Nie znaleziono wyników
Polska pisarka, dziennikarka i reporterka. Autorka popularnych książek biograficznych, laureatka wielu nagród branżowych.
Anna Kamińska urodziła się w 1980 r. w Żyrardowie. Jest absolwentką tamtejszego Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego oraz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, na którym odbyła również 2 -letnie podyplomowe studia dziennikarskie. Swoją karierę zawodową rozpoczynała jako dziennikarka radiowa, następnie prasowa. Zanim zaczęła pisać Anna Kamińska bestsellerowe książki, publikowała w Polska The Times oraz czasopismach kobiecych. Współpracowała m.in. z Wysokimi Obcasami, Urodą Życia, Zwierciadłem czy miesięcznikiem Pani. W telewizji Polsat Cafe zajmuje się pisaniem scenariuszy oraz pracuje jako wydawca. W charakterze pisarki debiutowała w 2010 r. zbiorem reportaży Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych, zaś największą popularność przyniosły autorce ukazujące się w kolejnych latach biografie.
Na stronach swojej pierwszej książki pt. Odnalezieni. Prawdziwe historie Anna Kamińska opowiada dzieje czternastu adoptowanych we wczesnym dzieciństwie osób i ich poszukiwań biologicznych rodzin. Każdy z tekstów stanowi oddzielną całość i jest poświecony innej postaci, wszystkie jednak połączone są skomplikowanymi emocjami towarzyszącymi trudnej decyzji o poznaniu swoich korzeni. Na stronach książki Anna Kamińska z dużą wrażliwością i taktem, lecz bez łatwego sentymentalizmu, rozmawia ze swoimi bohaterami o ich strachu, niepewności, ekscytacji i nadziei – kosztach i zyskach poznawania prawdy o sobie i swoim pochodzeniu. Nie ma tu dwóch takich samych bohaterów, ani dwóch takich podobnych historii. Przebieg i efekty poszukiwań w każdym wypadku są odmienne, jednak zawsze czytelników swojej książki Anna Kamińska potrafi zainteresować i poruszyć.
Swoją drugą książką pt. Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak Anna Kamińska potwierdziła swoją pisarską renomę. Biografia tej wyjątkowej osobowości, biolożki, wielkiej miłośniczki i badaczki Puszczy Białowieskiej, z miejsca podbiła serca czytelników i szybko stała się bestsellerem. Nic dziwnego, bowiem Simona Kossak, nawet oceniana według dzisiejszych standardów, byłaby postacią szczególną, w swoich zaś czasach wydawała się przybyszką z innej planety. Na ponad 30 lat zaszyła się w drewnianej chacie w sercu Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Była jedną z pierwszych behawiorystek zwierzęcych, więc otaczała ją sława czarownicy, szeptuchy rozmawiającej ze zwierzętami. W owym czasie Jej bliskie relacje z dzikim zwierzętami wydawały się czymś absolutnie niepojętym. Simona Kossak Anny Kamińskiej to fascynująca i pełnowymiarowa bohaterka, która pod każdym względem wyprzedzała swoją epokę. Pracowała naukowo, była jednym z pierwszych ekologów. Tworzyła nagradzane filmy i słuchowiska radiowe, zawsze próbując zaszczepić w ludziach miłość i szacunek do przyrody. Aktywnie włączała się w ochronę swojej ukochanej Puszczy.
Za książkę Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak Anna Kamińska została nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, której laureatką została niedługo później za tytuł Szepty Białowieży. Historie z Puszczy Białowieskiej.
Dziennikarka szybko została specjalistką od biografii nieprzeciętnych kobiet. Swoją kolejną, poświęconą wielkiej kobiecej osobowości, książkę pt. Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz Anna kamińska w ręce czytelników oddała w 2017 r. Historia fascynującego, burzliwego, tragicznie zakończonego życia najwybitniejszej polskiej himalaistki okazała się fascynującą lekturą i następnym bestsellerem autorki. I nic dziwnego, ponieważ niewiele jest tak intrygujących współczesnych kobiecych bohaterek, jak pierwsza zdobywczyni K2 i 3 osoba, która weszła na Mount Everest. Za książkę pt. Wanda Anna Kamińska otrzymała nominacją do Bestsellerów Empiku. Była to również jedna z dwóch najlepiej się sprzedających biografii 2017 r.
Podczas pisania o Wandzie Rutkiewicz autorka zaczęła zdawać sobie sprawę, że choć najsławniejsza, nie była jej bohaterka, ani jedyną, ani pierwszą Polką w najwyższych górach świata. Uświadomiła sobie również, że nie byłoby sukcesów Wandy Rutkiewicz, gdyby wcześniej, szlaków nie przetarła jej inna himalaistka. Była nią Halina Krüger-Syrokomska, pierwsza Europejka, która postawiła stopę na ośmiotysięczniku. Jej biografię pt. Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej Anna Kamińska opublikowała w 2019 r. Nie da się ukryć, że losy i postać bohaterki są materią wyjątkowo interesującą. Halina Krüger-Syrokomska należała do pierwszej powojennej generacji polskich wspinaczy, tatrzańskie szczyty zdobywała w chustce na głowie i bez żadnego niemal sprzętu, w czasach, kiedy miejsce kobiety było w domu i przy dzieciach, a nie na górskim szlaku. Jednak, jak pokazuje na stronach swojej książki Anna Kamińska, Halina nigdy nie uważała się za gorszą niż jej koledzy. Całe życie promowała kobiecą himalaistkę i wspinała się w kobiecych zespołach, również z Wandą Rutkiewicz. Na wielu szczytach i trasach była pierwszą kobietą i to od niej zaczął się polski, ale i do pewnego stopnia europejski, kobiecy alpinizm wyczynowy. Za książkę Halina Anna Kamińska zdobyła Grand Prix XXIV Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady.