Nie znaleziono wyników
Amerykański pisarz, eseista i literaturoznawca, ekspert od twórczości Marcela Prousta. Akademik, publicysta i autor zapadających w pamięć i serce fabuł o miłości.
André Aciman urodził się w 1951 r. w egipskiej Aleksandrii w rodzinie sefardyjskich Żydów. Jako mały chłopiec dorastał w multikulturowym i barwnym tyglu tego niezwykłego miasta. Choć najbliższa rodzina pisarza była francuskojęzyczna, jej korzenie były o wiele bardziej skomplikowane. W jego domu usłyszeć można było niezwykłą mieszankę języków: włoskiego, Ladino i arabskiego, dodatkowo mały André uczęszczał do brytyjskich szkół. Jego rodzice, jako potomkowie przybyłych do Egiptu na początku XX w. Żydów, nie mogli otrzymać egipskiego obywatelstwa. Sytuacja rodziny skomplikowała się wskutek rosnących napięć miedzy niedawno powstałym Izraelem a państwami arabskimi i ostatecznie w 1965 r. rodzina pisarza została zmuszona do emigracji. Początkowo matka z dwoma synami przeniosła się do Rzymu, a ojciec zamieszkał we Francji. Ostatecznie, w 1968 r., wszyscy osiedli na stałe w Nowym Yorku. Za sprawą opowiadającej o tamtych latach wspomnieniowej książki André Aciman po raz pierwszy zdobył rozgłos jako pisarz. Jego wydany w 1995 r. pamiętnik pt. Wyjście z Egiptu został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytykę, jak i czytelników, przynosząc swojemu autorowi Whithing Award.
W Stanach Zjednoczonych cała rodzina zapuściła korzenie, a André Aciman wkroczył na drogę kariery akademickiej. W 1973 r. ukończył studia licencjackie w Lehman College, a naukę kontynuował na prestiżowym Harvardzie, gdzie zrobil dyplom magisterski i obronił doktorat z literatury porównawczej. Publikował w takich czasopismach jak The New Yorker, The New York Review of Books, The New York Times, a jego teksty znalazły się również w antologiach współczesnej amerykańskiej eseistyki. Na wielu uczelniach wykładał teorię literatury i literaturę francuską oraz prowadził warsztaty z kreatywnego pisania.
Wydając w 2007 r. pierwszą w swoim dorobku powieść, Tamte dni, tamte noce, André Aciman zyskał międzynarodowe uznanie jako pisarz. Książka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem tak czytelników, jak i krytyki. Ta wspaniale opowiedziana, niezwykła historia, trudniej miłości niemal z miejsca stała się bestsellerem i prawdziwą rewelacją sezonu, uznaną przez New York Times za książkę roku.
Bohaterem i narratorem powieści jest 17-letni Elio, spędzający wakacje we włoskiej willi ojca, który jest profesorem. Jak co roku, dołącza do ich zaproszony przez ojca młody pracownik naukowy. Tym razem jest to 24-letni Olivier, który pracuje nad rozprawą o Heraklicie. Początkowo Elio nie jest zachwycony obecnością gościa, stopniowo jednak miedzy mężczyznami zaczyna się rodzić erotyczna fascynacja. Słoneczna i nieco duszna atmosfera gorącego włoskiego lata, wspaniale opisana przez André Acimana na kartach książki, idealnie współgra z komplikującą się, coraz bardziej napiętą i pełną pożądania relacją bohaterów. I choć o wakacyjnych miłościach, gorących romansach i uczuciach od pierwszego wejrzenia zapisano już setki tysięcy stron, autor ani w jednym zdaniu nie popada w banał. W Tamte dni, tamte noce André Aciman, miłosną historię Elio i Oliviera potrafił opowiedzieć niezwykle, czule i mimo wielu scen erotycznych, z dużym wyczuciem i elegancją, pokazując wielką literacką klasę. W 2017 r. powieść została sfilmowana, w tym samy roku ukazało się też pierwsze polskie wydanie książki André Acimana.
Nowa książka André Acimana, Znajdź mnie, jest kontynuacją losów obu kochanków. Dwadzieścia lat od gorącego lata spędzonego z ukochanym, Elio jest uznanym pianistą koncertującym na całym świecie. Olivier natomiast poświecił się karierze akademickiej, dochodząc do stanowiska szanowanego profesora angielskiej uczelni. W znajdź mnie André Aciman ważnym bohaterem czyni również Samuela, ojca Elio, który po rozwodzie przenosi się z Florencji do Rzymu. Wielbiciele prozy pisarza żartują, że takie poprowadzenie fabuły daje nadzieję na trzecią odsłonę tej historii, tym razem koncentrującą się bardziej na postaci matki.
Choć pisarz najbardziej znany jest jako autor Tamtych dni, tamtych nocy, za swoją najbardziej udaną fabułę uznaje André Aciman Osiem białych nocy. I chociaż większość czytelników i krytyki nie podziela tego poglądu, to niebanalnie napisane studium ludzkich uczyć, nawiązujące tytułem do opowiadania Białe noce Fiodora Dostojewskiego, z pewnością zasługuje na uwagę. Narratorem, którego imienia na stronach książki André Aciman aż do końca ni zdradza, jest zbliżający się do trzydziestki mężczyzna poznający na przyjęciu Clarę, prawdopodobnie kobietę swojego życia. Fabuła powieści koncentruje się na tygodniu następującym po tym spotkaniu, na wieczorach spędzanych wspólnie przez bohaterów w małym kinie. To opowieść o wielkiej niewiadomej i ryzyku, jakim zawsze jest miłość i zawierzenie siebie drugiemu człowiekowi. André Aciman pięknie opisuje niepewność, obawy i nadzieje dwojga ludzi w być może najważniejszym momencie ich biografii.
8 białych nocy to wyrażone wspaniałym językiem, szczegółowe i momentami bolesne studium oczekiwań i nadziei, z jakimi zmaga się każdy człowiek, gdy rozpoczyna nowy związek.