Alice Hoffman
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Alice Hoffman 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Amerykańska pisarka, scenarzystka i publicystka. Autorka poczytnych powieści, w tym również tytułów adresowanych do nastolatków i dzieci.

Alice Hoffman urodziła się w Nowym Jorku w 1952 r. i wychowała na Long Island. Jej babka wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych z Rosji. Pisarka w 1969 r. ukończyła Valley Stream North High School. Naukę kontynuowała na Adelphi University, gdzie zdobyła dyplom licencjacki. Dzięki stypendium udało jej się również dostać na studia w Stanford University Creative Writing CenterGdzie, które dały jej tytuł magistra kreatywnego pisania.

Jeszcze podczas studiów na Stanford University, 21-letnia wówczas, Alice opublikowała swoje opowiadanie w magazynie literackim Fiction. Wkrótce z początkującą literatką nawiązał kontakt Ted Solotaroff zainteresowany pełnowymiarową fabułą jej autorstwa, wobec czego młoda autorka bezzwłocznie zasiadła do pracy. Premiera pierwszej książki Alice Hoffman miała miejsce w 1977 r. W ten sposób rozpoczęła się jedna z najbardziej udanych karier literackich ostatnich dekad. Pisarka szybko znalazła się w gronie najpopularniejszych amerykańskich autorek, a większość spośród jej ponad trzydziestu powieści (w tym osiem dla dzieci i młodzieży) zawędrowała na najważniejsze listy bestsellerów. Książki Alice Hoffman zostały przetłumaczone na ponad 20 języków i ukazały się w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Na swoim koncie pisarka ma również scenariusz filmu Dzień Niepodległości z 1983 r., w którym występują Kathleen Quinlan i Diane Wiest. Również niektóre książki Alice Hoffman, np. Totalna magia, doczekały się adaptacji filmowych. Jej teksty gościły zaś na łamach takich tytułów jak The New York Times, The Boston Globe Magazine, czy The Los Angeles Times. Za swoje książki Alice Hoffman była wielokrotnie nagradzana, w swoim dorobku ma m.in. New Jersey Notable Book Award. Po wygranej walce z rakiem piersi pisarka miała swój, niemały, udział w powstaniu Hoffman Breast Center Mount w Auburn Hospital znajdującym się w Cambridge.

Najważniejsze książki Alice Hoffman

Mimo, że już wcześniej jej nazwisko było znane, prawdziwie międzynarodową sławę przyniosła pisarce dopiero wydana w 1995 r. powieść Totalna magia. Do wielkiej popularności tej niezwykłej historii dwóch sióstr z rodziny Owensów, starego rodu czarownic, przyczyniła się, zrealizowana 3 lata po premierze książki Hoffman, ekranizacja w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie (Nicole Kidman i Sandra Bullock w rolach głównych). Wydawałoby się, że powieść jest samodzielną i zamkniętą fabułą. Jednak kilkanaście lat później pisarka postanowiła raz jeszcze przypomnieć swoim czytelnikom o rodzinie Owensów. W 2017 r. opublikowała Alice Hoffman Zasady magii, prequel swojego bestsellera z lat 90-tych. Ta wspaniała historia o trudach dorastania oraz odkrywaniu prawdy o samym sobie, niemal z miejsca stała się bestsellerem. W powieści Zasady magii Alice Hoffman cofa się aż do XVII w. , by wyjaśnić źródło klątwy ciążącej na Owensach, jednak zasadnicza akcja toczy się w Nowym Yorku lat 60-tych. Aktualnie pisarka pracuje nad trzecią częścią cyklu, poświęconą tym razem tragicznym losom żyjącej w XVII w. Marii Owens.

Wydane w 2011r. Gołębiarki powszechnie uznawane są za arcydzieło i jedną z najlepszych fabuł autorki. Na stronach tej przejmującej książki Alice Hoffman przywołuje historyczne wydarzenie, jakim była w I w n.e. heroiczna obrona przez 900 Żydów górskiej twierdzy, Masady, przed Rzymianami. Oblężenie trwało kilka miesięcy i zakończyło się tragicznie. Ocalały jedynie 2 kobiety i kilkoro dzieci. Narracja powieści koncentruje się wokół 4 zamkniętych za murami kobiet, opiekujących się gołębiami pocztowymi, jedynymi łącznikami obleganych ze światem zewnętrznym. Książka stała się światowym bestsellerem, a w 2015 r. nakręcono na jej podstawie miniserial.

Z kolei, w pochodzącym z 2014 r. Muzeum osobliwości Alice Hoffman snuje niezwykle nastrojową i pełną uroku opowieść o miłości między dziewczyną-syreną, będącą żywym eksponatem w tytułowym przybytku, a szukającym swojej życiowej drogi i kochającym fotografię synem żydowskiego imigranta.

Premiera najnowszej książki Alice Hoffman The World That We Knew miała miejsce we wrześniu 2019 r. Inspiracją do powstania powieści była opowieść czytelniczki, Żydówki, która powierzyła pisarce historię swoich rodziców, ukrywających się podczas II wojny światowej przed nazistami.