Nie znaleziono wyników
Amerykański pisarz, autor bestsellerowych thrillerów i kryminałów, jeden z najciekawszych debiutantów ostatnich lat. Specjalista od niebanalnych zagadek, budowania napięcia i zaskakujących zakończeń. Charlie Donlea książki pisze od 5 lat i w swoim dorobku ma 5 powieści, dwie z nich tworzą kryminalną serię z Rory Moore i Lanem Phillipsem w rolach głównych, pozostałe trzy są zaś samodzielnymi historiami. Jak dotąd, niestety, nie wszystkie fabuły pisarza doczekały się polskiego tłumaczenia. Na początku 2021 r. do polskich księgarń trafiła najnowsza powieść Charliego Donlei, Dom samobójców.
Pisarz urodził się i wychował w Chicago, w którym zresztą mieszka do dziś razem z żoną i dwójką dzieci. Jego literacka kariera zaczęła się w 2016 r. i od tego momentu Charlie Donlea książki wydaje regularnie, zyskując coraz liczniejsze grono wiernych czytelników. Jego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków, co pomogło mu zbudować popularność także poza rodzinnym krajem.
Mimo wykonywanego zawodu lubi on także inne, konkurencyjne wobec literatury rozrywki. Pełnymi garściami czerpie z możliwości, jakie daje Internet: słucha dużo muzyki w sieci, jest również uzależniony od dobrych seriali, dla których, jak sam mówi, zarwał więcej nocy niż z powodu wydawniczych terminów. Pisarz ponadto jest wielkim fanem footballu, a każdy piątek poświęca na rodzinny wieczór filmowy. Każdego roku stara się też wygospodarować czas na tradycyjną wyprawę rybacką ze swoim ojcem w dzikie rejony kanadyjskich jezior, do których nie dochodzą żadne drogi, i gdzie dostać się można jedynie wodolotem. Pomysł na fabułę i miejsce akcji swojej debiutanckiej książki Charlie Donlea odnalazł właśnie w tej surowej, nietkniętej cywilizacją głuszy.
Pisarz ma świadomość, że również życie rozrywkowe jego czytelników nie ogranicza się do literatury, która o ich uwagę nieustannie walczyć musi z niezwykle bogatą ofertą różnych mediów. Mając to na względzie, stara się komponować swoje historie tak, by nie można się było od nich oderwać. Jak sam mówi, raz odłożona powieść prawdopodobnie nigdy już nie zostanie otwarta, dlatego należy zaintrygować odbiorcę i przykuć jego uwagę na tyle, by nie chciał przerwać lektury. Na pierwszym miejscu stawia więc interesujących bohaterów oraz pełną zagadek i zwrotów akcji intrygę. Sądząc po popularności, jaką cieszą się wszystkie jego książki. Charlie Donlea trafnie stworzył przepis na wydawniczy sukces.
W roli powieściopisarza Charlie Donlea zadebiutował w 2016 r. fabułą zatytułowaną Dziewczyna z Summit Lake. Rasowy, klimatyczny i niepokojący thriller szybko zwrócił uwagę na początkującego pisarza wszystkich fanów gatunku. Inspirację dla fabuły i świata przedstawionego autor odnalazł podczas stanowiących rodzinną tradycję wypraw wędkarskich w kanadyjską głuszę. Na stronach książki Charlie Donlea opowiada o śledztwie w sprawie niezwykle brutalnego zabójstwa młodej dziewczyny w oddalonych od cywilizacji okolicach pięknego jeziora Summit. Dochodzenie prowadzi dziennikarka Kelsey Castle, ponieważ najwyraźniej nikomu poza nią nie zależy na wyjaśnieniu, kto pobił i porzucił na śmierć w męczarniach córkę wpływowego prawnika.
Swoją drugą powieść zatytułował Charlie Donlea Uprowadzona. Jest to, podobnie jak jego niezwykle udany ebiut, mroczny thriller, jednak historia zdaje się jeszcze ciekawsza i bogatsza w zwroty akcji. Z letniej imprezy znikają dwie dziewczyny, a powrócić do rodziny udaje się tylko jednej z nich. Rok później Megan McDonald dzięki wydaniu książki o swoim porwaniu staje się prawdziwą gwiazdą, a los Nicole Cutty wciąż pozostaje nieznany. Nie może się z tym pogodzić starsza wciąż zaginionej, która pracując w prosektorium żyje w ciągłym napięciu i obawie, że któregoś dnia na jej stół trafi ciało Nicole. Zamiast siostry przyjdzie jej jednak zbadać zwłoki pewnego mężczyzny, który może mieć związek z tragedią. Livia decyduje się na własne śledztwo, które bardzo szybko zaczyna żyć własnym życiem, przynosząc początkowo więcej pytań niż odpowiedzi.
Swoją najnowszą powieść pt. Dom Samobójców Charlie Donlea w ręce czytelników oddał w 2020 r., do polskich księgarń trafiła zaś ona na początku następnego roku. Jest to druga odsłona kryminalnego cyklu, którego głównymi bohaterami są rekonstruktorka sądowa Rory Moore i psycholog Lane Phillips. Pierwszy tom, Some choose darkness, nie doczekał się jeszcze przekładu na język polski, jednak na szczęście obie historie są na tyle niezależne, że można je czytać oddzielnie. Osnową fabularną Domu samobójców jest tajemnicze podwójne morderstwo w szkole z internatem i fala dziwnych samobójstw, które po nim następuję. Z wyczucie prowadzona w dwóch płaszczyznach czasowych narracja intryguje i nie pozwala się oderwać od lektury, która, jak to u tego autora bywa, warta jest każdej poświęconej jej minuty.