Nie znaleziono wyników
Polska pisarka, autorka poczytnych fabuł obyczajowych zaliczanych zazwyczaj do typowo kobiecej literatury. Z wykształcenia dziennikarka, miłośniczka kotów i Ani z zielonego Wzgórza. Agata Kołakowska książki pisze ponad dekadę i nie wyobraża sobie innego sposobu na życie. W swoim dorobku ma już kilkanaście tytułów, a najnowsza powieść jej autorstwa, Ślepa miłość, ukazała się w sierpniu 2021 r.
Pisarka na świat przyszła w 1984 r. we Wrocławiu i z rodzinnym miastem czuje się mocno związana do dziś. Jest absolwentką dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim i jeszcze na studiach rozpoczęła prace jako żurnalistka, jednak wyuczony zawód szybko ją rozczarował. Niedługo po dyplomie odkryła, że to w fikcji literackiej spełnia się jej potrzeba całkowitej wolności kreowania własnych światów za pomocą słowa. Dlatego też od ponad 10 lat pisze Agata Kołakowska książki, a nie artykuły, i swojego wyboru nigdy nie żałowała. Z biegiem czasu pisarstwo stało się częścią jej tożsamości, a wymyślanie kolejnych fabuł sposobem na życie.
Agata Kołakowska książki pokochała jeszcze we wczesnym dzieciństwie dzięki mamie, która czytając jej do snu, odkryła przed nią przebogaty wyobrażony świat literackich narracji. Niedługo później do przyjemności czytania dołączyła także radość ze snucia własnych opowieści. Już jako mała dziewczynka lubiła układać wierszyki i krótkie historie, później zaś opowiadania. Na początku szkoły podstawowej prowadziła też dziennik, a ponieważ jej życie nie wydawało się przyszłej pisarce dostatecznie ekscytujące, jej wpisy więcej miały wspólnego z fikcja literacką niż dokumentem. Także obecnie w swojej pracy najbardziej cieni niezależność twórczą pozwalającą jej na swobodę w realizacji własnych pomysłów i nieskrępowaną autoekspresję i zarzeka się, że żadna z jej fabuł nie ma w najmniejszym nawet stopniu charakteru autobiograficznego.
Jedną z jej ulubionych historii do dzisiaj jest Ania z Zielonego Lucy Maud Montgomery, która przeczytana w dzieciństwie trwale zapadła w pamięć i serce pisarki. Z klasyków autorka szczególnie (za jego mistrzostwo w kreacji bohaterów) ceni jeszcze Bolesława Prusa, zaś ze współczesnych twórców chętnie sięga po tytuły Charlotte Link, w których podziwia mistrzowsko skonstruowane tło psychologiczne.
Pisarka należy do grona szczęśliwców, dla których droga do realizacji ich literackiego marzenia okazał się dość prosta i szybka. Na wydanie pierwszej książki Agata Kołakowska nie musiała czekać zbyt długo, szczególnie że nie miała żadnych problemów z poddaniem własnej twórczości zewnętrznemu osądowi, co bywa trudne dla wielu początkujących autorów. Wkrótce po tym jak ukończyła pracę nad debiutancką fabułą, niezwłocznie rozesłała ją do wydawców, licząc na ich zainteresowanie. Nie przeliczyła się i szybko podpisała umowę z oficyną Prószyński i s-ka, z którą współpracuje do dziś. Jej pierwsza powieść, historia wchodzącej w życie młodej mężatki pt. Patrycja, choć nie była jeszcze bestsellerem zyskała sympatię czytelniczek. Trzy lata później w ich ręce oddała Agata Kołakowska Przyjaciółki, drugą, równie lekką fabułę swojego autorstwa, która potwierdziła, że podążenie literacką ścieżką było trafnym życiowym wyborem. Dlatego już po kilku miesiącach do księgarń trafił Siódmy rok, kolejny tytuł sygnowany nazwiskiem pisarki. W 2012 r. w powieści Niechciana prawda Agata Kołakowska postanowiła spróbować swoich sił w nieco poważniejszej tematyce, co spotkało się z dobrym przyjęciem miłośniczek gatunku potrafiących docenić poprowadzoną z wyczuciem historię bohaterki, którą po kilkunastu latach wspólnego życia mąż i ojciec jej syna opuszcza dla innego mężczyzny.
W późniejszych latach pisarka, chociaż zaczynała od lekkich nierzadko humorystycznych fabuł obyczajowych, wielokrotnie eksperymentowała z różnymi odmianami gatunku, śmiało dając upust swojej nieprzeciętnej wyobraźni i podejmując nierzadko trudne kontrowersyjne tematy. Na stronach powieści Lista obecności Agata Kołakowska opiera narrację na tajemnicy, umiejętnie kreując niepokojący klimat i pełen niejasności świat przedstawiony. Z kolei Pięć minut Raisy to szalenie oryginalna, osadzona w niedalekiej przyszłości opowieść o przewrotności ludzkiego losu, której bohaterką jest kobieta uznana za najbardziej pechową osobą na kuli ziemskiej. Ciekawą pozycją w dorobku autorki bez wątpienia jest też Wyrok na miłość. Agata Kołakowska do tej rozgrywającej się w środowisku teatralnym powieści przygotowała nagraną w studiu Leszka Możdżera płytę, na której znalazły się piosenki z jej tekstem.
Swoją najnowszą powieść zatytułowała Agata Kołakowska Ślepa miłość. Na jej stronach autorka razem ze swoją bohaterką, wykorzystując teorię ustawień Hellingera, zagłębia się w zawiłości rodzinnych relacji i traum w różnym stopniu definiujących życie każdego z członków tego układu.