Agnieszka Pruska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Agnieszka Pruska 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Polska pisarka, autorka kryminałów policyjnych i komedii kryminalnych. Członkini Oliwskiego Klubu Kryminału, jako felietonistka i recenzentka udziela się w serwisie Zbrodnia w Bibliotece. Z wykształcenia nauczycielka wychowania fizycznego, od lat jednak nie pracuje w szkole, lecz w firmie działającej na rynku informatycznym. Pasjonatka sportów walki i posiadaczka 2. dana w aikido. O niemal dekady pisze także Agnieszka Pruska książki i może pochwalić się niemałym dorobkiem, w którym znaleźć można dwa cykle powieściowe oraz serię opowiadań kryminalnych Sezon na zbrodnię.

Agnieszka Pruska na świat przyszła we Wrocławiu, gdzie dorastała i spędziła wczesną młodość. Ponad 30 lat temu przeprowadziła się jednak z rodzinnego miasta do Gdańska, który dziś jest jej domem i miejscem na ziemi. Z Gdańskiem związani są także bohaterowie jej powieści: nadkomisarz Barnaba Uszkier oraz Alicja i Julia – duet postrzelonych nauczycielek ze zdecydowanie ponadstatystyczną skłonnością do natykania się na martwych ludzi.

Chociaż dziś jest publikowaną autorką, przez większość życia, na długo zanim w ogóle pomyślała o wydaniu własnej książki, Agnieszka Pruska była przede wszystkim zapaloną czytelniczką. Jednym z jej ulubionych gatunków, czego nietrudno się domyślić, był kryminał. Jak sama mówi, decyzja o podjęciu próby stworzenia własnej historii kryminalnej, nie zapadła z dnia na dzień, lecz dojrzewała długo i była konsekwencją jej wieloletnich zainteresowań kryminalistyką oraz medycyną sądową. Co jednak ciekawe, pierwsze stworzone przez nią narracje – napisane pod koniec szkoły podstawowej opowiadanie i trzyczęściowa powieść powstała na zamówienie córki – gatunkowo zaliczyć trzeba do fantastyki. Ostatecznie jednak wygrały historie z dreszczykiem, dzięki którym jej nazwisko stało się znane na polskim rynku wydawniczym.

Pierwszym i najważniejszym recenzentem twórczości pisarki jest mąż (z tekstem zapoznający się na bieżąco), bez aprobaty którego Agnieszka Pruska książki nie wysyła nigdy do wydawnictwa. W trakcie pracy nad powieścią autorka dużą wagę przykłada do kreacji bohaterów i świata przedstawionego, w tym także realiów policyjnej pracy, co wymaga od niej poświęcenia niemało czasu na dokładny research. Z tego powodu, oszczędzając sobie nieco wysiłku, często pisze o tym, co zna; dlatego też wiele fabuł osadza w Gdańsku, a komisarz Uszkier trenuje aikido.

Agnieszka Pruska, Literat i Łowca, czyli komisarz Barnaba Uszkier na tropie

Swoją pierwszą książkę, kryminał pt. Literat, Agnieszka Pruska wydała w 2013 r. Napisanie powieści, między innymi ze względu na szeroko zakrojone konsultacje, które przeprowadziła dla wiarygodności swojego dzieła, zajęło autorce dość długo, bo aż półtora roku. Tom otwiera popularny cykl o przygodach gdańskiego policjanta, Barnaby Uszkiera, którego kreacja, jak przyznaje pisarka, jest w pewnym stopniu owocem buntu wobec dominującego w gatunku latami (mocno już wyeksploatowanego) schematu wymagającego, by prowadzący dochodzenie protagonista był człowiekiem nieszczęśliwym, zmagającym się z osobistymi problemami, traumą i/lub uzależnieniem. W kontrze do tej konwencji nadkomisarz Uszkier jest spełnionym meżczyną oddanym rodzinie – kochającym mężem i troskliwym ojcem, biorącym aktywny udział w wychowaniu synów. Bez wątpienia był to strzał w dziesiątkę, bowiem to właśnie postać głównego bohatera miała duży udział w sukcesie całego cyklu; już na stronach otwierającej serię książki Agnieszka Pruska stworzyła postać, której nie sposób nie lubić i co najważniejsze, do której chce się wracać. Nic więc dziwnego, że w ciągu 7 lat do księgarń trafiły 4 kolejne odsłony przygód komisarza: Hobysta, Żeglarz, Spadkobieraca i zamykający całość (najmroczniejszy) tom, który zatytułowała Agnieszka Pruska: Łowca.

Agnieszka Pruska, Alicja i Julia

W 2017 r. w ręce czytelników oddała Agnieszka Pruska Zwłoki powinny być martwe, powieść otwierającą cykl Alicja i Julia, serię pełnych humoru lekkich historii kryminalnych o perypetiach zwariowanych nauczycielek gimnazjalnych. Bohaterki podczas długich belferskich wakacji (tudzież ferii) nagminnie napotykają nieboszczyków, co staje się punktem wyjścia do dociekań, kto stoi za śmiercią tychże nieszczęśników. I tak urlopy upływają im – zamiast na plażowaniu, grzybobraniu czy spacerach po lesie – na tropieniu seryjnych morderców. Do 2021 r. ukazały się jeszcze 3 odsłony przygód tego nietuzinkowego duetu. Wszystkie, jak na komedię kryminalną przystało, noszą żartobliwe tytuły: Wakacje z duchami, Zimne nóżki nieboszczyka i Ciało poniekąd ponętne.

Agnieszka Pruska, Lipcowy dusiciel oraz wrześniowy solenizant, czyli sezon na zbrodnię

Niedługo po premierze ostatniego tomu z cyklu Alicja i Julia, fabułą Lipcowy dusiciel, Agnieszka Pruska otworzyła serię krótkich narracji kryminalnych nazwaną Sezon na zbrodnię. Jako że akcja każdego z opowiadań dzieje się w kolejnym miesiącu, drugi tom zatytułowała Agnieszka Pruska Kobiety umierają w sierpniu, a niedługo później ukazał się Zgon wrześniowego solenizanta.