Nie znaleziono wyników
Amerykański pisarz młodego pokolenia o portorykańskich korzeniach, jeden z najbardziej obiecujących autorów new adult ostatnich lat. Specjalizuje się w poruszających i uniwersalnych opowieściach o sprawach fundamentalnych: miłości, śmierci, porzuceniu, żałobie i cierpieniu. Mimo że Adam Silvera książki wydaje zaledwie od 5 lat, udało mu się już odnieść międzynarodowy sukces i zdobyć grono wiernych czytelników i to nie tylko wśród młodzieży. Polskiego przekładu doczekały się wszystkie powieści pisarza, a dwie z nich zostały docenione tytułem książki roku w serwisie LubimyCzytać. W 2020 r. powieścią pt. Syn nieskończoności Adam Silvera po raz pierwszy spróbował swoich sił w konwencji fantasy.
Pisarz urodził się w 1990 r. w nowojorskim Bronksie i tam dorastał. W odróżnieniu od typowych chłopaków ze swojej dzielnicy, od dzieciństwa doceniał on wartość i piękno literatury. Adam Silvera książki chciał pisać już jako dziecko, a w wieku 11 lat podejmował pierwsze poważne próby pisarskie i wierzył, że uda mu się opublikować swoją twórczość nim osiągnie skończy 25 lat. Mimo wszelkich trudności, jakie napotykał, nigdy nie stracił z oczy tego celu i rzeczywiście jego debiutancka powieść ukazała się tuż przed 25. urodzinami. Zanim jednak zaczął wydawać Adam Silvera książki, które przyniosły mu międzynarodową popularność i rozpoznawalność, kilka lat zmagał się z głęboka depresją i oraz z konsekwencjami dorastania w Bronksie jako nieukrywający swojej orientacji gej. Trudne doświadczenia będące jego udziałem są zresztą doskonale widoczne w fabułach autora i bez wątpienia stanowią o sile jego prozy. Dziś jego powieści są przekładane na wiele języków i można je kupić w księgarniach na całym świecie. Jak przyznaje pisarz, mimo że całe życie marzył o karierze literackiej i do niej dążył, sukces jego książek był dla niego zaskoczeniem. Do trzech jego tytułów zostały sprzedane prawa filmowe i HBO pracuje nad dwoma serialami; na podstawie powieści More happy than not. Raczej szczęśliwy niż nie i Nasz ostatni dzień.
Swój literacki debiut, przeznaczoną dla starszej młodzieży powieść More happy tahn not. Raczej szczęśliwy niż nie, Adam Silvera opublikował w 2015 r. Na stronach książki pisarz opowiada przejmującą historię zmagań młodego chłopaka z Bronksu z ciężarem życia. Nastoletni Aaron nie potrafi poradzić sobie z samobójstwem ojca, które zniszczyło cały porządek i harmonię jego świata. Zniszczoną strukturę rzeczywistości próbuje odbudować z pomocą swojej dziewczyny i kumpli, jednak rana w jego sercu nie może się zabliźnić. Życiowym przełomem w życiu nastolatka staje się znajomość z Thomasam, która jednak w dorastającym chłopaku zasiewa duży niepokój. Odpowiedzią na ból, z którym nie Aaron potrafi sobie poradzić, ma być zabieg w Instytucie Leto służący usuwaniu i modyfikacji wspomnień. Nie sposób w kreacji bohatera nie dostrzec pewnych motywów autobiograficznych – autor nie ukrywa, że borykał się z depresją, a jego dorastanie m.in. ze względu na orientację seksualną nie było usłane różami.
Nie za długo po swoim debiucie w ręce czytelników oddał Adam Silvera Zostawiłeś mi tylko przeszłość, kolejną fabułę skoncentrowaną wokół skomplikowanego procesu żałoby. Jej główna postać, Griffin, chłopak daleki od normatywnego szablonu (jego problemem sa zachowania kompulsywno-obsesyjne), od lat znajduje bezpieczeństwo w relacji z Theo. Jego wyjazd na studia, a później śmierć, niszczą wszystko, co miało wartość w życiu bohatera. Większość książki Adam Silvera poświęca procesowi nie tyle budowanie przeszłości, co godzenia się z przeszłością, co wymaga najpierw zmierzenie się z prawdą o niej, a to zawsze jest najtrudniejsze zadanie.
Zupełnie inny pomysł fabularny znaleźć można w następnej propozycji pisarza. W powieści Nasz ostatni dzień Adam Silvera opowiada o rzeczywistości, w której specjalna aplikacja zapowiada ludziom ich śmierć z 24-godzinnym wyprzedzeniem. Główni bohaterowie książki właśnie otrzymali taką wiadomość i ostatni dzień życia postanawiają spędzić razem.
Bardzo dużym powodzeniem cieszy się również A jeśli to my, wspólne dzieło Adama Silvery i Becky Albertalli. Rozpisana na dwa głosy powieść o wzajemnym zbliżaniu się i oddalaniu głównych bohaterów: Arthura i Bena. Zetknął ich los, czy to jednak oznacza, że są sobie pisani? Może niekoniecznie…Na jesień 2021 r. zapowiadana jest kontynuacja ich losów pt. Here’s to us.
W 2020 r. powieścią Syn nieskończoności Adam Silvera otworzył swój pierwszy cykl fantasy. Jak mówi, jest to realizacja jego dziecięcych marzeń i powrót do korzeniu (pierwszymi próbami literackimi pisarza były fanfiki fantasy). Magia i niezwykłe światy oraz feniksy fascynowały go od zawsze, a seria fantasy jest idealnym sposobem na połączenie tego wszystkiego. Na początku 2021 r. w krajach anglojęzycznych ukazał się drugi tom cyklu Infinity Reaper, który jednak na razie nie jest on dostępny w polskim tłumaczeniu.
„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”
Tysiące ebooków i audiobooków
Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.
Napisali o nas: