Barbara Cartland
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Barbara Cartland 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Zmarła w 2000 r. brytyjska pisarka, nazywana królową romansów, jedna z najpopularniejszych autorek literatury popularnej XX w. Dwukrotnie wpisana do księgi Guinessa,: jako najlepiej sprzedająca się pisarka na świecie i autorka największej liczby tytułów opublikowanych (23) w ciągu jednego roku. Jej córka była macochą księżnej Diany. Swoje książki Barbara Cartland na całym świecie sprzedała w ponadmiliardowym nakładzie, a w jej dorobku znajduje się ponad 700 powieści. Światową rozpoznawalność i status ikony popkultury przyniósł jej również charakterystyczny, kreowany przez konsekwentnie przez dekady, wizerunek prawdziwej królowej przepychu i różowego kiczu.

Mary Barbara Hamilton Cartland przyszła na świat w 1901r. w Birmingham jako pierwsze dziecko i jedyna córka oficera brytyjskiej armii Bertrama Cartlanda i jego żony Mary Hamilton Scobell. Barbara miał dwóch młodszych braci, Ronalda i Jamesa Anthonego. Obaj zginęli w walkach 1940 r. Mimo że po śmierci ojca znacząco pogorszyła się sytuacja finansowa rodziny, panna Cartland odebrała gruntowne wykształcenie w prywatnych instytucjach edukacyjnych właściwych dla jej klasy społecznej. Po ukończeniu college’u dla dziewcząt w Malvern rozpoczęła karierę dziennikarską. Zajmowała się głównie sprawami społecznymi i obyczajowymi, w Daily Express prowadziła kolumnę plotkarską. Szybko też zaczęła próbować swoich sił jako powieściopisarka. W połowie lat 20-tych ukazała się pierwsza fabuła jej autorstwa zatytułowana Jigsaw, która okazała się dużym sukcesem. Od tego momentu, zachęcona udanym debiutem, zaczyna pisać regularnie. Spod jej pióra wychodzą nie tylko powieści, ale i utwory przeznaczone na scenę. Co ciekawe, chociaż autorka kojarzona jest od dekad z klasycznymi, nieco staroświecko powściągliwymi romansami w wiktoriańskich dekoracjach, na początku jej kariery książki Barbary Cartland uznawane były za dzieła śmiałe, pikantne, a nawet nierzadko skandalizujące. Jej sztuka z połowy lat 20-tych pt. Blood Money została obłożona zakazem przez biuro Lorda Chamberlain, a jej poradnika życia małżeńskiego jako nieprzyzwoitego nie można było kupić w Irlandii.

W tym kontekście je własne sercowe perypetie wypadają dość blado, a pewnej sensacyjności nabiera pogłoska jakoby pierwsze zaręczyny pisarka zerwała wskutek szoku związanego z poznaniem prawdziwej natury stosunku płciowego. Na małżeństwo (mimo że, jak twierdziła, oświadczano jej się do tego czasu 49 razy) zdecydowała się dopiero w 1927 r., a jej wybrankiem został Alexander George McCorquodale. Związek ten, z którego na świat przyszła córka, rozpadł się już w 1932 r. Po 4 latach Barbara ponownie stanęła na ślubnym kobiercu, poślubiła kuzyna swojego męża, Hugh McCorquodale’a, z którym miała dwóch synów.

Do połowy lat 40-tych książki Barbara Cartland wydawała regularnie, z częstotliwością około 1-2 tytułów rocznie, i były to przede wszystkim współczesne romanse. W późniejszych latach autorka zaczyna publikować coraz intensywniej, a w jej twórczości dominują powieści historyczne, osadzone głównie w epoce wiktoriańskiej. Szczyt popularności i sił twórczych Barbary przypada na lata 70-te i 80-te, kiedy rocznie w księgarniach pojawiało się nawet kilkanaście tytułów sygnowanych jej nazwiskiem (a w 1976 r. padł zapisany w Księdze Guinnessa rekord wydawniczy 23 premier w ciągu 12 miesięcy), a autorka była prawdziwą celebrytką i gwiazdą telewizji. W latach 90-tych światowa sprzedaż książek pisarki przekroczyła natomiast miliard egzemplarzy.

Jednak nie tylko za sprawą swoich powieści Barbara Cartland stała się prawdziwą ikoną popkultury. Jej specyficzny image; umiłowanie przepychu, różu, blasku i kiczu, również przyczynił się do ogromnej rozpoznawalności jej nazwiska. Zdjęcia ostro umalowanej, obwieszonej ciężką biżuterią pisarki pozującej na pozłacanej stylizowanej różowej kanapie, w różowej sukni i z pieskiem na kolanach skutecznie zapadały w pamięć. Trzeba także zaznaczyć, że autorka takich tytułów jak: Eksplozja miłości, Kochankowie w raju czy Książę i pokojówka, była również wielką filantropka. Swoją sławę i niemałą fortunę wykorzystywała w działalności charytatywnej, w którą konsekwentnie angażowała się aż do końca życia. Za to, jak i za swoje powieści, Barbara Cartland była wielokrotnie doceniana najróżniejszymi nagrodami i odznaczeniami: w 1988 roku Cartland otrzymał Médaille de Vermeil de la Ville de Paris, najwyższe odznaczenie Paryża, a trzy lata później w uznaniu jej zasług dla społeczeństwa i z okazji zbliżającego się 70-lecia pracy twórczej królowa Elżbieta II odznaczyła pisarkę Orderem Imperium Brytyjskiego. W znanej galerii figur woskowych Madame Tussaud, wśród podobizn innych gwiazd, oglądać można również figurę Barbary Cartland.

Pisarka zmarła w 2000 r. w wieku niemal 99 lat. Była autorką niezwykle płodną; w ciągu życia opublikowała ponad 700 powieści, a pozostawiła 160 gotowych, nigdy niepublikowanych fabuł. Zostały one wydane przez jej syna Iana McCorquodale'a w formie ebooków pod szyldem Barbara Cartland Pink Collection.