Charles Bukowski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Charles Bukowski 
  • języki: 2 
  • Prawo 
  • Wyczyść

Zmarły w 1994 r. amerykański poeta, prozaik i scenarzysta pochodzenia niemieckiego. Zarówno jego twórczość, jak i biografia były źródłem wielu kontrowersji. Wieczny outsider, swoje książki Charles Bukowski tworzył tak, jak żył – nie bacząc na konwenanse i opinie innych ludzi. Pisał prostym, często wulgarnym językiem, w którym kipiał gniew. Największą popularność przyniosły mu utwory z Henrym Chinaskim, bohaterem będącym literackim alter ego pisarza. Chociaż niemal całe życia spędził w Stanach Zjednoczonych, większą popularnością i uznaniem cieszył się w Europie, przede wszystkim Niemczech. Był płodnym autorem, spod jego pióra wyszło blisko 60 tytułów, w tym 6 powieści, setki krótkich form prozatorskich i tysiące wierszy. Swoje książki Charles Bukowski książki traktował w zasadzie na równi z poezją jako formę autoekspresji; większość z nich inspirowana jest jego własnymi przeżyciami i ma w różnym stopniu autobiograficzny charakter.

Charles Bukowski przyszedł na świat 1920 r. w Andernach jako Heinrich Karl Bukowski, pierwsze z czwórki dzieci Heinricha Bukowskiego i Kathariny z domu Fett. Jego ojciec był sierżantem armii USA służącym w Niemczech po I wojnie światowej, Niemcem z pochodzenia, którego oboje rodzice byli imigrantami. Ze względu na ogromny kryzys ekonomiczny w Republice Weimarskiej rodzina Bukowskich wyjechała do Stanów Zjednoczonych i osiadła w Los Angeles. Później, w wywiadach i na stronach niejednej książki, Charles Bukowski opisywał swoje dzieciństwo jako nieszczęśliwe i pełne przemocy. Oskarżał ojca o znęcanie się nad nim, a matkę o przyzwolenie na takie traktowanie. Podobno rówieśnicy wyśmiewali się z jego niemieckiego akcentu i ubogich ubrań. Jako nastolatek dodatkowo cierpiał na bardzo nasilony trądzik, co tylko pogłębiło jego wyobcowanie i dystans wobec ludzi. Po ukończeniu liceum w Los Angeles, dwa lata studiował dziennikarstwo w miejskim college’u, jednak nie udało mu się wykorzystać tego potencjału. Szybko zaczął pić i przez całe życie zmagał się z chorobą alkoholową. Po opuszczeniu szkoły podejmował różne, głównie fizyczne, prace, włóczył się po barach i torach wyścigowych. Spod uroku hazardu nie wyrwał się nigdy i na swoich ulubionych koniach potrafił przegrać niemal wszystkie pieniądze.

Charles Bukowski – książki pisane życiem

Podczas II wojny światowej został uznany za niezdolnego do służby wojskowej, lecz ze względu na swoje pochodzenie i miejsce urodzenia pozostawał pod nadzorem odpowiednich instytucji. Niewesołe, samotne dzieciństwo i młodość zaowocowały alkoholizmem i znalazły odbicie w twórczości pisarza. Zanim jednak spróbował swoich sił w prozie, w latach 40-tych zaczął pisać Charles Bukowski wiersze. Jako poeta debiutował w 1946 r. w magazynie literackim Matrix. Lirykę tworzył przez całe życie i w swoim dorobku zgromadził tysiące utworów poetyckich. Pierwszy zbiór wierszy wydał w 1960 r., a w ciągu dekady opublikował 7 kolejnych. W sumie pod jego nazwiskiem ukazało się ich blisko trzy tuziny, w tym ponad 10 pośmiertnie.

Na początku lat 50., na długo zanim ukazały się jego najsławniejsze książki, Charles Bukowski znalazł zatrudnienie w United States Postal Service, gdzie spędził dwanaście lat. Swoje doświadczenia z tamtego okresu, pracy listonosza i niższego urzędnika pocztowego, opisał w pierwszej, wydanej w 1971 r., powieści Listonosz. Pod koniec lat 50-tych był krótko żonaty z pisarką Barbarą Frye, jednak małżeństwo przetrwało tylko 3 lata. Wtedy pisarz podjął pierwszą poważną, acz nieudaną, próbę zarwania z alkoholem, co opisał na stronach wielu swoich opowiadań. W 1964 r. urodziło się jedyne dziecko artysty, córka Marina Bukowski. Jej matka nigdy nie została żoną pisarza, który ożenił się po raz drugi w 1985 r. z poznaną niemal dekadę wcześniej Lindę Lee Beighle. Na stronach książek Bukowskiego została ona unieśmiertelniona jako Sara.

Chociaż pisarz lubił mówić, że jego ulubionym tematem literackim jest Los Angeles, w gruncie rzeczy jednak najbliższym jego sercu tematem był on sam. W zasadzie każda jego powieść i wiele opowiadań ma charakter autobiograficzny. Część krytyków twierdzi, że zarówno jego twórczość, jak i życie był pewną pozą, kreacją i wariacją na temat wzoru męskości realizującego się w kostiumie wiecznego hulaki, leniwego utracjusza, antyspołecznego outsidera i seksisty. Taki jest jego najbardziej znany bohater literacki, Henry Chinaski, pojawiający się w powieściach (Aktotum, Z szynką raz, Listonosz, Kobiety, Hollywood), opowiadaniach i wielu wierszach, uznawany za alter ego autora. Chinaski jest też głównym bohaterem filmów nakręconych na podstawie prozy pisarza. Do najsłynniejszych odtwórców Henryego należy Mickey Rourke, który wcielił się w tę postać w filmie Ćma barowa, do którego scenariusz napisał sam Bukowski.