Agnieszka Pietrzyk
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Agnieszka Pietrzyk 
  • języki: 2 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Polska pisarka, specjalizuje się w opowieściach z dreszczykiem. Autorka powieści grozy, thrillerów i kryminałów. Doktor nauk humanistycznych, z wykształcenia historyczka i teoretyczka literatury. Jako osoba niezwykle praktyczna, z literackich bohaterów, na bezludną wyspę zabrałaby Robinsona Crusoe.

Agnieszka Pietrzyk urodziła się w 1975 r. w Elblągu, do którego będzie wracać nie raz na kartach swoich powieści. Pisarka jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Na tej samej uczelni obroniła również pracę doktorską poświeconą Juliuszowi Słowackiemu. Swoje teoretyczno i historyczno literackie teksty Agnieszka Pietrzyk teksty publikowała w m.in. w Twórczości, Przeglądzie Humanistycznym, Ruchu Literackim. W wieku 12 lat za sprawą postępującej jaskry całkowicie straciła wzrok. Dlatego jak mało kto docenia Agnieszka Pietrzyk audiobooki i wszelkie technologiczne udogodnienia tj. oprogramowanie zamieniające tekst w plik dźwiękowy, które sprawiają, że obcowanie z książkami, staje się dla osób niewidomych coraz łatwiejsze. Jak sama przyznaje, o zostaniu pisarką nigdy nie marzyła, a literaturą zawsze chciała zajmować się naukowo. Jednak po obronie doktoratu nie udało jej się zostać na uczelni, a praca w charakterze telemarketera nie zapewniała zbyt dużo wyzwań. Początkowo nie zamierzała pisać Agnieszka Pietrzyk książki, chcąc spróbować swoich sił najpierw w krótkiej formie opowiadania, które planowała wysłać na konkurs literacki, o którym informacje znalazła w Internecie. Kiedy zasiadła do pracy, szybko okazało się jednak, że opowiadanie nie pomieści wymyślonej przez nią historii. Tak powstała jej debiutancka powieść Obejrzyj się Królu. Opowiadanie historii spodobało jej się do tego stopni, że postanowiła z tego uczynić swój sposób na życie. Jako że zdaniem Agnieszki Pietrzyk w literaturze popularnej najważniejsza jest fabuła, a nie ma lepszej fabuły niż zagadka i tajemnica, w swojej twórczości specjalizuje się w powieściach z dreszczykiem. W związku z tym pisząc książki, Agnieszka Pietrzyk pełnymi garściami czerpie z konwencji gatunkowej kryminału, thrillera i powieściach grozy, uzyskując w ramach jednej narracji bardzo ciekawe efekty. Jak zdradza, nie umie pracować nad kilkoma projektami jednocześnie i całkowicie poświęca się tylko jednej historii. Ponieważ potrzebuje przerw w pisaniu i złapania dystansu do tekstu, praca nad każdą fabułą zajmuje jej co najmniej kilka miesięcy. Dużo czasu poświęca pisarka także przygotowaniom merytorycznym. Do każdej książki Agnieszka Pietrzyk stara się przeprowadzić jak najgłębszy research, choć nie popada w drobiazgowość, zgodnie z zasadą, że w literaturze gatunkowej nie chodzi o prawdę, a o prawdopodobieństwo.

Pierwsze książki Agnieszki Pietrzyk

Premiera pierwszej książki Agnieszki Pietrzyk pt. Obejrzyj się Królu miała miejsce w 2008 r. Była to, zgodnie ze słowami samej autorki, powieść grozy z wątkiem kryminalnym. Nie brakowało w niej klaustrofobicznej scenerii, dziwacznych bohaterów i niewytłumaczalnych zjawisk. Po tym debiucie pisarka wiedziała, że jej następne fabuły również będą mrocznymi i niepokojącymi opowieściami z zagadką do rozwiązania i niejedną tajemnicą do odkrycia. Ten bowiem rodzaj literatury jej zdaniem umożliwia tworzenie najciekawszych, najsilniej angażujących czytelnika, historii. Jej druga powieść pt. Pałac tajemnic ukazała się w 2011 r. Trzecią fabułę swojego autorstwa, kryminał Urlop nad morzem Agnieszka Pietrzyk w ręce czytelników oddała blisko 3 lata później.

Agnieszka Pietrzyk, Kamil i Milena

W 2016 r. pisarka wraca także po niemal trzyletniej przerwie kolejnym kryminałem. Miejsce akcji powieści Śmierć kolekcjonera Agnieszka Pietrzyk umiejscawia w swoim rodzinnym Elblągu. W książce tej po raz pierwszy pojawia się para miejscowych śledczych, dobrze znana wszystkim fanom twórczości pisarki, komisarz Kamil Soroka i prokurator Milena Łempicka-Krol. Są to postaci, które się zdecydowanie autorce udały, bohaterowie zdolni unieść opowieść; niejednoznaczni, z bagażem własnych doświadczeń i bogatą przeszłością. Nie są to kreacje wybitnie oryginalne, ale z pewnością ciekawe. Tak jak i śledztwo w sprawie tajemniczych zgonów, poprowadzone zgodnie z najlepszymi wzorami klasycznych kryminałów.

W thrillerze z 2018 r. zatytułowanym Porwanie Agnieszka Pietrzyk funduje nam kolejne spotkanie z komisarzem Soroką i panią prokurator Łempicką-Krol. Tym razem od ich umiejętności i determinacji będą zależały losy pewnego małego chłopczyka. Na kolejne spotkanie z Kamilem Soroką czytelnicy nie musieli długo czekać. Już wiosną 2019 r. w ich ręce oddała bowiem Agnieszka Pietrzyk Zostań w domu, kolejny tom przygód swojego bohatera. Zadanie jakie postawiła jednak przed komisarzem wykracza daleko poza jego dotychczasowe doświadczenie. Musi on zidentyfikować terrorystę, który zaminował wyjścia z pewnego elbląskiego bloku, czyniąc z jego mieszkańców swoich zakładników. W Zostań w domu Agnieszka Pietrzyk udowadnia, że zna się na budowaniu napięcia i klimatu, a jej literackie rzemiosło bardzo rozwinęło się od czasu pierwszych publikacji.

Agnieszka Pietrzyk i Nikt się nie dowie

W marcu 2020 r. wszystkim miłośnikom prozy z dreszczykiem zaproponowała Agnieszka Pietrzyk Nikt się nie dowie, najnowszy thriller swojego autorstwa. Ta mroczna historia pewnej rodziny dość zgodnie obok Zostań w domu uznawana jest za najbardziej udane dzieło pisarki.