Nie znaleziono wyników
Brandon Sanderson to jeden z najpopularniejszych obecnie twórców literatury fantasy i science fiction na świecie. Jego książki kilkunastokrotnie znajdowały się na liście bestsellerów New York Times’a, a ostatnio na pierwszym miejscu tejże gościł Dawca Przysięgi, najnowszy tom kultowego cyklu Brandona Sandersona, Archiwum burzowego świata.
Pisarz urodził się w 1975 r. w Lincoln w stanie Nebraska i przez kilkanaście lat jego życia nic nie wskazywało, że jakiejkolwiek książki Brandon Sanderson będzie kiedykolwiek autorem. Aż do czternastego roku życia uważał on co więcej, że czytanie książek jest nie tylko trudne, ale przede wszystkim nudne. Opinię tę zrewidował jako nastolatek za sprawą nauczyciela, który w gimnazjum podsunął mu niektóre tytuły z gatunku fantastyki. Okazało się, że lektura może być wspaniałą przygodą i od tej pory młody Brandon Sanderson książki niemal nie wypuszczał z ręki. W liceum poczuł potrzebę pisania, a nawet rozważał karierę zawodowego pisarza. Jednak jego matka, chcąc by syn miał praktyczne wykształcenie i pewny zawód, przekonała go do podjęcia studiów z biochemii.
Jako Mormon, rozpoczął on nauką na Uniwersytecie Brighama Younga w stanie Utah, uczelni prowadzonej przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. W trakcie nauki przez dwa lata przebywał z misją ewangelizacyjną w Seulu, gdzie podjął decyzję o zmianie kierunku studiów. Po powrocie do USA naukę kontynuował na anglistyce, a ostatecznie dyplom uzyskał z twórczego pisania. Wtedy też zdał sobie sprawę Brandon Sanderson, że musi swoje teksty chociaż spróbować wydać. Temu celowi podporządkował swoje dalsze życie.
Napisane przez siebie książki Brandon Sanderson rozsyłał do wydawnictw z nadzieją, że któraś zostanie opublikowana. Niejednokrotnie spotykał się z odmową, lecz, na szczęście, nie zniechęcał się łatwo. Wreszcie, nastąpił długo oczekiwany przełom. W 2005 r. wydał Brandon Sanderson Elantris, swoją debiutancką powieść. Był to czas przełomowy również w życiu prywatnym pisarza, który wtedy założył rodzinę. Jego żona, Emily Bushman, była nauczycielką, jednak po urodzeniu dzieci, jak na Mormonkę przystało, zrezygnowała z pracy. Obecnie żona wspomaga Sandersona jako menedżerka.
W 2007 r. pisarz spróbował swoich sił na polu literatury dziecięcej, wydając pierwszy tom, serii o Alkatrazie Smedry pt.: Alkatraz kontra bibliotekarze. Piasek Raszida. W kolejnych latach ukazały się jeszcze 4 fabuły o przygodach młodego bohatera. Również w 2007 r. przed początkującym autorem otworzyły się zupełnie nowe perspektywy, kiedy to został wybrany do ukończenia serii Koło czasu, zmarłego Roberta Jordana. Szansy, którą dostał nie zmarnował i już w 2009 r. opublikował Brandon Sanderson Pomruki burzy, pierwszy z trzech tomów zamykających serię.
W 2006 r. w księgarniach pojawił się z Mgły Zrodzony Brandona Sandersona, otwierający jeden z najpopularniejszych cykli autora. Pierwotnie była to trylogia składająca się z tytułów: Z mgły zrodzony, Studnia zwątpienia, Bohater wieków. Jednak po pewnym czasie pisarz zdecydował się powrócić do tego uniwersum. I tak w 2011 r. w ręce czytelników oddał Brandon Sanderson Stop prawa, pierwszą z trzech powieści zaliczanych do tzw. Ery Drugiej lub nazywanej serią Waxa i Wayne’a. Dwie pozostałe to Cienie tożsamości i Żałobne opaski. Na 2020 r. planuje premierę Brandon Sanderson książki Mistborn: The lost metal, kontynuującą narrację cyklu.
Jak większość twórców fantasy, tak i Brandenson książki pisze w cyklach osadzonych w rożnego rodzaju światach. Daje to duże pole do popisu wyobraźni autora, jest też dobrze widziane przez wydawców, ponieważ serie powieściowe łatwiej się sprzedają niż samodzielne fabuły. Cykl Archiwum Burzowego Światła Brandon Sanderson na razie ujął w trzech tytułach: Droga Królów, Słowa światłości, Dawca przysięgi (w Polsce wydany w 2 częściach). Ponadto w zbiorze Bezkres magii Sanderson umieścił opowiadanie Tancerka Krawędzi umieszczone w uniwersum Archiwum Burzowego Światła.
Rok 2013 to początek kolejnego w dorobku pisarza cyklu wydawniczego. Powieścią pt. Stalowe serce Brandon Sanderson otwiera Trylogię Mścicieli. Składają się na nią jeszcze tomy Pożar i Calamity. Dodatkowo w zbiorze Bezkres magii Sanderson opublikował Mitosis, opowiadanie osadzone w świecie Trylogii Mścicieli.
Chociaż nazwisko pisarza kojarzone jest głównie z typową literaturą fantasy, ma również w swojej bibliografii Brandon Sanderson książki o nieco innym charakterze. Legion to dwie mikropowieści dziejące się w świecie bardzo podobnym do współczesnego. To co czyni tę opowieść naprawdę niezwykłą to koncepcja głównego bohatera posiadającego zdolność do błyskawicznego nabycia dowolnej wiedzy czy umiejętności, jednak za cenę pojawienia się w jego psychice kolejnej osobowości, co prowadzi oczywiście, do szeregu komplikacji i zwrotów akcji. Legion Brandon Sanderson planuje kontynuować i rozwinąć swój pomysł kolejnych tomach.
W 2019 r. ukazał się w polskim przekładzie Rytmatysta Brandona Sandersona, powieść pisana z myślą o nastoletnim czytelniku. Spotkała się ona z dużym entuzjazmem wszystkich, nie tylko młodych, polskich fanów twórczości autora. Historia, którą opisuje na kartach Rytmatysty Brandon Sanderson jest tak niesamowita, że gdyby nie wyjątkowy talent narracyjny pisarza, byłaby zupełnie niewiarygodna. Na szczęście, czytając prozę Sandersona, można uwierzyć absolutnie we wszystko.
„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”
Tysiące ebooków i audiobooków
Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.
Napisali o nas: