Nie znaleziono wyników
Urodzony w 1964 r. w Barcelonie Carlos Ruiz Zafón często bywa określany, jako najbardziej, po Cervantesie, znany hiszpański pisarz. Z pewnością nie jest to stwierdzenie bezpodstawne, chociażby dlatego że swoje książki Carlos Ruiz Zafón sprzedał dotychczas w dziesiątkach milionów egzemplarzy, w przekładach na 45 języków. Z wykształcenia jest dziennikarzem, a zanim zaczął pisać Carlos Ruiz Zafón książki, pracował z sukcesem w reklamie. Natomiast doskonałą znajomość rodzinnego miasta, tak wspaniale odmalowanego w jego powieściach, pisarz zawdzięcza podobno wyprawom z ojcem, który jako agent ubezpieczeniowy przemierzał cała Barcelonę, odbierając składki.
Co ciekawe, o życiu prywatnym autora niewiele wiadomo, ponieważ unika on w wywiadach dzielenia się sprawami osobistymi. Wiadomo, że jest admiratorem mistrzów XIX-wiecznej powieści: Tołstoja, Dostojewskiego, Dickensa. Znany jest także z konsekwentnego odmawiania sprzedaży praw filmowych do swoich powieści. Jak twierdzi Carlos Ruiz Zafón, książki nie powinny być przekładane na język filmu, ponieważ Niemożliwe jest stworzenie filmu lepszego niż ten, który każdy z nas ogląda w głowie, gdy czyta.
Swoją przygodę z literaturą zaczął od napisania Carlos Ruiz Zafón książki dla młodzieży. Dla pracującego dotychczas w branży reklamowej Zafona, było to doświadczenie prawdziwie przełomowe. W 1993 r. pisarz debiutuje powieścią Książę mgły, otwierającą Trylogię mgły, za którą zostaje doceniony nagrodę Edebé, przyznawaną w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży. Właśnie wtedy podejmuje decyzję o rezygnacji z kariery reklamowej na rzecz całkowitego skupienia się na działalności pisarskiej, a za pieniądze uzyskane z nagrody przeprowadza się do Los Angeles, gdzie mieszka do dziś.
W 1994 r. w ręce młodych czytelników oddaje Carlos Ruiz Zafón Pałac Północy, drugi tom Trylogii mgły, cyklu pełnego zagadek i tajemnic oraz niezwykłego klimatu, który oczarował nie tylko nastolatków, ale i wielu dorosłych. Już w tych wczesnych powieściach pisarza obecne jest wszystko, co uczyniło go literacką gwiazdą pierwszej wielkości; niespotykaną umiejętność kreowania atmosfery i uwodzenia słowem.
Ostatnią część trylogii pt. Światła września Carlos Ruiz Zafón opublikował w 1995 r. natomiast w polskim przykładzie cała seria ukazała się dopiero na początku drugiej dekady XXI w., już po wielkim światowym sukcesie powieści z cyklu Cmentarz Zapomnianych Książek.
W 1999 r. ukazała się Marina Carlosa Ruiza Zafóna, powieść będąca swoistym przejściem między fabułą skierowaną do młodzieży, a przeznaczoną dla dorosłego odbiorcy. W Marinie, niemal na prawach bohatera literackiego, pojawia się już Barcelona ze swoją magią i tajemnicami, będąca znakiem firmowym dojrzałej twórczości pisarza. Na język polski, podobnie jak adresowana do młodzieży Trylogia mgły, Marina została przełożona z znaczącym opóźnieniem (2009).
Na początku XXI w. wydał Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru, książkę, która uczyniła go jednym z najpoczytniejszych współczesnych autorów. Powieść, otwierająca 4-tomowy cykl Cmentarz Zapomnianych Książek, została niezwykle ciepło przyjęta przez rynek wydawniczy. Tylko do 2008 r. sprzedała się w ponad dziesięciomilionowym nakładzie w tłumaczeniu na kilkadziesiąt języków. Krytyka i czytelnicy na całym świecie byli wyjątkowo zgodni i jednogłośni w zachwytach nad książką.
Nad kolejnym tomem cyklu pt.: Gra anioła Carlos Ruiz Zafón pracuje wyjątkowo długo, bo niemal 7 lat. Światowa premiera drugiej z cyklu książki Zafóna ma miejsce dopiero w 2008 r. Tak długo wyczekiwana Gra anioła powtarza sukces Cienia wiatru i niemal z miejsca staje się międzynarodowym bestsellerem. Również napisanie dwóch kolejnych tomów serii trwa kilka lat. Dopiero w 2011 r. (polskie wydanie 2012) ukazuje się Więzień nieba, a w 2016 r. (polskie wydanie 2017) oddaje w ręce czytelników Carlos Ruiz Zafón Labirynt duchów, powieść zamykająca wszystkie wątki Cmentarza Zapomnianych książek.