Bogusław Wołoszański
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Bogusław Wołoszański 
  • Fantastyka 
  • Wyczyść

Polski dziennikarz telewizyjny, pisarz i scenarzysta, miłośnik i popularyzator historii. Znany przede wszystkim jako pomysłodawca i autor kultowego programu telewizyjnego Sensacje XX w. W TVP przepracował ponad trzy dekady, głównie przy programach o tematyce historycznej i międzynarodowej; współtworzył m.in. 7 dni świat, Punkt krytyczny, Archiwum XX wieku, To jest historia oraz Encyklopedia II wojny światowej. W swoim bogatym dorobku ma również Bogusław Wołoszański książki, zarówno tytuły dokumentalne (Sensacje XX wieku, ten okrutny wiek, Encyklopedia XX wojny światowej), jak i powieści (Twierdza szyfrów, Operacja Talos, Testament Odessy). Za swoje zasługi odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Aktualnie trwają prace nad publikacją najnowszej książki Bogusław Wołoszańskiego pt. Zabić Amerykę.

Bogusław Wołoszański na świat przyszedł w 1950 r. w Piotrkowie Trybunalskim jak drugie dziecko Mariana i Ireny Wołoszańskich. Jego ojciec był dyrektorem internatu przy piotrkowskim liceum. Z rodzinnego miasta Bogusław wyjechał na studia. Ukończył prawo, a następnie podyplomowo dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pod koniec lat 70-tych, chcąc zgłębiać tajniki reżyserii, podjął jeszcze naukę na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, jednak sytuacja rodzinna i zawodowa zmusiła go do rezygnacji.

Już w 1971 r. rozpoczął swoją przygodę z telewizją, na początku prowadząc programy dla młodzieży, w tym bardzo wówczas popularny Ekran Młodych. W 1973 r. dostał etat w Redakcji Międzynarodowej, gdzie jego kariera telewizyjna zaczęła się na dobre. Z TVP związany był przez kolejnych 30 lat, z firmy odszedł w 2005 r.

Bogusław Wołoszański i Sensacje XX wieku

We wrześniu 1983 r. telewizja wyemitowała pierwszy odcinek programu, który przyniósł mu nie tylko wielką popularność, ale uczynił postacią wręcz kultową. Była to audycja całkowicie autorska, ponieważ Bogusław Wołoszański Sensacje XX wieku nie tylko wymyślił, ale i przygotowywał oraz prowadził, stając się na dekady jednym z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy telewizyjnych. Zrealizowano ponad 200 odcinków programu, który ukazywał się na antenie TVP aż do rozstania autora ze stacją w 2005 r. Dekadę później we współpracy z Fox Television Channels i National Geographic nakręcono jeszcze 10 odcinków. Na początku nowego stulecia na antenie Radia Zet można było również Sensacje XX wieku usłyszeć. Realizowana z dużym rozmachem i przy udziale wielu znanych aktorów audycja była emitowana w latach 2001-2002.

Na podstawie swojego kultowego programu pisał również Bogusław Wołoszański książki. Pierwsza z nich zatytułowana po prostu Sensacje XX wieku ukazała się już w 1990 r. Cztery lata później do księgarń trafił tom Sensacje XX wieku – II wojna światowa, a następnie Sensacje XX wieku – po II wojnie światowej. W sprzedaży dostępne były także zeszyty poświęcone poszczególnym odcinkom programu.

Dość szybko działalność pisarska zaczęła zajmować coraz ważniejsze miejsce w zawodowej działalności dziennikarza, który dziś na swoim koncie ma ponad dwadzieścia tytułów, w tym kilka powieści i monumentalną publikację Encyklopedia II wojny światowej. Aby w sposób niezależny wydawać swoje książki, Bogusław Wołoszański już w 1995 r. założył Wydawnictwo Wołoszański, w którym ukazała się większość publikacji jego autorstwa.

Bogusław Wołoszański, książki fabularne i seriale

Chociaż nazwisko dziennikarza kojarzone jest głównie z historyczną literaturą faktu, spod jego pióra wyszło także kilku fabuł. Swoją pierwszą powieść pt. Twierdza szyfrów Bogusław Wołoszański w ręce czytelników oddał w 2004 r. Książka zaliczana gatunkowo do tzw. fact fiction, okazała się sporym sukcesem i na jej podstawie, w oparciu o scenariusz samego Wołoszańskiego, powstał wysokobudżetowy serial telewizyjny w gwiazdorskiej obsadzie zatytułowany Tajemnica twierdzy szyfrów (nadawany przez TVP w latach 2006-2007).

W 2005 r. do księgarń trafiła druga fabuła Bogusława Wołoszańskiego, Operacja Talos, a rok później nakładem jego wydawnictwa ukazała się kontynuacja Twierdzy szyfrów zatytułowana Sieć – ostatni bastion SS. W 2008 r. premierę miał niezwykle sensacyjny Testament Odessy, opowiadający o tajnej organizacji będącej strażniczką spuścizny niemieckich nazistów.

Bogusław Wołoszański wczoraj i dziś

Nie da się ukryć, że 70-letni dziennikarz to od wielu lat prawdziwa ikona i postać o wręcz kultowym statusie. Nie zważając na coraz bardziej zaawansowany wiek, wciąż pisze Bogusław Wołoszański książki i kręci nowe programy. W latach 2013-2013 prowadził w Polsat Play program historyczny Skarby III Rzeszy, w 2015 r. reaktywował legendarne Sensacje XX wieku. W tym samym roku premierę miał jego nowy projekt, Przewodnik historyczny Bogusława Wołoszańskiego, a rok wcześniej Tajna historia XX wieku. W ostatnich latach nieco zwolnił tempo, lecz wciąż nie rezygnuje z twórczości, a fani z niecierpliwością czekają na premierę jego nowej książki pt. Zabić Amerykę.