Nie znaleziono wyników
Polska pisarka, poetka i blogerka. Z wykształcenia polonistka i anglistka, z zawodu nauczycielka (choć nie znosi hałasu). Świetna pilotka, ale bardzo marny kierowca. Znana przede wszystkim za sprawą swoich współczesnych powieści obyczajowych, chociaż w swoim dorobku ma również Agnieszka Olejnik książki dla dzieci i młodzieży. Jej najnowszy tytuł, stylowy romans historyczny w stylu Jane Austen, Wybór Charlotty, ukazał się w lutym 2021r.
Agnieszka Olejnik to jedna z najpopularniejszych w ostatnich latach autorek współczesnej polskiej prozy obyczajowej. Jej powieści cenione są za solidny literacki warsztat (co pewnie ma pewien związek z filologicznym wykształceniem pisarki), ciekawych bohaterów i niebanalne fabuły. Literaturę kocha od wczesnego dzieciństwa, a jej uroki odkrył przed nią starszy brat, najprawdziwszy mól książkowy. Chociaż Agnieszka Olejnik książki wydaje niecałą dekadę, na swoim koncie ma już parędziesiąt tytułów, w tym także bestsellerowe cykle powieściowe. Jednak jej życie i zainteresowania nie ograniczają się ani do pracy pisarskiej, ani pedagogicznej. Wielką pasją tej niezwykłej kobiety jest uprawiane od młodości szybownictwo, a miłością do latania i zaraził ją ojciec, wojskowy pilot. Poza tym pisarka uwielbia podróże, szczególnie wędrówki na łonie natury i wspinanie się po górach, a szczególe miejsce w jej sercu od zawsze zajmują Tatry. Była już w wielu miejscach, jednak wciąż ma swoje marzenia: chciałaby odwiedzić Kanadę, Japonię oraz surową Islandię i Wyspy Owcze. Zacięcie do wędrownictwa także zawdzięcza tacie, którego praca wymuszała na rodzinie ciągłe przeprowadzki, najczęściej do niewielkich miejscowości. Stąd też, jak mówi to właśnie prowincja jest jej naturalnym środowiskiem i życiowym wyborem. Co ciekawe, zanim ukazały się jej najpopularniejsze książki, Agnieszka Olejnik oddawała się twórczości poetyckiej, a swoje wiersze wykorzystała nawet w powieści pt. A potem przyszła wiosna.
Decyzja o zamieszkaniu poza wielkim miastem jest też pochodną temperamentu i stylu życia pisarki, który można by określić, modnym ostatnimi laty terminem slow life. Uwielbia pielęgnowanie ogrodu, relaks przy filiżance ciepłego napoju i lekturze, towarzyskie i rodzinne (ma trzech synów) spotkania przy grach planszowych, robienie przetworów (przede wszystkim ogórków małosolnych, których jest wielką koneserką) oraz kontakt ze zwierzętami. A tych nigdy w jej domu nie brakuje, jako, że prowadzi hodowlę wyżłów weimarskich, a w okolicy zawsze przebywa jakiś kot, którego można wziąć na kolana.
Kiedy nie pisze własnej książki, Agnieszka Olejnik książki czyta. Jak sama mówi nie ma ulubionych pisarzy czy gatunków, docenia jednak bez wątpienia twórczość takich autorów jak Wiesław Myśliwski, Jakub Małecki, Olga Tokarczuk czy Andrzej Stasiuka, a jeżeli chodzi o literaturę popularną lubi serię Borysa Akunina o Eraście Fandorinie i cykl o Cormoranie Strike’u J.K. Rowling. Jako nauczycielka boleje również nad zanikiem powszechnego czytelnictwa wśród dzieci i stara się mu przeciwdziałać nie tylko przy tablicy, ale też tworząc dedykowane młodym ludziom narracje.
Niemal w każdym wywiadzie pisarka stara się prostować nieścisłości związane z jej debiutem wydawniczym. Bardzo często za taki uchodzi jej wydana w 2014 r. powieść dla starszej młodzieży Zabłądziłam. Agnieszka Olejnik zawsze jednak podkreśla, walcząc z niedocenianiem literatury dziecięcej, że jej pierwszą publikacją była, dedykowana synom, historia fantasy dla dzieci Tim i Ava. Droga na północ. Dla najmłodszych czytelników kilka lat później spod jej pióra wyszła także Awantura w bajkach, a dla nastolatków stworzyła Agnieszka Olejnik Mów szeptem, przejmującą opowieść o młodzieńczej samotności i poszukiwaniu miłości.
Chociaż w dorobku autorki dominują różne odmiany powieści obyczajowej, można w nim znaleźć również fabuły, w których niemałą rolę odgrywa wątek kryminalny. Najbardziej zbliżoną do klasycznej konwencji kryminalnej narrację znaleźć można na stronach 3. książki Agnieszki Olejnik pt. Dante na tropie. Mroczna zagadka odgrywa też kluczową rolę w Nieobecnej.
Spośród kilku obyczajowych cykli powieściowych autorstwa Agnieszki Olejnik Dworek w Miłosnej jest chyba najbardziej znany. Pierwszy tom, który użyczył tytułu całej trylogii, do księgarń trafił w kwietniu 2019 r. i z miejsca podbił serca wszystkich miłośniczek dobrej prozy obyczajowej. Losy dwóch kuzynek, Ady i Moniki, obdarowanych w testamencie przez cioteczną babkę starą stylową posiadłością, okazały się na tyle interesujące, że czekanie na drugą odsłonę ich perypetii okazało się nie lada wyzwaniem. Na szczęście pisarka nie wystawiła cierpliwości swoich fanek na zbyt dużą próbę, już jesienią 2019 r. publikując kontynuację Dworku w Miłosnej zatytułowaną Szczypta nadziei, a finałowy tom, Jeszcze będzie przepięknie do księgarń trafił w marcu następnego roku.
Najnowsza propozycja Agnieszki Olejnik, Wybór Charlotty, to zupełnie nowa jakość w jej twórczości. Ten bardzo stylowy, przywodzący na myśl prozę Jane Austen i sióstr Brontë, romans to pierwsza, choć zapewne nie ostatnia, powieść historyczna.