Nie znaleziono wyników
Piotr C. to jeden z najgłośniejszych, ale i najbardziej tajemniczych debiutantów na polskim rynku wydawniczym ostatnich lat. Wiadomo o nim tyle, że urodził się w 1976 r., pracuje w stołecznej korporacji, mieszka na Ochocie, i że jest mężczyzną. Ze względu na pozycję zawodową, na wszelki wypadek, woli nie ujawniać swojej tożsamości.
Jeszcze zanim zaczął wydawać książki, Piotr C. był autorem popularnego bloga Pokolenie Ikea, od którego zaczęła się jego przygoda z pisaniem. Obecnie ma już w swoim dorobku Piotr C. książki zarówno drukowane, w liczbie czterech, jak i jedną, darmową, opublikowaną wyłącznie jako ebook, niezmiennie popularny blog oraz zyskujące wciąż nowych fanów profile na Facebooku: Piotr C. i Pokolenie Ikea.
Pisarz debiutował w 2012 r. powieścią Pokolenie Ikea, której tytuł i tematyka bezpośrednio nawiązywały do jego dotychczasowej działalności w blogosferze. Wydając Pokolenie Ikea, Piotr C nie mógł liczyć na wsparcie marketingowe i promocyjne dużego domu wydawniczego i promocją swojej debiutanckiej książki Piotr C. w dużej mierze musiał się zająć samodzielnie, jak się później okazało, z całkiem niezłym skutkiem. Pisarz nie przecenia jednak swojego udziału w ostatecznym sukcesie Pokolenia Ikea. Za podstawę niezbędną do literackiego startu uważa on przede wszystkim zasięg internetowy. Sam zanim zaczął wdrażać projekt wydawniczy, blisko dwa lata pracował na popularność wśród czytelników, prowadząc bloga. To jednak i tak by nie wystarczyło do znalezienia się na liście bestsellerów. Dzięki swojej popularności w Internecie i działaniom promocyjnym, jak twierdzi, Piotr C. książki swojej sprzedał zaledwie w nakładzie ok. 2 tys. egzemplarzy. I na tym by się pewnie zakończyła jego pisarska kariera, gdyby nie łut szczęścia, który, zdaniem autora, jest zawsze niezbędnym składnikiem każdego udanego przedsięwzięcia.
W przypadku pisarza, pierwszym szczęśliwym przypadkiem było nawiązanie współpracy z Angorą, dzięki czemu Pokolenie Ikea Piotr C mógł w odcinkach drukować w tym ogólnopolskim tygodniku. To pozwoliło mu rozszerzyć krąg swoich czytelników oraz potencjalnych nabywców swojej książki. Ale prawdziwą trampoliną do sukcesu okazało się paradoksalnie zerwanie przez Angorę, ze względu na skargi dotyczące wulgarnego języka, współpracy z autorem. To sprawiło, że wszyscy, którym spodobała się opowieść z życia 30-letnich korporacyjnych lemingów, nie mieli innego wyjścia i, aby sfinalizować lekturę, musieli kupić egzemplarz książki Piotra C.
Tak oto słupki sprzedaży Pokolenia Ikea poszybowały w górę, a już w następny roku w ręce wiernych czytelników oddał Piotr C. Pokolenie Ikea. Kobiety, kontynuację swojego debiutu. I tym razem było dowcipnie, dosadnie, dużo o seksie i pracy. Sądząc po tym, że od premiery w październiku 2013 r. sprzedał Piotr C Pokolenie Ikea w ponad stutysięcznym nakładzie, jest to dokładnie, to czego oczekiwała spora grupa odbiorców.
Nie rezygnując z dotychczasowej posady w korporacji, ani z prowadzenie popularnego bloga, wobec ewidentnego zapotrzebowania rynku, podjął pisarz wyzwanie napisania kolejnej powieści. Trochę to trwało, ale niedługo po premierze w 2016 r. książki Piotra C. Brud, większość czytelników była zdania, że warto było czekać. Choć autor także i tym razem nie rezygnuje z dosadnego słownictwa i humoru oraz wciąż eksploatuje tematykę trzydziestoletnich korpoludzi szukających sensu istnienia, odbiorcy i krytycy byli zgodni, że jest Brud Piotra C. książką dojrzalszą, głębszą i w swym klimacie smutniejszą niż seria Pokolenie Ikea.
Również w najnowszej, wydanej w 2018 r. powieści pt. #to o nas Piotr C wyraźnie ewoluuje jako autor. Niezmiennie dowcipny, bezpruderyjny i bezkompromisowy, wprowadza jednak, zarówno na poziomie formy, jak i rodzaju refleksji, w #to o nas Piotr C. swoje pisarstwo na kolejny poziom. Ta smutno-śmieszno-straszna opowieść o samotności i problemach z byciem blisko z drugim człowiekiem, zachowując charakterystyczny dla autora styl i sposób patrzenia na społeczeństwo, porusza jednak zupełnie nowe struny.