Nie znaleziono wyników
Pseudonim literacki przybrany przez brytyjską pisarkę i dziennikarkę Serenę Mackesy dla sensacyjnej części jej dorobku literackiego. Serena Mackesy jako Alex Marwood książki wydaje od 2012 r., kiedy to do księgarń trafiła powieść Dziewczyny, które zabiły Chloe, pierwszy thriller w dorobku autorki.
Alex Marwood urodziła się 60 lat temu jako Serena Mackesy, córka profesora literatury i historyka wojskowości o szkockich korzeniach, Piersa Mackesy’ego. Można zaryzykować stwierdzenie, że literaturę ma we krwi – obie jej babki, Margaret Kennedy i Leonory Mackesy, były pisarkami. Na University of London ukończyła literaturę angielską, a następnie przez dłuższy czas szukała swojej życiowej drogi. W swoje zawodowej karierze pracowała w sprzedaży bezpośredniej, jako nauczycielka angielskiego, autorka krzyżówek czy sekretarka. Jednak dopiero zawód dziennikarki przyniósł jej satysfakcję i spełnienie. Dzięki ambicji i talentowi szybko awansowała. Zaczynała jako pracownica tymczasowa w redakcji The Independent, by wkrótce zostać stałą publicystką gazety. W 1999 r. Serena Mackesy fabułą Temp bardzo udanie debiutowała jako powieściopisarka. Książka została ciepło przyjęta i znalazła się nawet w pierwszej dziesiątce listy bestsellerów Sunday Timesa. Pod własnym nazwiskiem opublikowała trzy kolejne tytuły: Virtue (2000), Simply Heaven (2002) i Hold My Hand (2008).
Jako Alex Marwood książki zaczęła wydawać w 2012 r. Na pseudonim zdecydowała się, chcąc otworzyć zupełnie nowy rozdział swojej literackiej kariery i zamiast lżejszych fabuł oraz komedii romantycznych, pisać thrillery. Nowe nazwisko miało jej zapewnić świeży start i tak też się stało. Już pierwsza powieść Alex Marwood Dziewczyny, które zabiły Chloe okazała się dużym sukcesem, a każda kolejna mroczna historia sygnowana tym nazwiskiem, tylko umacniała renomę i pozycję pisarki. Książki Alex Marwood zostały przetłumaczona na blisko 20 języków i osiągnęły międzynarodowy sukces, a także zdobyły wiele nominacji i nagród branżowych.
Debiut Alex Marwood, Dziewczyny, które zabiły Chloe, ukazał się w 2012 r. i oczarował zarówno odbiorców jak i krytykę. Historia bohaterek skazanych jako nastolatki za zabójstwo spodobała się nawet samemu Stephenowi Kingowi i była powszechnie chwalona za kompozycję, umiejętnie poprowadzoną intrygę oraz kreację postaci. W Wielkiej Brytanii powieść zdobyła nominację do International Thriller Writers Awards. Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków i odniosła także sukces na rynku międzynarodowym. Za Dziewczyny, które zabiły Chloe Alex Marwood została w Stanach Zjednoczonych doceniona statuetką Edgar Allan Poe Award w kategorii najlepsza powieść roku 2014.
Swój drugi thriller pt. Zabójca z sąsiedztwa Alex Marwood wydała już w 2014 r., idąc za ciosem po sukcesie odniesionym przez Dziewczyny, które zabiły Chloe. Jest to opowieść o pewnej kamienicy, jej mieszkańcach oraz sekretach, które kryje zarówno budynek, jak i lokatorzy. Jednemu z nich będzie wyjątkowo zależało, by tajemnice pozostały na zawsze pogrzebane. Na stronach książki pisarka nie szczędzi czytelnikom prawdziwej makabry i z pewnością nie jest to lektura dla ludzi o słabszych nerwach. Za powieść Zabójca z sąsiedztwa Alex Marwood zdobyła nagrodę Macavity for Best Mystery 2015, a prawa filmowe do historii wykupiła Rabbit Bandini Productions.
Wysokie noty, zarówno wśród recenzentów, jak i krytyków, zbierał również Najmroczniejszy sekret, Alex Marwood trzecia fabuła. Odbiorcy docenili pomysł i precyzyjne poprowadzenie narracji oraz zaskakujące zaskoczenie, którego niełatwo domyślić się do niemal ostatniej strony. Akcja skoncentrowana jest wokół tajemniczego zniknięcia trzyletniej Coco, do którego dochodzi podczas przyjęcia z okazji 50- urodzin jej ojca. Kiedy 12 lat później uczestnicy tamtej imprezy spotykają się, tym razem na pogrzebie ówczesnego jubilata, zaczyna robić się bardzo ciekawie. Zdarzenie sprzed lat kładą się cieniem na całym życiu rodzeństwa Coco, zarówno jej bliźniaczki jak i, dużo starszych, przyrodnich sióstr. Jednak rodzinne tajemnice okażą się o wiele bardziej przerażające niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.
Nowa książka Alex Marwood, Zatruty ogród, swoją premierę miała w 2019 r., jednak w polskim przekładzie ukazała się dopiero w kwietniu 2020 r. Jest to wstrząsający thriller psychologiczny, skonstruowany ze znajomością pisarskiego rzemiosła, świetnie rozgrywający emocje czytelnika. Akcje rozpoczyna odnalezienie przez policję 150 ciał, zmarłych śmiercią samobójczą, członków pewnej sekty. Funkcjonariusze w siedzibie sekty odnajdują także żywych ludzi. Masakrę przeżyła trójka rodzeństwa, jednak czy będą oni potrafili żyć w świecie, którego nie znają, nie rozumieją i się boją? Jak trudne to się okaże, przekona się Sarah, która jako najbliższa krewna, obejmie opiekę nad dwójką z nich. I czy jej samej nie grozi niebezpieczeństwo, w końcu nikt nie wie, co tak naprawdę wydarzyło się w siedzibie sekty. Warto przeczytać Zatruty ogród Alex Marwood, żeby poznać odpowiedź na te pytania.