Agnieszka Sudomir
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Agnieszka Sudomir 
  • Proza obyczajowa 
  • Wyczyść

Polska pisarka i poetka. Autorka kryminałów i fabuł science fiction. Znana głównie z łódzkiej trylogii o komisarzu Blattnerze i antyutopii Szablon. Agnieszka Sudomir ma w swoim dorobku także wiele krótkich form literackich wydanych w kilku antologiach, tj. Siła jej piękna i Pierwszy raz.

Agnieszka Sudomir pochodzi z Łodzi, tam dorastała i na tamtejszym uniwersytecie ukończyła studia polonistyczne. Swoje życie zawodowe związała jednak z Warszawą i chociaż z rodzinnym miastem wciąż łączy ja mocny sentyment i realna więź, od dłuższego czasu mieszka w stolicy. Literaturą fascynuje się od dawna, a swoją pierwszą fabułę, o porażającej objętości całych dwóch stron, napisała podobno na jeszcze na maszynie Neumann Ideal. Zanim zaczęła pisać i wydawać książki, Agnieszka Sudomir miała na swoim koncie wiele publikacji w magazynach literackich Topos i Fraza. W jej dorobku znajdują się również dwa tomiki poezji: Albo krzycz i Hiszpańskie koronki, opublikowane pod pseudonimem Agnieszka Jabłońska. Krótka forma jej autorstwa pt. Sekunda do północy została natomiast doceniona wyróżnieniem w konkursie Ten pierwszy raz i ukazała w antologii pod tym samym tytułem. Pisarka, jak sama deklaruje, jest z natury domatorką, zdolną jednak do niespodziewanych, a nawet dalekich podróży. Jej środowiskiem naturalnym jest zdecydowanie miasto, którego skomplikowany, dynamiczny i pełen interakcji ekosystem nieodmiennie jest dla niej źródłem inspiracji.

Jako czytelniczka wybiera najczęściej Agnieszka Sudomir książki z gatunków, jakie sama tworzy. Docenia klasyków tj.: G. Orwell, A. Huxley, R. Bradbury, P.K. Dick. Nie czyta za to nigdy romansów, które ją nużą i nudzą. Lektura zawsze najlepiej smakuje jej z dodatkiem filiżanki dobrej, gorącej kawy. Oprócz literatury znaczącą rolę w jej życiu odgrywa także muzyka, głównie rockowa. Lubi też gangsterskie filmy, nie lubi za to fitnessu.

Agnieszka Sudomir i miasto obiecane

Pierwszą powieść, zatytułowaną Faza REM, Agnieszka Sudomir wydała jesienią 2017 r. Dość klasyczny miejski kryminał, z komisarzem Igorem Blattnerem w roli głównej szybko przyniósł jej rozpoznawalność wśród fanów gatunku. Akcja osadzona jest w rodzinnym mieście autorki, dzięki czemu zarówno łódzka topografia, jaki i klimat oddane zostały wiarygodnie i bez wątpienia stanowią sprawnie wykreowany świat przedstawiony będący jednym z największych atutów książki. Również bohaterowie skonstruowanie są sprawni, a intryga poprowadzona pewnie i z wyobraźnią. Komisarz Blattner oprócz tego, że musi złapać grasującego po mieście niebezpiecznego mordercę, nazywanego Aptekarzem, boryka się z osobistym kryzysem, którego motyw jest w powieści dość mocno rozbudowany.

Na kolejną odsłonę przygód swojego bohatera pisarka kazała wszystkim zainteresowanym jego dalszymi losami czekać dość długo, bo ponad 1,5 roku. Dopiero wiosną 2019 r. opublikowała bowiem Agnieszka Sudomir Panaceum, drugi tom swojego kryminalnego cyklu Miasto Obiecane. Tym razem komisarz Blattner i jego zespół z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi by dopaść niebezpiecznego zabójcę i nie dopuścić do śmierci kolejnych ofiar, musi przerwać zmowę milczenia w środowisku łódzkich lekarzy. Nie opuszczają go też własne demony, komplikuje się jego życie uczuciowe i sytuacja rodzinna. Do grona najbliższych współpracowników dołącza także nowa postać, Zojka, która jest siostrzenicą samego szefa.

Najnowszy tom cyklu zatytułowała Agnieszka Sudomir Efekt pominięcia. Książka do księgarń trafiła jesienią 2020 r. i stanowi ciekawą propozycje na coraz dłuższe i zimniejsze popołudnia czy wieczory. Po raz pierwszy w swoim dochodzeniu komisarz opuszcza miasto i jest zmuszony zmierzyć się z hermetyczną społecznością niewielkiej miejscowości, gdzie wszyscy się znają, ale niemal każdy ma coś do ukrycia.

Agnieszka Sudomir i Szablon

Pomiędzy pierwszą i druga częścią Obiecanego miasta w ręce czytelników oddała Agnieszka Sudomir Szablon, powieść, której gatunkowo najbliżej do antyutopii. Wybór konwencji nie jest przypadkowy, bowiem jak deklaruje pisarka w fantastyce zawsze najbardziej interesowały ja rozważania na temat wpływu postępu naukowego i technologicznego na społeczeństwo. Nie jest to pierwsza fabuła science fiction autorki, jednak pierwsza pełnowymiarowa powieść. Na jej stronach pisarka snuje wyjątkowo sugestywnie przedstawioną i wyjątkowo niepokojącą wizję świata, który na pierwszy rzut oka mógłby się wydawać krainą wiecznej szczęśliwości. Jednak kiedy główny bohater, Adrian Lawson, odkrywa na tym pięknym obrazie pierwszą rysę, jego wspaniałe uporządkowane życie zaczyna się sypać jak domek z kart. Szablon Agnieszki Sudomir to bardzo przyzwoita fantastyka socjologiczna, z ciekawym pomysłem i sprawna realizacją.