Andrzej Sapkowski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Andrzej Sapkowski 
  • języki: 3 
  • Kryminał 
  • Wyczyść

Polski pisarz fantasy, również za granicą, prawdziwy klasyk gatunku. Najbardziej znany i najczęściej tłumaczony po Stanisławie Lemie polski autor fantastyki. Swoje książki Andrzej Sapkowski z dużym powodzeniem sprzedaje także poza Polską. Twórca absolutnie kultowej postaci Wiedźmina. Laureat wielu nagród, krajowych i zagranicznych m.in. Paszportu Polityki oraz, pięciokrotnie, nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2003 r. za Narrenturm Andrzej Sapkowski został doceniony nominacją do Nagrody Literackiej Nike. W 2009 r., jako pierwszy nie anglojęzyczny pisarz, zdobył David Gemmel Award for Fantasy za angielskie wydanie pierwszego tomu sagi o Wiedźminie.

Andrzej Sapkowski urodził się w 1948 w Łodzi, w której mieszka do dziś. Mocno związany z rodzinnym miastem, jest jego ambasadorem, a od 2008 r. również honorowym obywatelem. Z wykształcenia ekonomista, w 1972 r. ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Łódzkim. Zanim zaczął wydawać Andrzej Sapkowski książki, pracował w zajmującym się handlem futrami przedsiębiorstwie Skórimpex. Za zasługi na polu kultury w 2012 r. został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis. Jego publikacje ukazały się w tłumaczeniu na blisko dwadzieścia języków: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski, litewski, czeski, słowacki, ukraiński, portugalski, bułgarski, serbski, fiński, włoski, szwedzki, holenderski, estoński, chiński, węgierski.

Andrzej Sapkowski i Wiedźmin

W 1986 r., na łamach Fantastyki, opowiadaniem Wiedźmin Andrzej Sapkowski zadebiutował jako pisarz. Jak się okazało, był to początek jednej z najbardziej spektakularnych karier literackich ostatnich dziesięcioleci. Zapoczątkowany w latach 80-tych cykl historii o białowłosym pogromcy potworów stał się prawdziwym fenomenem, absolutną rewelacją wydawniczą lat 90-tych. Dziś zaś jest on zaliczany do światowej klasyki fantasy. Kiedy w jego wyobraźni powstawał Wiedźmin, Andrzej Sapkowski z pewnością nie spodziewał się, że przyniesie mu on ogromną, międzynarodową popularność i równie duże pieniądze. Uniwersum Wiedźmina w krótkim czasie stało się łakomym kąskiem dla przemysłu rozrywkowego, a przez to źródłem znacznego dochodu dla jego twórcy. Na podstawie cyklu o Geralcie z Rivii powstały jak do tej pory komiksy, polski film fabularny i serial oraz gra karciana i fabularna. Wielkim sukcesem okazała się wysokobudżetowa gra komputerowa osadzona w świecie Wiedźmina wyprodukowana przez CD Project RED. Przy powstawaniu pierwszej części gry pt. Wiedźmin Andrzej Sapkowski współpracował z projektantami w charakterze konsultanta, jednak ostatecznie, po wielkim sukcesie wszystkich 3 części produkcji, popadł z CD Project w konflikt na tle finansowym, co znalazło również odzwierciedlenie w bardzo krytycznych wypowiedziach pisarza o komputerowej wersji swojej twórczości. W grudniu 2019 r. premierę miał oparty na prozie Sapkowskiego wysokobudżetowy, niezwykle wyczekiwany przez fanów, serial Wiedźmin, wyprodukowany przez amerykańskiego potentata – Netflix.

W 1990 r. ukazał się pierwszy zbiór opowiadań pisarza pt. Wiedźmin, zawierający teksty publikowane w Fantastyce od 1986 r. Trzy lat później w ręce czytelników oddał Andrzej Sapkowski Ostanie życzenie i Miecz przeznaczenia, dwa kolejne zbiory historii o swoim najpopularniejszym bohaterze. Każdy z nich okazał się bestsellerem i prawdziwym hitem wydawniczym. Wykreowany przez pisarza świat, choć nie zaskakujący oryginalnością, czerpiący pełnym garściami z klasyków fantasy (takich jak chociażby J.R.R. Tolkien), okazał się mieć wyjątkowy potencjał. Geralt z Rivii, przedstawiciel ginącej kasty Wiedźminów, poddanych mutacji ludzi wytrenowanych do walki z różnego rodzajami potworami, okazał się niezwykle nośną postacią. Być może dlatego, że jest to bohater skomplikowany, niejednoznaczny. Rozterki moralne i dramat wewnętrzny, które przeżywa jego Wiedźmin Andrzej Sapkowski opisuje zaś z prawdziwym literackim talentem, tworząc jedną z najbardziej poruszających kreacji w historii gatunku.

Oprócz opowiadań do uniwersum Wiedźmina należą również dłuższe fabuły, tworzące tzw. sagę o Wiedźminie. Pierwszą z nich pt. Krew Elfów Andrzej Sapkowski opublikował w 1994 r. Rok później ukazał się drugi tom cyklu, Czas pogardy. Ponieważ obie książki cieszyły się dużym powodzeniem, w kolejnych latach ukazały się kolejne części cyklu wiedźmińskiego, Chrzest ognia i Wieża Jaskółki. Ostatnią powieść z serii, zatytułowaną Pani jeziora, Andrzej Sapkowski w ręce swoich fanów oddał w 1999 r.

Inne książki Andrzeja Sapkowskiego

Chociaż bezsprzecznie pisarz znany jest najbardziej jako twórca Wiedźmina, na swoim koncie ma również Andrzej Sapkowski książki, niezwiązane ze swoim najsłynniejszym bohaterem. Największym uznaniem, zarówno wśród krytyki jak i czytelników, cieszy się tzw. trylogia husycka. Jej pierwszy tom pt. Narrenturm Andrzej Sapkowski opublikował w 2002 r. Boży wojownicy i Lux perpetua, kolejne dwie części ukazały się w dwuletnich odstępach. Za Narrenturm Andrzej Sapkowski był nawet nominowany do najważniejszej polskie nagrody Literackiej – Nike.

Co ciekawe, ostatnia fabuła autora znacząco odbiega od charakteru jego dotychczasowej prozy, zaliczanej do klasyki fantasy. Akcję wydanej w 2009 r. powieści historycznej pt. Żmija Andrzej Sapkowski osadza podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie, wprowadzając jedynie pewne elementy paranormalne w kreacji głównego bohatera.