Nie znaleziono wyników
Brytyjska pisarka, przez 12 lat oficer policji kryminalnej, jedna z najciekawszych autorek popularnej literatury gatunkowej ostatnich lat. Chociaż popularność przyniosły jej przede wszystkim świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu thrillery psychologiczne, w swoim dorobku ma także Clare Mackintosh książki innego rodzaju – poruszający dramat rodzinny i ciepły pamiętnik z rodzinnego życia. Powieści sygnowane jej nazwiskiem ukazały się w ponad 40 krajach, w tym w Polsce, choć na polski przekład wciąż czeka jeszcze kilka tytułów autorki. Najnowsza, dostępna po polsku, fabuła Clare Mackintosh, Po końcu, do nadwiślańskich księgarń trafiła pod koniec stycznia 2022 r.
Clare Mackintosh na świat przyszła w 1976 r. w Bristolu w hrabstwie Avon. Kształciła się na Royal Holloway University w Surrey, gdzie zdobyła dyplom z romanistyki oraz zarządzania. Po studiach swoje językowe umiejętności szlifowała podczas rocznego pobytu w Paryżu, pracując jako sekretarka. Po powrocie do kraju wstąpiła w szeregi policji i zanim zaczęła wydawać bestsellerowe książki, Clare Mackintosh przez blisko 12 lat pracowała jako policjantka, dochodząc do rangi inspektora operacyjnego Thames Valley Police w Oxfordshire. Służbę porzuciła w 2011 r., by całkowicie skupić się na karierze literackiej i od tego czasu zdołała sobie wyrobić międzynarodowa renomę jako autorka niebanalnych, świetnie napisanych thrillerów psychologicznych. Dziś nazwisko pisarki znane jest miłośnikom historii z dreszczykiem na całym świecie, a każda kolejna premiera sygnowana jej nazwiskiem jest niecierpliwie oczekiwana. Clare Mackintosh książki, które wyszły spod jej pióra, sprzedała w ponaddwumilionowym nakładzie w 40 krajach, zdobywając zarówno sympatię czytelników, jak i kilka nagród, w tym m.in. Old Peculier Crime Novel Award.
Swoją debiutancką powieść pt. Pozwolę ci odejść Clare Mackintosh opublikowała w połowie zeszłej dekady. Mroczny, pełen napięcia i zagadek thriller został ciepło przyjęty zarówno przez fanów gatunku, jak i krytykę. Powszechnie chwalono zarówno pomysł na fabułę, jak i zadziwiająco dojrzały, jak na debiutantkę, warsztat autorki, która sprawnie poprowadziła narrację oraz stworzyła udane kreacje bohaterów. Tajemnica, wyglądającej na wypadek, śmierci małego chłopca, tropem której podąża jego matka, autentycznie wciągała i budziła intensywne emocje. Pozwolę ci odejść zostało w 2016 r. docenione Old Peculier Crime Novel Award, pokonując w konkursie, ukrywającą się pod pseudonimem Robert Galbright, J.K. Rowling. Francuskie tłumaczenie powieści zdobyło zaś w tym samym roku tytuł najlepszej fabuły zagranicznej na Cognac Festival Prix du Polar Awards, a już w 2017 r. na całym świecie sprzedano ponad milion kopii tytułu. Kiedy w 2011 r. zamiast ścigać przestępców postanowiła pisać Clare Mackintosh książki, nikt, nawet ona sama, z pewnością nie podejrzewał, że już pierwsza wydawnicza próba przyniesie tak olbrzymi sukces.
W 2016 r. ukazała się druga propozycja początkującej pisarki pt. Widzę cię, która podobnie jak jej debiut spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Utrzymana w równie mrocznym klimacie, prowadzona z trzech punktów widzenia (co jest znakiem firmowym autorki) narracja udowadniała, że ogromne powodzenie pierwszej książki nie było dziełem przypadku. Powieść znalazła się na liście bestsellerów The Sunday Times i wśród nominowanych do Crime & Thriller Book of the Year British Book Awards.
Kontynuując swoją dobrą passę, w 2018 r. w ręce czytelników oddała Clare Mackintosh Nie szukaj mnie, trzeci thriller w swoim dorobku. Powieść niemal z miejsca stała się bestsellerem, ugruntowując renomę autorki. Jak niemal wszystkie sygnowane nazwiskiem Clare Mackintosh książki, Nie szukaj mnie wykorzystuje wielowątkową, prowadzoną z kilku perspektyw narrację. Pisarka stosuje zmienne tempo akcji, nie żałując swoim czytelnikom jej zwrotów czy zaskoczeń, nie szarżuje jednak i z dużym wyczuciem buduje napięcie. Zagadka samobójczej śmierci rodziców głównej bohaterki odkrywana jest stopniowo i przez co niemal do samego końca czytelnik nie domyśla się jej rozwiązania.
Ciekawą pozycje w dorobku Clare Mackintosh stanowi Dublerka, fabuła będąca efektem jej współpracy z kilkoma innymi popularnymi autorkami literatury gatunkowej: B. A. Paris, Sopie Hannah i Holly Brown. Akcja skoncentrowana jest wokół czterech uczęszczających do szkoły teatralnej nastolatek oraz ich matek, zaś jej główny motor stanowią ambicje i namiętności wszystkich ośmiu kobiet, co sprawia, ze Dublerkę zaliczyć trzeba do lektur nad wyraz interesujących.
Najnowsza wydana w Polsce książka Clare Mackintosh, Po końcu, to z kolei przejmujący dramat rodzinny. Pisarka stawia tym razem na zupełnie inną konwencję gatunkową i realizuje ją w bardzo udany sposób. Być może dlatego że historia rodziców stojących przed decyzją o zakończeniu terapii ich nieuleczalnej chorego dziecka to temat wyjątkowo bliski samej autorce, która podobną decyzję zmuszona była podjąć w 2006 r.