Nie znaleziono wyników
Polski psycholog i policjant. Jeden z pierwszych polskich profilerów, absolutny prekursor profilowania kryminalistycznego w naszym kraju. Wybitny ekspert w dziedzinie przestępstw z użyciem przemocy. Popularność zyskał dzięki współpracy z królową polskiego kryminału, Katarzyną Bondą. Swoje pierwsze, przeznaczone dla szerokiej publiczności książki, Bogdan Lach wydał wspólnie z tą niezwykle popularną pisarką. Za swój wkład w kryminalistykę został odznaczony złotym Krzyżem Zasługi oraz Oznaką Zasłużony Policjant. Należy do Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Urodzony w 1967 r. Bogdan Lach ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim. Swoją karierę zaczynał w więziennictwie, funkcjonariuszem Służby Więziennej był w latach 1994– 1996. Później przeszedł do policji. Początkowo pracował jako ekspert KWP w Bielsku Białej, a od 1998 r. na stanowisku koordynatora Zespołu Psychologów KWP w Katowicach. Obecnie Bogdan Lach jest emerytowanym, choć nadal czynnym zawodowo, podinspektorem Policji, zatrudnionym jako radca Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dodatkowo na Uniwersytecie SWPS wykłada szereg przedmiotów z zakresu szeroko pojętej kryminalistyki, m.in.: profilowania psychologicznego, profilowania kryminalistycznego, psychologii śledczej, psychologii zeznań świadków i wyjaśnień podejrzanych.
W swojej zawodowej karierze stworzył kilkaset profili psychologicznych i jako profiler brał udział w ponad 100 dochodzeniach kryminalnych. Od wielu lat jest biegłym sądowym w zakresie psychologii. W 2014 r. wydał Bogdan Lach Profilowanie kryminalistyczne, pierwszą polską monografię poświęconą różnym aspektom pracy profilera. W publikacji tej autor, korzystając ze swojego bogatego, zdobytego w trakcie lat pracy przy najbrutalniejszych przestępstwach, doświadczenia odsłania tajemnice warsztatu i metodykę postępowania biegłego psychologa zajmującego się profilowaniem kryminalistycznym. W swoim dorobku, jako teoretyk i czynny profiler, Bogdan Lach ma także kilkadziesiąt artykułów z dziedziny psychologii śledczej publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach branżowych, m.in. Polish Psychological Bulletin.
Bez wątpienia, dla mediów i szerokiej publiczności skromnego psychologa, tworzącego w Katowicach psychologiczne portrety najgroźniejszych przestępców, odkryła Katarzyna Bonda, która u progu swojej pisarskiej kariery zgłębiała zagadnienia, egzotycznego wówczas w naszym kraju, profilowania kryminalistycznego. W 2005 r. jeszcze jako dziennikarka przezwyciężyła ona niechęć Lacha do opowiadania o swojej pracy. Już po tym pierwszym spotkaniu Katarzyna Bonda zdecydowała, że bohaterem jej pierwszej powieści będzie nie kto inny, a właśnie profiler. Współpraca pisarki i psychologa rozwijała się przez kolejne lata. Podczas pracy nad tekstem niejednej książki Bogdan Lach służył pomocą Katarzynie Bondzie, aż w końcu w 2009 r. ukazała się ich pierwsza wspólna publikacja.
Na początku 2009 r. swoją premierę miała Zbrodnia niedoskonała. Bogdan Lach i Katarzyna Bonda na stronach tej książki, opierając się na autentycznych zbrodniach i prowadzonych w ich sprawach śledztwach, przybliżają czytelnikom zawód i warsztat profilera. Pokazują poszczególne etapy tworzenia portretu przestępcy, nierzadko w sposób walny przyczyniający się do ujęcia sprawcy. Zbrodnia niedoskonała to pozycja dla laików, zafascynowanych tajnikami kryminalistyki, w szczególności zaś psychologii kryminalistycznej. Jednocześnie, dzięki literackiemu doświadczeniu Bondy, książkę, będącą w dużym stopniu przeglądem najcięższych polskich zbrodni ostatnich dekad, czyta się niczym wciągający kryminał.
W maju 2020 r. do księgarń trafił Motyw ukryty. Z archiwum profilera. Bogdan Lach i Katarzyna Bonda kontynuują w tej książce formułę, która tak świetnie sprawdziła się ponad dekadę temu w Zbrodni niedoskonałej. Również tym razem autorzy zabierają swoich czytelników za kulisy śledczego teatru, pokazując jak wiele dzięki osiągnięciom wiktymologii i psychologii kryminalistycznej można wyczytać z miejsca i sposobu dokonania zbrodni. Wszystkie, czasem na pierwszy rzut oka nieznaczące, szczegóły dzięki doświadczeniu i wiedzy profilera układają się w końcu w spójny obraz sprawcy. Ukryty motyw Bogdan Lach i Katarzyna Bonda potrafią jednocześnie uczynić fascynującą kroniką kryminalna ostatnich lat, podróżą do jądra ciemności nie mniej frapującą niż najbardziej wyrafinowana fikcja literacka.
W swoim wydawniczym dorobku ma jeszcze Bogdan Lach Dzieciobójczynie. Zbrodnie, które wstrząsnęły Polską i światem. Wydana w 2014 r i napisana wspólnie z Przemysławem Słowińskim książka opisuje i analizuje przypadki najgłośniejszych w ostatnich latach morderstw, których ofiarami padły dzieci. Jeden z rozdziałów autorzy poświęcają sprawie małej Madzi, której zaginięciem, a później zabójstwem, żyła niegdyś cała Polska.
„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”
Tysiące ebooków i audiobooków
Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.
Napisali o nas: