Barbara Demick
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Barbara Demick 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Nominowana do nagrody Pulitzera amerykańska reporterka i publicystka. Autorka nagradzanych i szeroko komentowanych reportaży z miejsc, gdzie dzieje się historia. Finalistka prestiżowej National Book Award. Najbardziej znana książka Barbary Demick, Światu nie mamy czego zazdrościć, wstrząsająca opowieść o życiu w najbardziej zamkniętym państwie świata, Korei Północnej, to dziś już współczesna klasyka. Jej najnowsza publikacja Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin, do polskich księgarń trafiła w październiku 2021 r.

Urodzona w 1959 r. dziennikarka dorastała w Ridgewood w stanie New Jersey. Studiowała na Uniwersytecie Yale, gdzie zdobyła dyplom licencjacki z historii gospodarczej. Karierę zaczynała na początku lat 90-tych, a prawdziwym punktem zwrotnym okazał się dla niej wyjazd do Europy Wschodniej w charakterze korespondentki The Philadelphia Inquirer. Żurnalistka spędziła kilka lat na terenach byłej Jugosławii i doświadczenia te uczyniły z niej jedną z najlepszych współczesnych reporterek. Pisane przez nią i fotografowane przez Johna Costello korespondencje z oblężonego Sarajewa przyniosły parze nagrodę George'a Polka za reportaż międzynarodowy, Roberta F. Kennedy'ego, a także finał nagrody Pulitzera. W 1996 r. wydała także Barbara Demick W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy.

Wkrótce po powrocie z Bałkanów gazeta ponownie wysłała ją w podróż, której celem tym razem był Bliski Wschód, gdzie spędziła blisko 4 lata, zdobywając kolejne bezcenne zawodowe doświadczenia. Na początku nowego stulecia reporterka przeniosła się z The Philadelphia Inquirer do Los Angeles Times, zostając szefową gazety w Korei. Czas spędzony na Dalekim Wschodzie wykorzystała do osiągnięcia kolejnych spektakularnych sukcesów. W swojej pracy koncentrowała się na zagadnieniach społecznych, w tym także prawach człowieka. Interesowała się zarówno mniejszościami etnicznymi, sytuacją Tybetu, jak i tym, co dzieje się w najbardziej niedostępny państwie świata, imperium Kimów. Zajmowała się m.in. procederem sprzedaży koreańskich kobiet bogatym Chińczykom. Za swoją pracę otrzymała szereg nagród i wyróżnień: w 2005 r. nagrodę Arthura Rossa (nagrodę Amerykańskiej Akademii Dyplomacji), rok później Nagrodę Joego i Laurie Dine przyznawaną przez Overseas Press Club oraz Nagrodę Osborna Elliotta przyznawaną przez Stowarzyszenie Azjatyckie. Również w 2006 r. Los Angeles Press Club przyznał jej tytuł dziennikarza prasowego roku. Wtedy też dziennikarka przeprowadziła również szereg wywiadów z uciekinierami z Północy. Na ich podstawie napisała Barbara Demick Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej, książkę, która przyniosła jej międzynarodową sławę.

Barbara Demick i W oblężeniu, czyli życie pod ostrzałem

Pierwsza książka Barbary Demick, W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy, ukazała się w 1996 r. i była owocem jej pracy w oblęzonym przez blisko 4-lata Sarajewie, gdzie znalazła się jako reporterka The Philadelphia Inquirer. Życie w mieście pokazane jest z perspektywy mieszkańców jednej ulicy, Logaviny, na której przed wojną w spokoju mieszkali zarówno Bośniacy, Chorwaci, jak i Serbowie. Na stronach książki ukazane są historie 10 miejscowych rodzin i ich walka o przetrwanie. Po latach dziennikarka powróciła do tych bohaterów i uzupełniła swoją narrację o ich dalsze losy. Rozszerzona wersja książki ukazała się w 2012 r.

Barbara Demick i Światu nie mamy czego zazdrościć

Swoją najsłynniejszą wydaną w 2009 r. książkę zatytułowała Barbara Demick Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej. Aby pokazać całą potworność życia w granicach najbardziej zamkniętego i totalitarnego państwa na ziemi autorka sięga po opowieści 6 osób, których biografie układają się w obraz prawdziwego piekła na ziemi. Reporterka spędziła blisko 6 lat na zbieraniu dokumentacji do książki; przeprowadziła wiele pogłębionych rozmów i wywiadów z uciekinierami z kraju Kimów, zgromadziła fotografie i filmmy, próbując zrekonstruować i zrozumieć rzeczywistość tak straszną, że wydaje się niemożliwą. Za Światu nie mamy czego zazdrościć Barbara Demick została doceniona nominacją do najbardziej prestiżowej amerykańskiej nagrody literackiej National Book Award, zdobyła również BBC Samuel Johnson Prize for non-fiction oraz National Book Critics Circle Award. Na podstawie publikacji zaczął powstawać w 2012 r. film animowany w reżyserii Andy Glynne’a, jednak projekt ten nie został ukończony.

Barbara Demick i Zjadanie Buddy, czyli życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin

W 2020 r. w ręce czytelników oddała Barbara Demick Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin, wnikliwy reportaż o tybecie i jego obywatelach żyjących pod chińska okupacją, a szczególnie mieszkańcach miasta Ngaba w Syczuanie, skąd pochodziło wiele ofiar samopodpaleń, stanowiących protest przeciwko chińskiej przemocy. Aby zrozumieć, co dzieje się w regionie, reporterka podróżowała incognito i rozmawiał z ludźmi. Ich historie pokazują, jak bardzo skomplikowana i różnorodne są dziś relacje między Chińczykami a Tybetańczykami. Pisząc Zjadanie Buddy, Barbara Demick, jak w każdej swojej książce, pokazuje kruchość, a przede wszystkim nieoczywistość bezpieczeństwa, dobrobytu i stabilizacji, w jakich żyją obywatele krajów bogatego Zachodu.