Anna Onichimowska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Anna Onichimowska 
  • Biznes, rozwój 
  • Wyczyść

Polska pisarka, poetka i autorka sztuk teatralnych oraz scenariuszy, a także słuchowisk dla Teatru Radiowego PR. W latach 1995-2003 przewodnicząca polskiej sekcji IBBY. Chociaż największą popularność przyniosły jej utwory dla dzieci, w swoim dorobku ma także Anna Onichimowska książki skierowane do młodzieży oraz prozę obyczajową pisana z myślą o dorosłych. W ciągu pół wieku swojej literackiej działalności pisarka wydała blisko 50 tytułów i zdobyła niezliczone nagrody i wyróżnienia.

Anna Onichimowska urodziła się w 1952 r. w Warszawie. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i jak sama przyznaje, wybór studiów spowodowany był nie tyle wielką fascynacją polonistyką, ile całkowitym brakiem talentu i zapału do przedmiotów ścisłych. Świat literatury, ze szczególnym uwzględnieniem literatury dziecięcej, w której zaczęła specjalizować się bardzo wcześnie, jednak wciągnął i oczarował ją bez reszty, a jej praca magisterska poświęcona prozie Janusz Korczaka zdobyła nagrodę na III Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu w 1977 r. Pod koniec studiów wyszła za mąż i chociaż związek nie przetrwał próby czasu udało jej się utrzymać z byłym mężem przyjacielskie stosunki.

Po dyplomie, zanim sama zaczęła pisać książki, Anna Onichimowska zajmowała się w jako redaktor (najpierw w Krajowej Agencji Wydawniczej, a potem Młodzieżowej Agencji Wydawniczej) twórczością innych autorów. W charakterze poetki debiutowała w 1976 r. na łamach Sztandaru Młodych i Kultury, a w 1980 r. ukazał się jej pierwszy tomik wierszy dla dzieci pt. Gdybym miał konia.

Po likwidacji MAW w 1990 r. postanowiła nie szukać innej posady i skupić się wyłącznie na pracy literackiej. Była to podobno najlepsza decyzja w jej życiu, dająca niesamowitą wolność i przede wszystkim możliwość podróżowania, które zawsze dla pisarki było bardzo ważne, bo przecież, jak słusznie zauważa Anna Onichimowska, książki można pisać w dowolnym miejscu na świecie. Z możliwości tej niejednokrotnie korzystała, podróżując i pomieszkując dłużej lub krócej w różnych miejscach. W 2014 r. przeniosła się do Szwecji, gdzie po raz drugi wyszła za mąż.

Jeszcze w 1990 r. pisarka założyła w kooperacji z grupą sprawdzonych przyjaciół Fundację Świat Dziecka organizującą m.in. konkurs na Dziecięcy Bestseller Roku, w którym Duże i Małe Dongi najlepszym tytułom przyznawały dwa zespoły jurorskie – dziecięcy i złożony z dorosłych.

Anna Onichimowska, Najwyższa góra świat i inne książki dla dzieci

Na początku swojej kariery pisała głównie Anna Onichimowska książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Niedługo po poetyckim debiucie w księgarniach pojawiły się kolejne sygnowane jej nazwiskiem książki dla dzieci: Krzysztofa Pączka droga do sławy i Duch starej kamienicy. Jej narracje bardzo szybko podbiły serca zarówno dzieci, jak i rodziców, wchodząc do kanonu współczesnej literatury dziecięco-młodzieżowej. Do tej pory dużym powodzeniem cieszy się wśród najmłodszych jedna ze starszych opowieści, które stworzyła Anna Onichimowska, Najwyższa góra świata czy jeszcze starszy Daleki rejs. Do najważniejszych tytułów autorki zaliczyć należy również historie z cyklu Bulbes i Hania Papierek oraz wydany w 2007 r. Dom czekolady.

Anna Onichimowska i książki dla młodzieży

W swoim repertuarze ma także Anna Onichimowska książki skierowane do młodzieży; powieści opowiadające o problemach dorastania i sprawach bliskich znajdującym się w niełatwym okresie szukania własnej tożsamości nastolatkom. Na ich stronach pisarka stara się w atrakcyjnej formie, lecz bez nachalnego dydaktyzmu, pomóc zrozumieć dziejące się w ich życiu przełomy i poradzić sobie z nimi. W 2003 r. fabułą Hera moja miłość Anna Onichimowska otworzyła trylogię młodzieżową traktująca o niebezpieczeństwie związanym z używaniem narkotyków. W kontynuacji losów bohaterów pt. Lot Komety autorka ostrzega z kolei swoich czytelników przed sektami, w ostatnim zaś zwracając uwagę na nowe zagrożenia związane z Internetem. Kilka lat później wydała natomiast Anna Onichimowska Koniec gry, jeden z pierwszych skierowanych do nastoletniego odbiorcy tytułów poświęconych tożsamości seksualnej i homoseksualizmowi.

Anna Onichimowska i książki dla dorosłych

Chociaż bez wątpienia największą popularność przyniosła jej literatura dziecięco-młodzieżowa, wydaje także Anna Onichimowska książki dla dorosłych. Są to lekkie, nierzadko humorystyczne powieści obyczajowe i romanse, idealne lektury na wakacyjny relaks czy odprężający wieczór w fotelu. Miłośniczki tych gatunków i klimatów z pewnością znają takie tytuły autorki jak: Zupa z gwoździa, Z punktu widzenia kota czy Trzecie oko.