieci jego autorstwa pt. When We Were Very Young, ilustrowany przez rysownika Puncha, E.H. Sheparda, który przeszedł do historii jako autor pierwszych rysunków Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego lasu. Wydawnictwo cieszyło się dużym powodzeniem, a autor kontynuował pisanie utworów dla dziecięcego odbiorcy.

Swoje najsłynniejsze dzieło pt. Kubuś Puchatek A. A. Milne opublikował w 1926 r. Urocza, pogodna i mądra opowiastka o małym chłopcu Krzysiu i jego zamieszkujących Stumilowy las pluszowych przyjaciołach niemal z miejsca podbiła serca małych czytelników i ich rodziców. Pierwowzorem Krzysia był oczywiście synek autora, kilkuletni Christopher, zaś inspirację dla reszty bohaterów stanowiły jego zabawki. Głównego bohatera, pluszowego misia o bardzo małym rozumku, Kubusia Puchatka, A. A. Milne stworzył wzorując się na przytulance, którą podarował Christopherowi na jego pierwsze urodziny. Jedynymi całkowicie wymyślonymi przez pisarza mieszkańcami Stumilowego lasu był Królik i Sowa Przemądrzała. Zarówno Tygrys, Kangurzyca, Maleństwo, Prosiaczek jak i Kłapouchy mieli swoje pluszowe pierwowzory należące do małego Milne’a. Większość z tych zabawek zachowała się do dziś i jest wystawiona w Bibliotece publicznej w Nowym Yorku, gdzie co roku ogląda je ok. 750000 osób. Kontynuację przygód Kubusia Puchatka, Krzysia i reszty przyjaciół ze Stumilowego lasu pt. Chatka Puchatka A. A. Milne w ręce małych czytelników oddał w 1928 r. Rok wcześniej ukazał się zbiór 35 wierszyków dla dzieci pisarza pt. Now we are six, ilustrowanych przez Sheparda (11 z nich towarzyszą obrazki z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi). Mimo upływu niemal stu lat od premiery pierwszej książki z Misiem o Bardzo Małym Rozumku, Kubuś Puchatek A. A. Milne’a nie postarzał się i niezmiennie pozostaje ulubionym bohaterem dzieciństwa milionów dzieci na całym świecie.

Pozostałe książki A. A. Milne’a

Po wielkim sukcesie jakim okazał się Kubuś Puchatek A. A. Milne nie spoczął na laurach i kontynuował pracę literacką. Wydawał powieści, zbiory opowiadań i poezji. Pisał również dramaty m.in. The Ivory Door czy Toad of Toad Hall. W 1939 r. wydał także autobiografię pt. It's too late now. Jego ostatnia książka, Year In Year Out, ukazała sie w 1951 r.