Ann M. Martin
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Ann M. Martin 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Amerykańska pisarka, autorka lubianych na całym świecie książek dla dzieci i młodzieży. Znana filantropka, założycielka dwóch dobroczynnych organizacji: Lisa’s Library i fundacji własnego imienia (Ann M. Martin Foundation). Jej książki cenione są za ciepło, wspaniały język i jedyny w swoim rodzaju, klasyczny, a nawet nieco staroświecki urok. Jej najpopularniejszy, sprzedany w milionach egzemplarzy cykl, nazwany przez Ann M. Martin: Klub opiekunek wydawany jest już ponad 35 lat i wciąż bawi kolejne pokolenia młodych czytelników. W 2020 r. seria została zekranizowana przez potentata rozrywki cyfrowej, Netflix.

Ann M. Martin na świat przyszła w 1955 r. w Princeton w stanie New Jersey i tam też dorastała. Jej matka, której rodzina podobno wywodzi się od, będących podstawą amerykańskiego mitu założycielskiego, pielgrzymów z Mayflower, uczyła w przedszkolu i to chyba po niej starsza córka odziedziczyła pedagogiczne zacięcie. Ojciec pisarki pracował jako rysownik dla New Yorkera. Podobno Ann M. Martin książki kochała od najwcześniejszego dzieciństwa i dość szybko zaczęła układać własne historie, które na samym początku (póki nie osiągnęła biegłości w sztuce składanie liter) spisywała dla niej mama. Do jej ulubionych autorów z tamtego okresu należeli Lewis Carroll , P.L. Travers , Hugh Lofting , Astrid Lindgren i Roald Dahl. Talent narracyjny dziewczynki został dostrzeżony już na początku szkoły podstawowej przez nauczycielkę przekonaną, że przeznaczeniem jej podopiecznej jest kariera literacka. Ona jednak chciała pracować z dziećmi i jeszcze jako nastolatka pomagała podczas wakacji w Eden Institute, znajdującej się w jej rodzinnych stronach szkole dla dzieci dotkniętych spektrum autyzmu. W tym samym czasie Ann M. Martin (Klub Opiekunek, jej największy bestseller, inspirowany jest właśnie tymi doświadczeniami) razem z koleżankami dorabiała, zajmując się małymi dziećmi. Po maturze przyszła pisarka wybrała studia pedagogiczne i psychologiczne na Smith College, które ukończyła w 1977 r. pracą dyplomową poświęconą (a jakże!) znaczeniu literatury dziecięcej w procesie pedagogicznym. Czas spędzony na uczelni miał dla niej także znaczenie prawdziwie formacyjne – wpłynął na tworzenie się jej feministycznej świadomości i światopoglądu.

Na początku zawodowej kariery, na długo zanim zaczęła wydawać książki, Ann M. Martin pracowała jako nauczycielka uczniów ze szczególnymi trudnościami, w tym spektrum autyzmu, co jak przyznaje miało duże znaczenie dla jej późniejszej twórczości. Później zdecydowała się na zmianę profesji i zatrudniła się w wydawnictwach specjalizujących się w literaturze dla dzieci, a od trzech dekad poświęca się wyłącznie pisaniu.

Pierwsze książki Ann M. Martin

Jako autorka Ann M. Martin zadebiutowała w 1983 r. powieścią dla dzieci Bummer Summer, za którą została doceniona nagrodą Children's Choice Award, a niedługo później do księgarń trafił kolejne tytuły jej pióra: Inside out, Stage Fright, Me and Katie. Od tego momentu pisarka zaczęła wydawać regularnie i co roku ukazywała się co najmniej jedna książka sygnowana jej nazwiskiem. W sumie, poza serią Klub opiekunek, Ann M. Martin ma w swoim dorobku kilkadziesiąt fabuł, które jednak, niestety nie znalazły dotychczas polskiego wydawcy.

Ann M. Martin i Klub Opiekunek

Jedyna dostępna po polsku seria Ann M. Martin, Klub opiekunek, swój początek ma w 1986 r., kiedy to wydawnictwo Scholastic, w którym wówczas pracowała jako redaktorka, poprosiło pisarkę o stworzenie czterech opowieści o dziewczynkach zajmujących się opieka nad dziećmi, co jest w stanach Zjednoczonych bardzo powszechnym i popularnym sposobem dorabiania sobie przez nastolatki. Autorka, która sama w ten sam sposób pracowała w młodości, do zadania podeszła bardzo entuzjastycznie, a napisane przez nią opowieści o czwórce dziewczyn zakładających Klub Opiekunek sprzedawały się jak świeże bułeczki. Młodzież pokochała książki Ann M. Martin za humor i bezpretensjonalność, które wyróżniają jej twórczość. Podjęto decyzję o kontynuowaniu serii, która towarzyszy dorastającym dziewczynkom już ponad 35 lat i wciąż znajduje na całym świecie nowe fanki. Jak zdradza Ann M. Martin, Klub Opiekunek inspirowany jest jej własnymi doświadczeniami, podobnie jak bohaterki, które wyposażyła w cechy swoje i swoich koleżanek. Każda z czterech członkiń Klubu jest inna – ma odmienną osobowość i temperament – a jednak mimo tych różnic wszystkie wspierają się, lubią i dogadują.

Sukces książek przerósł najśmielsze oczekiwania i przez kolejne lata do księgarń na całym świecie trafiały nowe przygody zaradnych nastolatek. Po 35 tomach Ann M. Martin, Klub Opiekunek zdecydowała się powierzyć innym autorom, by skoncentrować się na kolejnych projektach. Wydawnictwo rozwijało markę poprzez liczne podserie tj. Baby-Sitters Club Little Sisters czy Baby-Sitters Club: Mystries. O ogromnej międzynarodowej popularności serii świadczy też fakt, że zainteresował się nią potentat rozrywki cyfrowej, Netflix, który nakręcił na jej podstawie serial (przy jego powstawaniu pracowała również Ann M. Martin).