Agnieszka Olszanowska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Agnieszka Olszanowska 
  • Biznes, rozwój 
  • Wyczyść

Polska pisarka, autorka znana najbardziej z dwóch obyczajowych cykli osadzonych na współczesnej polskiej wsi: Sagi z dziesiątej wsi oraz tetralogii Wianek. W swoim dorobku ma również Agnieszka Olszanowska książki dla dzieci i młodzieży. Z zawodu bibliotekarka, kocha zarówno swoją pracę, jak i prowincję, na której mieszka od urodzenia i którą opisuje w swoich powieściach. Najnowszy tytuł jej autorstwa, Wianek z pawich piór, do księgarń trafił w maju 2021 r.

Pisarka urodziła się (1978) i całe życie spędziła na wsi. Jak przyznaje, do miast nie ciągnie jej w najmniejszym stopniu. Z powołania, zawodu i wykształcenia jest bibliotekarką (ukończyła kierunek Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa na Wydziale Historycznym UW) i od kilkunastu lat pracuje w szkolnej bibliotece, co przynosi jej dużo satysfakcji. Wcześniej zdobywała doświadczenie w bibliotece publicznej, a także wykonywała kilka innych zawodów: była m.in. sekretarką czy próbował swoich sił w uprawie roli. Jako czytelniczka wybiera Agnieszka Olszanowska książki o bardzo różnej tematyce i z różnorodnych gatunków. Co ciekawe, lubi sięgnąć także po literaturę dziecięcą i młodzieżową, a szczególnie po tytuły pióra Marty Fox, Ewy Nowak czy Joanny Jagiełło, które uważa za niedoceniane przez młodych czytelników zapatrzonych w intensywnie reklamowane propozycje zagraniczne.

Akcje wszystkich swoich powieści autorka osadza na wsi, wychodząc z założenia, że najłatwiej opisywać coś, co się doskonale zna. Nie jest to jednak wyłącznie wieś spokojna ani wyłącznie wesoła; pełna dworków, ogrodów oraz prostych, acz poczciwych, mieszkańców. Agnieszka Olszanowska książki, które wydaje, traktuje jako okazję do sportretowania polskiej wsi takiej, jaką jest naprawdę: tak samo dalekiej od wizji ziemiańskiej arkadii, jak i zacofanej zapomnianej przez boga dziury. Jednak na literaturze nie wyczerpuje się lista zainteresowań pisarki. Jej pasją jest również kwiaciarstwo oraz inkubacja ptaków, o której wiedzę wykorzystała w historii dla dzieci zatytułowanej Hej, hej, kurczaki!

Pierwsze książki Agnieszki Olszanowskiej

W charakterze autorki Agnieszka Olszanowska debiutowała ponad dekadę temu publikacją poświęconą Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach. Niedługo później w serii Smak dorosłości ukazała się także jej pierwsza powieść, Wirtualnik egoistki. Na stronach książki Agnieszka Olszanowska, w formie internetowej korespondencji z księdzem opowiada historię Mileny, jej nastoletnich wzlotów i upadków.

Agnieszka Olszanowska i książki dla dzieci

Jeszcze pod koniec 2012 r. opublikowała Agnieszka Olszanowska Genetyczną samotność, otwierającą trylogię Rodzina do góry nogami, opowieść o pewnej niebanalnej rodzinie dedykowaną dzieciom i młodzieży. Na familię Jesionków składają się mama, tata oraz troje dzieci: Kari, Edka i Szczurek. Każda z tych postaci to nie lada indywidualność, więc i przy ich perypetiach nie sposób się nudzić. W pierwszym tomie poznajemy obawy młodego pokolenia Jesionków, co do dziedziczenia pewnych przypadłości po swoich przodkach (mama choruje na astmę, tatę natomiast nękają żylaki), zaś dwunastoletnia Kari, najstarsza z rodzeństwa, dodatkowo martwi się, że podobnie jak mamie będzie jej w młodości doskwierać samotność. W kolejnych latach ukazały się jeszcze dwa tomy przygód zwariowanej rodzinki pt.: Hej, hej, kurczaki! I Wakacje w Ladispoli.

Agnieszka Olszanowska i Listy z dziesiątej wsi, czyli miłość i tajemnice na polskiej prowincji

W 2016 r. w ręce czytelników oddała Agnieszka Olszanowska Listy z dziesiątej wsi, pierwszy tom swojej obyczajowej trylogii nazywanej Sagą z dziesiątej wsi. Jej akcja toczy się w Zwierzyńcu, niewielkiej wsi, która jednak kryje niejedną tajemnicę. Do Zwierzyńca, swojego rodzinnego gniazda, powraca Beata, porzucona przez męża, pogrążona w depresji matka dwojga dzieci. Tutaj, pod skrzydłami brata, próbuje poskładać swoje życie na nowo i odzyskać równowagę, a znalezione na strychu listy z odległej przeszłości staną się początkiem zupełnie nowego otwarcia. Druga cześć cyklu, Tajemnica dziesiątej wsi ukazała się w 2017 r., a finałowy tom sagi, Miłość w dziesiątej wsi, Agnieszka Olszanowska opublikowała kilkanaście miesięcy później.

Agnieszka Olszanowska i Wianek

W 2019 r. powieścią Wianek z dmuchawców Agnieszka Olszanowska zapoczątkowała nowy cykl obyczajowy, tym razem tetralogię, którego akcja również rozgrywa się na polskiej prowincji. Gradów to niewielka miejscowość oddalona kilkadziesiąt kilometrów od stolicy, pozornie ciche i spokojne miejsce. Pod powierzchnią wiejskiej monotonii buzują jednak emocje i sekrety ludzi, którzy przeżywają tu swoje dramaty, miłości, wzloty i upadki. To właśnie im pisarka poświęca aż cztery tomy, tworząc wielowymiarowy, barwny, a przede wszystkim poruszający, obraz ludzkich losów. Jeszcze pod koniec 2019 r. do księgarń trafiła druga część cyklu, Wianek z lauru, a ponad pół roku później trzecia narracja z mieszkańcami Gradowa w roli głównej, Wianek z róż. Ostatnia cześć cyklu, którą zatytułowała Agnieszka Olszanowska Wianek z pawich piór, ukazała w maju 2021 r.