Nie znaleziono wyników
Hiszpańska pisarka, autorka poczytnych powieści obyczajowo-sensacyjnych z wielką historia w tle. Z wykształcenia prawniczka i menedżerka. Mimo że nigdy nie planowała związać swojego życia z literaturą, od lat Carla Montero książki wydaje na cały etat. Pisarzem jest również jej brat, Luis Montero Manglano, którego twórczość dzięki wydawnictwu Rebis również znana jest polskim czytelnikom. Już jej debiutancka powieść okazała się w Hiszpanii dużym sukcesem, a kolejne tytuły jej autorstwa szybko znalazły zagranicznych wydawców. Najnowsza fabuła pisarki, która ukazała się nad Wisłą, to Ogród kobiet.
Pisarka na świat przyszła w 1973 r. w Madrycie. Jak wspomina Carla Montero, książki od zawsze odgrywały ważną rolę w życiu. Jako dziecko przyszła autorka bestsellerów była przede wszystkim zapaloną czytelniczką. W pewnym momencie jednak sama lektura przestała jej wystarczać i mniej więcej jako 12-latka poczuła potrzebę opowiadania własnych historii. Zaczęła pisać do szuflady, co całkowicie jej wystarczało, ponieważ w przeciwieństwie do większości tworzących ludzi nie miała ambicji pokazaniu sowich dzieł światu i zdobycia uznania innych. Długi czas jej pisarstwo, choć nie stanowiło żadnej tajemnicy, było sprawą całkowicie osobistą, a nawet intymną. Dlatego też w jej edukacji i planach zawodowych zupełnie brakowało literackiej perspektywy. Autorka Wiedeńskiej gry ukończyła prawo oraz zarządzanie biznesem i długi czas nic nie wskazywało, że kiedykolwiek zarabiać będzie piórem.
Samo wydanie pierwszej powieści pisarki było w dużej mierze dziełem przypadku, w związku z czym z premierą książki Carla Montero nie wiązała praktycznie żadnych planów na przyszłość. Okazało się jednak, że czytelnicy pokochali jej styl oraz wyobraźnię i dziś, trochę ponad dekadę od debiutu, należy ona do najpopularniejszych hiszpańskich autorek. Być może zresztą talent pisarski ma ona zapisany w genach, ponieważ jej brat również odnosi literackie sukcesy, a jego twórczość, w tym bestsellerowy cykl Poszukiwacze, znaleźć można także w polskich księgarniach.
Swoją debiutancką, wydaną w 2010 r., powieść zatytułowała Carla Montero Wiedeńska gra. Książka ku niezmiernemu zdziwieniu samej autorki spotkała się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem ze strony czytelników i krytyki. Ta osadzona w stylowych dekoracjach Wiednia czasów belle epoque i rozgrywająca się w cieniu nadciągającej wojny światowej okazała się doskonałym początkiem bardzo satysfakcjonującej pisarskiej kariery. Jeszcze milsza niespodzianką była nagroda Círcule de Lectores, którą została uhonorowana książka.
Również druga książka Carli Montero, Szmaragdowa tablica, stała się bestsellerem, a prawami do przekładów zainteresowały się zagraniczne wydawnictwa. Nic dziwnego, ponieważ klimatyczna, miejscami sensacyjna intryga i wyraziści bohaterowie stanowiły niemal gotowy przepis na wydawniczy hit. Autorka sprawnie poradziła sobie z prowadzeniem osadzonej w dwóch planach czasowych narracji oraz historycznym tłem czasów drugiej wojny światowej. Historia zresztą, jak przyznaje pisarka, zawsze była jej prawdziwą pasją, a pogłębiony research historyczny, jaki przygotowuje do każdej swojej książki, traktuje z najwyższa powagą.
Następna powieść Carli Montero, Złota skóra, do księgarń trafiła w 2014 r. Na jej stronach autorka ponownie zaprasza nas do secesyjnego Wiednia, w którym rozwija się sztuka, ale który jest też siedliskiem mrocznego występku.
Za najbardziej osobista książkę w swoim dorobku uważa Carla Montero Zimowy wiatr na twojej twarzy, którego fabuła i kreacja postaci inspirowana jest losami jej rodziny. Jest to historia szczególna, dojrzewająca i szukająca swojego kształtu latami. Dzieje dziadka pisarki – żarliwego faszysty, walczącego za Hitlera na froncie wschodnim w Błękitnej Dywizji – oraz jego braci: komunisty, emigranta, bojownika francuskiego ruchu oporu i więźnia Mauthausem oraz misjonarza, którego II wojna światowa zastała na Tajwanie, nie są jednak bezpośrednio opisane w powieści i, jak podkreśla Carla Montero, Zimowy wiatr na twojej twarzy, jest całkowitą fikcją literacką. Nie zmienia to faktu, że bez wątpienia tytuł ten zajmuje szczególne miejsce w bibliografii pisarki.
Latem 2020 r. w ręce polskich czytelników oddała Carla Montero Ogród kobiet, kolejną wciągającą opowieść o zapętleniu teraźniejszości i przeszłości, rodzinnych tajemnicach i zawiłościach ludzkich losów. Żyjąca współcześnie bohaterka książki opuszcza Katalonię, by we Włoszech szukać swoich rodzinnych korzeni. Podróż ta staje się prawdziwym punktem zwrotnym w życiu Gianny, a to co odkryje ona w niewielkim Castelupo zmieni ją na zawsze.