Artur Gorzelak
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Artur Gorzelak 
  • Thriller, sensacja, horror 
  • Wyczyść

Polski podróżnik, ultramaratończyk, judoka i pisarz. Niegdyś zawodnik, aktualnie instruktor i trener judo związany z warszawską Legią. Zapalony obieżyświat i rowerzysta, pieszo i na dwóch kółkach, sam, z żoną lub większą ekipą zwiedził wiele niezwykłych zakątków naszej planety. Od 2018 r pisze też Artur Gorzelak książki dokumentujące te wyprawy. Najnowszy tytuł jego autorstwa, Pod bieguny, do księgarń trafił jesienią 2020 r.

Wychowany w Warszawie Artur Gorzelak od małego był typem sportowca. W jego rodzinie aktywność fizyczna był oczywistością, podobnie jak i ciekawość świata, którą zarazili go rodzice. (Dziś, będąc już emerytami, są nadal w nieustannym ruchu – intensywnie podróżują po świecie i potrafią przejść razem z synem 150 km górską trasą.) Jak większość urodzonych w latach 80-tych, miał on dużo większą swobodę w realizacji tej ciekawości i rozwoju swojej sprawności niż dzisiejsze dzieci.

Najlepszy judoka wśród rowerzystów, najlepszy rowerzysta wśród judoków

Pierwszą jego prawdziwą sportową pasją były sporty walki. Od 1994 r. trenował Artur Gorzelak Judo, najpierw w bielańskim klubie Ryś, a następnie sekcji judo Legii Warszawa. W młodości osiągał na macie liczne sportowe sukcesy: był medalistą Warszawskiej Olimpiady Młodzieży, medalistą mistrzostw Polski i pucharów Masters. Obecnie posiada 1 dan oraz uprawnienia trenera III klasy Polskiego Związku Judo oraz instruktora judo Polskiej Akademii Kultury i Sportu. Przekonany, że sport nie tylko hartuje, ale i wychowuje, od pewnego czasu trenuje młodzież w swojej macierzystym klubie. Prowadzi również zajęcia dla maluchów w jednym z wilanowskich przedszkoli. Ponadto jest fanem ekstremalnych maratonów oraz jazdy na rowerze. Rower to także jeden z podstawowych środków lokomocji podczas jego wypraw – na dwóch kółkach zwiedzał m.in. Japonię, Koreę, Tajwan czy Cypr.

Na tym jednak nie kończą się ani jego aktywności, ani talenty. Co widać na stronie każdej napisanej przez niego książki, Artur Gorzelak jest również osobą gruntownie wykształconą. Ukończył zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim i doktoryzował się w Szkole Głównej Handlowej. Zdobytą na studiach wiedzę wykorzystuje podczas pracy w banku, którą wykonuje w przerwach między swoimi podróżami. Jego najnowszym hobby jest grafika komputerowa, której tajniki zgłębia w nielicznych wolnych chwilach, a której chciałby móc poświęcić nieco więcej czasu.

Artur Gorzelak i książki

Owocem licznych wypraw podróżnika w bliższe i dalsze rejony świata niejedna książka. Artur Gorzelak na swoim koncie ma 4 tytuły, jednak z pewnością nie jest to jego ostatnie wydawnicze słowo. Jak sam mówi, publikacje te są rodzajem pamiątki; kiedyś przywoził figurki, później magnesy, a teraz po prostu materiał na kolejną książkę. Do tej pory, w ręce czytelników trafiły pocztówki z Japonii, Korei, Tajwanu, Syberii i Spitsbergenu.

Artur Gorzelak – w judodze na rowerze przez Azję

Swoją debiutancką książkę, zatytułowaną W judodze na rowerze, Artur Gorzelak opublikował w 2018 r. Był to zapis jego rowerowej podróży po Japonii i Korei szlakiem miejscowych szkół Judo. Przemierzając te piękne kraje na dwóch kółkach, autor miał szansę nie tylko lepiej im się przyjrzeć i poznać miejscowych ludzi, ale i odbyć wyjątkowo kształcące treningi w wielu lokalnych szkołach sztuk walki. Jest to pozycja niezwykle ciekawa, pokazująca Kraj Kwitnącej Wiśni z zupełnie nowej perspektywy, mogącej zainteresować każdego miłośnika Dalekiego Wschodu, nie tylko pasjonatów judo.

Artur Gorzelak i Zostawieni na lodzie

Wyjątkowo ciekawie przedstawia się sprawozdanie z Syberyjskiej wyprawy podróżnika, podczas której przeprawiał się on m.in. po zamarzniętej tafli jeziora Bajkał, co jest dość ekstremalnym wyczynem. Była to podróż, której nie brakowało również niebezpiecznych i zaskakujących zwrotów akcji. Ekipa Polaka została właściwie porzucona przez przewodnika (stąd tytuł) i musiała w dużej mierze polegać na własnych siłach. Na stronach książki Artur Gorzelak opisuje jednak nie tylko swoje przygody, ale i piękno surowej północnej przyrody oraz gościnność i kulturę żyjących tam ludzi.

Artur Gorzelak i Made it in Taiwan

W 2019 r. w ręce czytelników oddał Artur Gorzelak Made it in Taiwan, czyli rowerem przez kraj rowerów. Publikacja jest zapisem jego rowerowej wyprawy w głąb Tajwanu. Ta egzotyczna i mało znana, poza największymi metropoliami, wyspa w obiektywie aparatu globtrotera i opisana jego piórem jawi się jako barwna, fantastyczna kraina pełna dziwów.

Artur Gorzelak pod biegunami

W najnowszej publikacji, zatytułowanej Pod bieguny, Artur Gorzelak przenosi swoich czytelników natomiast w krainę wiecznej zimy. Razem z nim odkrywamy tajemnice tajemniczego Spitsbergenu i składamy wizytę na położonej tam Polskiej Stacji Polarnej. Następnie akcja przenosi się na Islandię, trasą słynnej drogi nr 1. Kolejny przystanek to Półwysep Kolski, gdzie autor udał się w pogoni za zorzą polarną. W ostatnich rozdziałach Pod biegunami Artur Gorzelak udaje sie na dalekie południe, by podziwiać niesamowite argentyńskie lodowce.