Nie znaleziono wyników
Urodzona w 1981 r. ogniście rudowłosa Aneta Jadowska to jedna z nielicznych popularnych polskich pisarek fantasy. Fantastyka bowiem, szczególnie w rodzimym wydaniu, pozostaje raczej męskim bastionem. Jednakże Aneta Jadowska książki pisze tak niezwykłe, że udało jej się przebić w fandomowej specyfice.
Jako doktor nauk humanistycznych i literaturoznawczyni posiada ona niezbędną orientację w mitach i tradycjach kultury, wszelkich literackich figurach, etosach i toposach, by w swoim pisarstwie wykorzystać niemal cały europejski dorobek kulturowy. Narrację swojej książki Aneta Jadowska potrafi pleść niczym wiedźma wianek z magicznych ziół, w niezwykły sposób łącząc przeróżne motywy literackie, mitologiczna, a nawet biblijne.
Od 2000 r. pisarka mieszka w Toruniu, tam też studiowała i wygląda na to, że właśnie z tym miastem wiąże swoją przyszłość. Akcję nie jednej książki Aneta Jadowska osadziła właśnie tam, a samo miasto jest właściwie niemal samodzielnym bohaterem cyklu o Dorze Wilk. W 2014 r. pisarka została nawet uhonorowana Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia Thorunium, przyznawanym osobom szczególnie zasłużonym dla Torunia.
Zanim doszło do wydania jej pierwszej książki, Aneta Jadowska debiutował małymi formami literackimi na łamach prasy: opowiadaniem Dziwny jest ten świat w Gazecie Radomszczańskiej (1999) oraz opowiadaniem Kalejdoskop na łamach miesięcznika Science Fiction (2004). Natomiast debiutem powieściowym pisarki był pierwszy tom bestsellerowego cyklu o Dorze Wilk niezwykłej policjantce, będącej jednocześnie wiedźmą. Żyje ona wśród innych fantastycznych istot, wampirów, szamanów, czarownic, w Thornie. Thorn jest rodzajem alternatywnego Torunia, z którym jest połączony licznymi bramami. Przygody Dory Wilk Aneta Jadowska opowiada w Heksalogii o Wiedźmie, serii sześciu powieści z gatunku urban fantasy umiejscowionych w tym niezwykłym uniwersum. Tom pierwszy Heksalogii o Wiedźmie w księgarniach pojawił się w 2012 r., zyskując dużą sympatię czytelników prozy fantastycznej. Jeszcze w tym samym roku ukazała się kontynuacja, Wilk w owczej skórze, a w 2013 roku dwie kolejne części. Rok później swoją premierę miały dwie ostatnie książki Anety Jadowskiej, składające się na klasyczną Heksalogię.
Jednak na wiosnę 2019 r. pisarka postanowiła sprawić wszystkim fanom Dory Wilk prawdziwą niespodziankę. W maju w ręce czytelników oddała Aneta Jadowska Dzikie dziecko miłości, kolejną historię osadzoną w uniwersum Torunia – Thornu, z dobrze znanymi z heksalogii bohaterami. Na kartach tej książki Dora Wilk jako Namiestniczka Thornu musi rozwikłać mroczną zagadkę seryjnych morderstw, na całe szczęście nie sama.
Wydając Dzikie dziecko miłości Aneta Jadowska ponownie udowodniła, że mało który autor może się z nią równać, jeżeli chodzi o siłę wyobraźni. Kreacja niezwykłych światów i bohaterów, połączona z sensownie poprowadzoną akcją i intrygą kryminalną, nie jest sztuką prostą, jednak nową książką Aneta Jadowska bez wątpienia udowodniła swoją pisarską sprawność.
Choć ciesząca się największą popularnością, nie jest Dora Wilk jedyną niezwykłą bohaterką w dorobku pisarki. W 2016 r. w powieści pt. Dziewczyna z Dzielnicy Cudów Aneta Jadowska powołała do życia Nikitę, kobietę o wielu imionach i wielu sekretach. Nikita jest główną bohaterką trzyczęściowej serii urban fantasy dziejącej się w przedzielonych Wisłą miastach o swojsko brzmiących nazwach: Wars i Sawa.
Nikita pracuje dla Zakonu Cieni, ale często również na własną rękę w tytułowej Dzielnicy Cudów, w której czas zatrzymał się w rzeczywistości lat trzydziestych XX w. Po ulicach jeżdżą dorożki, a życie towarzyskie koncentruje się w lupanarach i rewiach. Nikita i towarzyszący jej Robin z miejsca zdobyli sympatię czytelników, a Dziewczyna z Dzielnicy Cudów dostała nominację w konkursie Książka Roku 2016 serwisu LubimyCzytać. Świetnie sprzedają się wszystkie, nie tylko papierowe, ale i inne formaty książek Anety Jadowskiej: ebooki i audiobooki.
Nic więc dziwnego, że na kontynuację losów tajemniczej zbójczyni nie trzeba było długo czekać. Powieść pt. Akuszer bogów Aneta Jadowska opublikowała już w 2017 r., powtarzając sukces pierwszej części i zgarniając kolejną nominację w konkursie Książka Roku Lubimy Czytać. Świat przedstawiony w tym tomie jest jeszcze bogatszy, ciekawy i bardziej egzotyczny niż w Dziewczynie z Dzielnicy Cudów, tym razem bowiem terenem działania Nikity będzie mroczna, pełna magii i dziwnych stworzeń Skandynawia, siedziba tytułowego Akuszera.
Ostatni tom Diabelski Młyn Aneta Jadowska poświęca podróży Nikity i Robina do Archiwum, w którym znajdują się odpowiedzi dotyczące tożsamości Robina. Diabelski młyn podsumowuje i zamyka większość wątków, tworząc z serii o Nikicie kompletną trylogię, pozostawia jednak pewną narracyjną furtką, pozwalającą autorce na powrót do uniwersum Nikity.
Choć pisarka największą popularność zdobyła dzięki fantastycznej prozie gatunkowej, w swojej bibliografii ma również inne warte uwagi pozycje. Powieścią Trup na plaży i inne sekrety rodzinne Aneta Jadowska próbuje swoich sił w klasycznym kryminale i zdecydowanie warto zobaczyć, jak sobie poczyna w tym gatunku literackim.