Barbara Włodarczyk
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Barbara Włodarczyk 
  • języki: 2 
  • Literatura obyczajowa i piękna 
  • Wyczyść

Polska dziennikarka, scenarzystka i twórczyni filmów dokumentalnych. Jedna z najwybitniejszych współczesnych reporterek , laureatka wielu branżowych nagród i wyróżnień. Specjalistka od Rosji i krajów byłego ZSRR. W latach 2004-2009 stała korespondentka Telewizji Polskiej w Moskwie. Znana m.in. z nagradzanego autorskiego cyklu reporterskiego o krajach dawnego ZSRR pt. Szerokie tory. Od kilku lat pisze również Barbara Włodarczyk książki poświęcone społeczeństwu rosyjskiemu i rosyjskiej współczesności, a w jej dorobku znaleźć można takie warte uwagi tytuły jak: wydane w 2013 r. Nie ma jednej Rosji oraz osiem lat późniejsze Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji.

Reporterka na świat przyszła w 1960 r. w Warszawie. W 1980 r. rozpoczęła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Jak podkreśla w wywiadach, okres jej studiów przypadł na szalenie dynamiczny, dramatyczny, lecz również ciekawy moment – czas pierwszej Solidarności, intensywnych działań opozycji demokratycznej, ale i trudne lata ogromnego kryzysu gospodarczego i politycznego, w tym traumatyczny okres stanu wojennego. Wokół działa się wielka historia, która uformowała młode, wchodzące wówczas w życie, pokolenie. Podobno ciągoty reporterskie Barbara Włodarczyk wykazywała jeszcze jako dziecko, kiedy to z prawdziwym zacięciem prowadziła obserwację otaczających ją ludzi. Najlepszą okazją do tych studiów przypadku była podróż autobusem i to właśnie te momenty zaważyły na wyborze przez nią studiów i dziennikarskiej kariery.

Do Telewizji Polskiej, z którą związana jest całe życie, dziennikarka trafiła w ramach praktyk studenckich, a w 1985 r. dołączyła do zespołu redakcji publicystyki międzynarodowej w TVP. Właściwie od samego początku zajmowała się tematyką wschodnią, która z miejsca szalenie ją zainteresowała i która po ponad trzech dekadach wciąż nie straciła dla niej na swej atrakcyjności. Jak podkreśla dziennikarka, to reporterskie eldorado – ogromny (największy na świecie) kraj równie ogromnych kontrastów – były Związek Radziecki to 11 stref czasowych, kilka klimatycznych, szalenie zróżnicowany etnicznie, religijnie, geograficznie i społecznie obszar, gdzie wielka bieda sąsiaduje z niewyobrażalnym bogactwem, o szalenie interesującej, choć trudnej historii. To wprost niewyczerpane źródło tematów, dlatego nigdy nie czuła potrzeby czy pokusy zmiany specjalizacji. I tak od niemal 30 lat pisze Barbara Włodarczyk książki, kręci filmy dokumentalne i tworzy programy poświęcone temu regionowi, za każdym razem imponując warsztatem, wyczuciem dziennikarskim oraz ogromną wiedzą.

Od końca 2004 r. przez kolejnych 5 lat dziennikarka przebywała na stałe w Rosji jako korespondentka TVP. Po powrocie do Polski wznowiła prace nad serią filmów dokumentalnych, które znacząco zatytułowała Barbara Włodarczyk Szerokie tory. Bardzo popularny, doceniany zarówno przez widzów, jak i środowisko dziennikarskie cykl, powstawał wcześniej w latach 2000-2004, przynosząc autorce ogromne uznanie i szereg nagród, w tym: Grand Press i The International Chicago Televisions Awards. Po wznowieniu produkowanych był aż do 2012 r.

Spod ręki Barbary Włodarczyk wyszło również wiele całkowicie autorskich filmów dokumentalnych. M.in. Szalona miłość. Rosjanie i Putin, Święta wojna Rosjan, Good bye America, Kto się boi Nadii Szewczenko, czy najnowszy, szalenie aktualny i ciekawy z perspektywy rosyjskiej agresji na Ukrainę, Ukraiński sługa narodu, obraz poświęcony prezydentowi Włodymyrowi Zełenskiemu.

Barbara Włodarczyk i książki, czyli nie ma jednej Rosji i chwata nad Putina

Jako autorka książki Barbara Włodarczyk debiutował w 2013 r. tytułem Nie ma jednej Rosji, powstałym na kanwie wybranych reportaży telewizyjnych autorki. Dziennikarka jak zwykle najbardziej zainteresowana jest codziennością zwykłych ludzi, stroni natomiast od salonowej geopolityki, woli odwiedzać prowincję – zwykłe mieszkania, wiejskie chaty – przyglądać się z bliska życiu ludzi. Na stronach książki Barbarze Włodarczyk z indywidualnych historii swoich bohaterów udaje się stworzyć jednak pewien całościowy obraz kraju i przemian, jakie w nim zachodziły na przestrzeni 20 lat od rozpadu Związku Radzieckiego.

Na początku 2020 r. w ręce czytelników oddała Barbara Włodarczyk Szaloną miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji, książkę całkowicie poświęconą fenomenowi Władimira Putina. Rosjanie bowiem, co ludziom z zachodniego kręgu kulturowego trudno zrozumieć, w ogromniej większości darzą swojego przywódcę prawdziwym uczuciem. Dla Rosjanek Putin to ideał mężczyzny – silny, przystojny i władczy. Nie bez przyczyny jego pozycję, nie tylko ze względu na niemal niepodzielną władzę, porównuje się do carów czy ich następców: Lenina i Stalina. Władca w Rosji od wieków miał status szczególny – nieco religijny i mistyczny. Dla większości społeczeństwa rosyjskiego dawni carowie i dyktatorzy, tak jak teraz Putin, reprezentują chwałę i potęgę imperium rosyjskiego, wszystko z czego każdy Rosjanin jest najbardziej dumny.