Chodron Pema
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Chodron Pema 
  • języki: 2 
  • Proza obyczajowa 
  • Wyczyść

Amerykańska nauczycielka i mniszka buddyjska. Jedna z pierwszych kobiet pochodzących z zachodniego kręgu kulturowego, które osiągnęły tak wysokie wtajemniczenie w tradycji buddyjskiej. W Ameryce posiada status prawdziwej gwiazdy i szanowanego guru w dziedzinie świadomego życia i samorozwoju. Od blisko trzech dekad wydaje również Pema Chödrön książki popularyzujące buddyjską filozofię wśród członków zachodnich społeczeństw, a w jej dorobku znajduje się dziś już kilkadziesiąt tytułów. Od wielu lat jej najpopularniejsze publikacje tj.: Nigdy nie jest za późno, Rusz z miejsca czy Twoje wspaniałe życie są także dostępne w polskim tłumaczeniu, zarówno w wersji papierowej, jak i jako ebooki. Do jej admiratorów należy wiele znanych postaci i celebrytów amerykańskich, m.in. królowa telewizji Oprah Winfrey.

Pema Chödrön na świat przyszła w 1936 r. w Nowym Yorku jako Deirdre Blomfield-Brown. Dorastała razem z rodzeństwem na farmie w New Jersey. Odebrała dość gruntowne wykształcenie – po ukończeniu prywatnego college’u dla dziewcząt, Miss Potter’s School w Farmington, naukę kontynuowała najpierw w Sarah Lawrence College, gdzie uzyskała licencjat z literatury angielskiej, a później w kalifornijskim Berkeley, który opuściła z dyplomem magistra nauczania początkowego.

Zanim przeszła ścieżkę buddyjskiego wtajemniczenia i zaczęła nauczać oraz wydawać pod imieniem Pema Chödrön książki, przez wiele lat pracowała w wyuczonym zawodzie, jako nauczycielka w szkołach podstawowych w Nowym Meksyku i Kalifornii. Była również dwukrotnie zamężna. Zdążyła również dwukrotnie zostać matką (aktualnie jest też babcią trojga wnucząt).

Z buddyzmem zetknęła się będąc już po trzydziestce, podczas wyjazdu do Francji, gdzie poznała Lamę Chime Rinpocze, który został jej pierwszym nauczycielem i przez kilka lat odkrywał przed nią tajniki buddyjskiej ścieżki. W 1974 r. podczas nauki w Londynie Deirdre wstąpiła do nowicjatu. Również w Anglii odebrała pierwsze święcenia z ręki Jego Świątobliwość XVI Karmapa. Na początku lat 70-tych spotkała swojego najważniejszego duchowego przewodnika, Chogyama Trungpę Rinpocze, którego uczennicą pozostawała przez kilkanaście lat aż do śmierci samego mistrza. Pełne świecenia monastyczne, jako pierwsza w historii Amerykanka, otrzymała w 1981 r. w Hong Kongu. Następnie powierzono jej kierowanie Boulder Shambhala Center (Boulder Dharmadhatu) w Kolorado. W połowie dekady przeniosła się do pierwszego buddyjskiego klasztoru w Ameryce Północnej, położonego w Nowej Szkocji opactwa Gampo, którego stery przejęła w 1986 r. W 1993 r. otrzymała tytuł aczaryi. Rok później zaczęła cierpieć na zespół chronicznego zmęczenia, jednak udało jej się z pomocą duchowego przewodnictwa Dzigara Kongtrula Rinpocze przezwyciężyć te trudności. W 2005 r. Pemę Chödrön przyjeto do Komitetu Zachodniej Bhikshunis, zaś ponad dekadę później została doceniona nagrodą Global Bhikkhuni Award, przyznawaną przez Chińskie Buddyjskie Stowarzyszenie Bhikkhuni na Tajwanie. W Gampo nauczała aż do 2020 r., kiedy to wycofała się z większości aktywności.

Pema Chödrön i książki

Swoją pierwszą książkę Pema Chödrön wydała w 1991 r. W Polsce znana jest ona pod tytułem Mądrość nieuciekania. Na jej stronach mniszka przypomina swoim czytelnikom prawdę, o której w dużej mierze zapomniały zachodnie społeczeństwa żyjące w kulcie sukcesu i konsumpcjonizmu, że nieodłącznym składnikiem życia jest także cierpienie i pokonywanie trudności. Nie należy uciekać przed tymi doświadczeniami, ponieważ to one mają największy potencjał duchowego rozwoju i prowadza do pełni człowieczeństwa. Myśl tę rozwija także jej druga publikacja pt. Zacznij tu, gdzie jesteś, pokazująca, jak przyjąć i przekształcać spotykające nas przeciwności losu w naukę i wartość. W latach 90-tych spod jej pióra wyszła jeszcze pozycja Kiedy życie nasz przerasta. Psychologia buddyjska w życiu codziennym. Również w XXI w. jej poradniki cieszyły się niesłabnącą popularnością, a wśród polskich czytelników największą furorę zrobiły dwa tytuły Pema Chödrön: Nigdy nie jest za późno i Rusz z miejsca, skoncentrowane, jak całe jej nauczanie, wokół zasady shenpa (przywiązania), czyli uwikłania w cykl negatywnych i destrukcyjnych myśli, który musi zostać przezwyciężony, by człowiek mógł zaznać spokoju i szczęścia.