Andrzej Maleszka
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Andrzej Maleszka 
  • Proza obyczajowa 
  • Wyczyść

Polski reżyser, scenarzysta i pisarz. Jego specjalizacją jest sztuka dla dzieci i młodzieży. Autor docenianych w Polsce i za granicą, wielokrotnie nagradzanych książek, spektakli teatralnych oraz produkcji telewizyjnych i filmowych skierowanych do młodego odbiorcy. Na swoim koncie ma 30 filmów telewizyjnych i 5 spektakli teatralnych, wszystkie zrealizowane podstawie własnych scenariuszy. 984 kawaler Orderu Uśmiechu.

Andrzej Maleszka urodził się w 1955 r. w Poznaniu i z tym miastem na całe dekady związał swoje życie prywatne i zawodowe. Jego ojciec, Kazimierz, był inżynierem, a matka nauczycielką języka polskiego. Na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza ukończył polonistykę ze specjalizacją teatrologiczną. Już podczas studiów szefował Studenckiemu Teatrowi Nurt, w którym również debiutował w charakterze dramaturga i reżysera. I to właśnie z teatrem postanowił Maleszka związać swoje losy po dyplomie. W 1978 r. rozpoczął karierę w Poznańskim Ośrodku Telewizji Polskiej (TVP), gdzie w kilka lat realizował całkowicie autorski cykl Godzina Arlekina oraz wiele krótkich form teatralnych i filmowych. Jego kariera w telewizji rozwijała się dynamicznie, a młody twórca odnosił sukces za sukcesem. W 1984 r. za nowatorstwo jego widowisk telewizyjnych dla dzieci został nawet doceniony Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży. W drugiej połowie lat 80-tych zawodowo związany był z Teatrem Nowym w Poznaniu. Przeznaczone dla młodego czytelnika książki Andrzej Maleszko zaczął pisać, gdy był już znaną postacią polskiej kultury. Jego debiutem pisarskim była młodzieżowa powieść pt. Ofelia, jednak dopiero dzięki cyklowi Magiczne drzewo Maleszka wszedł do kanonu literatury dziecięcej.

Jego twórczość teatralna i telewizyjna cieszy się uznaniem tak w kraju, jak i za granicą, czego najlepszy dowód stanowią liczne przyznane artyście nagrody, m.in. Grand Prix i UNESCO Prize na festiwalu Prix Jeunesse International w Monachium (1998), Srebrny Medal na The New York TV Festiwal (1993), Nagroda Specjalna na Festiwalu Sztuk Współczesnych we Wrocławiu, Nagroda Jury na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago (1994), Grand Prix na Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Montevideo (Urugwaj, 1998). W 2007 r. serial za Magiczne drzewo Andrzej Maleszka został doceniony międzynarodową Nagrodę Emmy w kategorii produkcji telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, zwaną telewizyjnym Oskarem.

Andrzej Maleszka i Magiczne drzewo

Powszechną sławę i rozpoznawalność przyniosły reżyserowi realizacje filmowe oraz książki o pewnym niezwykłym drzewie. Będący początkiem tej niezwykłej przygody serial telewizyjny Magiczne drzewo Andrzej Maleszka wyprodukował w latach 2003-2006. Jak w zasadzie wszystkie projekty artysty także i ten miał charakter całkowicie autorski. Każdy z siedmiu odcinków opowiada historię jednego z przedmiotów codziennego użytku, które powstały z dębu o niezwykłych, czarodziejskich, właściwościach. Jego magia rozproszyła się i została zamknięta w każdej z rzeczy wykonanych z jego drewna, kupionych i zabranych do domów przez zwykłych ludzi. Niecodzienne właściwości sanek zachowujących się jak pies, krzesła spełniającego życzenia czy berła dającego władzę nad ludźmi odkrywają dzieci, które dzięki nim przeżywają wspaniałe, choć niebezpieczne przygody. Przy tej okazji przemycana jest również opowieść o dziecięcym świecie, jego troskach, smutkach i strachach, choć na szczęście bez nachalnego dydaktyzmu. Produkcja okazała się największym, jak do tej pory, sukcesem reżysera. Za Magiczne Drzewo Andrzej Maleszka został nawet doceniony w 2007 r. prestiżową Nagrodą Emmy. W 2009 r. premierę miał film kinowy. W tym samym czasie w ręce czytelników oddał również Andrzej Maleszka Magiczne drzewo. Czerwone krzesło, pierwszą z 12-tomowego (jak na razie) cyklu książek powstałych na bazie serialowego świata. Najnowsza odsłona serii Magiczne Drzewo Pióro T-rexa ukazała się jesienią 2019 r. Chociaż wszystkie należące do cyklu książki Andrzej Maleszko oparł na pomyśle będącym fundamentem serialu, jak pokazuje ich niesłabnąca popularność, jest to formuła, która wciąż nie znudziła się młodym odbiorcom.