Nie znaleziono wyników
Amerykański pisarz, autor poczytnych cyklów fantasy i science fiction, specjalista od space oper. Z wykształcenia informatyk, B. V. Larson książki pisze od dekad, jednak na literackie zawodowstwo przeszedł stosunkowo niedawno. W jego dorobku znajduje się ponad 50 tytułów, które na całym świecie sprzedały się w kilkumilionowym nakładzie. Jego utwory znane są większości miłośników high fantasy i napisanych z rozmachem, prawdziwie epickich narracji, których akcja rozgrywa się w kosmosie. Najnowszym tytułem pisarza wydanym po polsku jest Świat Śmierci z cyklu Legion nieśmiertelnych, który swoją nadwiślańską premierę miał w czerwcu 2021 r.
B. V. Larson na świat przyszedł w 1975 r. w Kalifornii, gdzie mieszka do dziś. Poza rodzinnym stanem uwielbia jeszcze pustynną Nevadę, a szczególnie niezasypiające nigdy Las Vegas, którego czar i niesamowita atmosfera nigdy mu się nie nudzi. Jeżeli jednak nie spędza urlopu w swoim ulubionym mieście lubi zabierać rodzinę (jest szczęśliwym mężem i ojcem trojga dzieci) na wycieczki kamperem lub łodzią.
W przeciwieństwie do wielu kolegów i koleżanek po piórze, nie marzył od dziecka, by zostać pisarzem. B. V. Larson książki intensywniej zaczął czytać właściwie dopiero jako nastolatek i wtedy też podjął pierwsze próby komponowania krótkich narracji. Nie planował jednak wiązać swojej zawodowej przyszłości z literaturą i dlatego zdecydował się zdobyć dobrze płatny zawód. Jego wybór padł na studia informatyczne, które jednak nie zajmowały go na tyle, by całkowicie zrezygnować z pisania. Wręcz przeciwnie, przez całe studia dość intensywnie tworzył, a nawet redagował uczelniany magazyn literacki. Jak mówi, część jego później opublikowanych fabuł powstała właśnie wtedy, choć kilka dekad temu nie znalazł się żaden wydawca chętny zainwestować w poczatkującego autora. Dlatego też, myśląc o swojej przyszłości, B. V. Larson książki traktował bardziej jako hobby, zawodowo zaś skupił się na informatyce i jej nauczaniu, napisał nawet wznawiane do dziś podręczniki, które uznaje za pierwszy wydawniczy sukces. W 2001 i 2002 r. opublikował własnym sumptem dwie powieści w twardej oprawie, jednak żadna z nich nie okazała się sukcesem.
Mimo wszystko jednak przyszły autor bestsellerów nie rezygnował z wymyślania kolejnych historii. Przełomem i niesamowitym przyspieszeniem w karierze pisarza był rozwój technik cyfrowych i Internetu, przede wszystkim self-publishingu i ebooków. B. V. Larson jako informatyk zawsze był na czasie ze wszelkimi nowinkami w tym zakresie, więc nie tylko nie miał obaw wobec nowych technologii, ale też umiał je wykorzystać. Bardzo szybko zdobywał popularność, publikując swoje historie w wersji cyfrowej, prawdziwą trampoliną do sukcesu okazało się zaś wejście na rynek Amazona, dzięki któremu swoje książki B. V. Larson zaczął wreszcie sprzedawać na zupełnie inną skalę. Szybko okazało się że jego wyobraźnia i pomysły przemawiają do czytelników, a epickie narracje, space opery rozpisane na wiele tomów, to jego specjalność. Dzięki takim cyklom jak Legion nieśmiertelnych, Rebel Fleet i Star Force B. V. Larson stał się popularnym na całym świecie autorem science fiction.
Pierwszą poważną serią pisarza był Star Force. B. V. Larson na łamach tej space opery opisał perypetie Kyle’a Riggsa, który po porwanniu przez obcych zmuszony jest walczyć w wojnie prowadzonej przez dwie inteligentne rasy. Oba potężne i zaawansowane technologicznie gatunki nie mają żadnej litości dla niżej cywilizacyjnie od nich stojących ludzi, w związku z czym samo istnienie peryferyjnej z perspektywy wszechświata Ziemi staje się sprawą nieoczywistą. Od 11. tomu zatytułowanego Wygnaniec B. V. Larson pracę nad serią kontynuuje w duecie z Davidem VanDykem. Cały liczący 15 części cykl doczekał się polskiego tłumaczenia i jest dostępny zarówno w papierowym, jak i cyfrowym formacie.
Największym jednak powodzeniem wśród miłośników gatunku cieszy się cykl Legion nieśmiertelnych i jego główny bohater James McGill. Pierwszy tom serii pt. Świat stali B. V. Larson opublikował w 2013 r. W wykreowanym przez pisarza świecie kilkadziesiąt lat wcześniej Ziemia została zaatakowana przez międzygalaktyczne Imperium i zmuszona do uległości. Ludzie by przeżyć, muszą wykazać swą przydatność dla Imperium i stanowią przede wszystkim rezerwuar żołnierzy. McGill też jest najemnikiem, jednak zdecydowanie ślepe wykonywanie rozkazów nie jest jego mocną stroną. Na serię aktualnie składa się 13 powieści, jednak po polski wydano jedynie 5 pierwszych tomów. Dwa ostanie: Świat Śmierci i Świat maszyn (B. V. Larson w ręce anglojęzycznych czytelników fabuły te oddał w 2015 r.) ukazały się wiosną 2021 r.
Trzecim przetłumaczonym na polski cyklem autora jest Rebel Fleet. B. V. Larson książki osadzone w tym uniwersum zaczął wydawać dopiero w 2016 r i jak na razie ukazały się 4 powieści serii (wszystkie doczekały się polskiego przekładu). Ziemia ma dołączyć po raz pierwszy do Floty Rebeliantów, która co 1000 lat musi stawić czoła zaawansowanej cywilizacji z konstelacji Oriona, odbywającej swoje cykliczne manewry i ćwiczenia militarne polegające na niszczeniu niższych ras. Dla naszej planety to być albo nie być, gdyż po raz pierwszy w tych galaktycznych manewrach staje się ona celem.