Andrzej Mularczyk
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Andrzej Mularczyk 
  • języki: 2 
  • Dla dzieci 
  • Wyczyść

Polski prozaik, scenarzysta filmowy, telewizyjny i radiowy, dziennikarz oraz jeden z najwybitniejszych reportażystów drugiej połowy XX w. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej; jego rodzonym bratem był pisarz Roman Bratny. Twórca scenariuszy do ponad 40 obrazów filmowych, w tym do kultowej trylogii Sami swoi, Katynia i Powidoków Andrzeja Wajdy, serialu Dom czy Rodzina Połanieckich, oraz niezapomnianych słuchowisk radiowych tj. uwielbiane przez słuchaczy Polskiego Radia W Jezioranach. W swoim dorobku ma także Andrzej Mularczyk książki na podstawie własnych scenariuszy, zbiory reportaży i krótkich form, a także oryginalne fabuły. Doceniony wieloma wyróżnieniami i odznaczeniami, m.in Diamentowym Mikrofonem, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Mularczyk na świat przyszedł w Warszawie w 1930 r. Dorastanie w czasie wojny sprawiło, że szybko stał się nadzwyczaj dojrzały i zaczął poszukiwać własnej formy autoekspresji literackiej. Debiutował już jako trzynastolatek w konspiracyjnym periodyku Dźwigary. Po zakończeniu wojny kontynuował naukę w jednej z najstarszych i najlepszych stołecznych szkół średnich, Gimnazjum im. Tadeusza Reytana. Pod koniec lat 40-tych, będąc studentem Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczął swoją karierę żurnalisty. W 1953 r. początek miała jego trwająca wiele dekad przygoda z Polskim Radiem, a niedługo później został członkiem Związku Literatów Polskich (do 1955 r. należał również do ZMP). Jeszcze w latach 50-tych zaczął także wydawać Andrzej Mularczyk książki: fabuły i znamionujące ogromny talent reportaże tj. Gwiazdy w kałużach. Szybko też dał się poznać jako uzdolniony scenarzysta i już w 1964 r. dołączył do Stowarzyszenia Filmowców Polskich; w latach 70-tych był kierownikiem literackim w Zespole Filmowym Iluzjon.

Andrzej Mularczyk i Sami swoi

Bez wątpienia większość Polaków kojarzy pisarza jako autora scenariuszy do trylogii Sami swoi, filmów dość zgodnie zaliczanych do polskich komedii wszechczasów. W powstałym w 1967 r. scenariuszu i książce Sami swoi Andrzej Mularczyk ciepło i z niebywałym humorem opisał losy skonfliktowanych rodzin Kargulów i Pawlaków, które przybywają zza Buga, by na tzw. Ziemiach Odzyskanych budować nową Polskę i nowe życie. Na zachód przenoszą jednak również stare spory o miedzę i prestiż, kontynuując odwieczną rywalizację. Niespodziewanym zwrotem w tych od dawna ustalonych relacjach jest małżeństwo dzieci śmiertelnych wrogów i fakt posiadania wspólnej ukochanej wnuczki. W 1974 r. do kin trafiła kontynuacja historii Pawlaków i Kargulów zatytułowana Nie ma mocnych, wydana również w wersji książkowej. Jako narrację opublikował Andrzej Mularczyk także Kochaj albo rzuć trzecią, finałową część zabużańskiej trylogii. Do swoich najbardziej chyba znanych bohaterów pisarz powrócił po wielu latach raz jeszcze; w 2011 r. w ręce czytelników oddał Andrzej Mularczyk Każdy żyje jak umie, powieść będącą swojego rodzaju prequelem serii Sami swoi, koncentrująca się na przedwojennych losach zwaśnionych rodów.

Andrzej Mularczyk, Co się komu śni i inne reportaże

Chociaż popularność oraz rozpoznawalność zyskał przede wszystkim jako scenarzysta kochanych przez miliony Polaków filmów i seriali, Mularczyk był przede wszystkim świetnym dziennikarzem i jednym z najlepszych reportażystów swojego pokolenia. Jego opowiadające o uniwersalnych ludzkich doświadczeniach reportaże, mimo upływu dziesięcioleci od ich powstania, nie zestarzały się ani trochę i wciąż stanowią przykład literatury dokumentalnej najwyższej próby. Najważniejsze tytuły non-fiction, których autorem jest Andrzej Mularczyk: Co się komu śni, Czyim ja żyłem życiem, czy Polskie miłości, bez wątpienia zaliczyć można do jednych z najbardziej poruszających realizacji gatunku. W opowieściach tych udaje się autorowi zawrzeć całą złożoność człowieczej egzystencji, jej przypadkowość, piękno i tragizm.

Andrzej Mularczyk, Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni i Katyń – filmowe opowieści czasów wojny

Ze względu na własną biografię czasy wojny zawsze stanowiły jeden z ważniejszych odnośników i motywów w twórczości pisarza. Jednym z najbardziej osobistych, a także poruszających jego filmów i narracji bez wątpienia jest pochodząca z 1971 r. opowieść, którą zatytułował Andrzej Mularczyk Jeszcze słychać śpiew i drżenie. Historia ta oparta została na wojennych i powojennych losach ojca autora, dowódcy 2 Pułku Strzelców Konnych, którego żołnierze podczas kampanii wrześniowej wsławili się bohaterskim wypadem na Kamieńsk. Przyznane za tę akcję przez generał Rómmela krzyże virtuti militari płk. Józef Mularczyk mógł wręczyć swoim podkomendnym dopiero blisko ćwierć wieku od zakończenia wojny. Z ważnych dzieł traktujących o tych tragicznych czasach wymienić należy jeszcze powieść o zbrodni katyńskiej. r. także Andrzej Mularczyk Post mortem. Katyń opowieść filmową wydał w 2007 r. Jej fabuła dość istotnie różni się jednak od poruszającego obrazu Andrzeja Wajdy, którego autor był współscenarzystą.


„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”

Robert Drózd

Świat Czytników


Tysiące ebooków i audiobooków

Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.