Daniel Silva
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Daniel Silva 
  • języki: 3 
  • Literatura faktu 
  • Wyczyść

Amerykański pisarz i dziennikarz. Od 2009 r. członek Rady Pamięci Holokaustu w United States Holocaust Memorial Museum. Znany na całym świecie autor bestsellerowych powieści szpiegowskich. Popularność przyniosła mu dwudziestotomowa seria o izraelskim agencie Gabrielu Allonie. Większość fabuł cyklu dotarła na pierwsze miejsce listy bestsellerów New York Timesa. Za swoje książki Daniel Silva był też dwukrotnie doceniany nagrodą Barry Award. Powieści jego autorstwa zostały przetłumaczona na 30 języków i cieszą się międzynarodowym powodzeniem. Nowa książka Daniela Silvy, Zakon, w polskim przekładzie ukazała się jesienią 2020 r.

Daniel Silva urodził się w 1960 r. w Detroit w stanie Michigan. W dzieciństwie wraz z rodziną przeprowadził się do Kalifornii, gdzie dorastał i spędził wczesną młodość. Został wychowany w wierze katolickiej, jednak żeniąc się z Jamie Gangel przyjął judaizm. Zanim zaczął wydawać bestsellerowe książki, Daniel Silva przez wiele lat był pracował jako dziennikarz i reporter. Ukończył studia licencjackie na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym we Fresno. Dalszą naukę przerwał, by rozpocząć pełnoetatową pracę w agencji International, z którą wcześniej współpracował przy okazji Narodowej Konwencji Demokratów w San Francisco w 1984 r. Zaczynał w kalifornijskim biurze agencji w San Francisco. Później przeniósł się do Waszyngtonu, a następnie został korespondentem zagranicznym. Przez jakiś czas mieszkał w Kairze, relacjonował też sytuację na Bliskim Wschodzie, w tym w Zatoce Perskiej. Pracując jako korespondent podczas wojny iracko-irańskiej, poznał swoją przyszłą żonę, również reporterkę, Jamie Gangel. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Daniel Silva przeszedł z United Press do CNN, gdzie pracował aż do 1997 r.

Daniel Silva i książki

Ponoć o napisaniu książki Daniel Silva marzył od dziecka, jednak na poważnie kwestią swojej literackiej kariery zaczął się zajmować dopiero w połowie lat 90-tych. Wtedy to postanowił napisać i wydać powieść, która ukazała się w 1996 r. jako The Unlikely Spy (wydany w Polsce pt. Ostatni Szpieg Hitlera). Dziejąca się podczas II wojny światowej fabuła niemal z miejsca podbiła serca miłośników gatunku. Po tak udanym debiucie, już w1997 r., początkujący autor zrezygnował z kariery dziennikarskiej i postanowił całkowicie poświęcić się literaturze. W 1998 r. miała miejsce premiera jego drugiej książki. Daniel Silva również tym razem postawił na sensację i ponownie odniósł sukces. The Mark of the Assassin, pierwsza część przygód agenta CIA Michaela Osbourne’a, bez wątpienia było dowodem, że za powodzeniem jego debiutanckiej powieści nie stal przypadek. Już rok później ukazała się kontynuacja przygód Osbourne’a zatytułowana The Marching Season. Obie powieści błyskawicznie dostały się na listę bestsellerów New York Timesa, co niewątpliwie utwierdziło autora w słuszności podjętej w 1997 r. decyzji.

Daniel Silva, zakon, angielski szpieg i izraelski agent

Mimo wcześniejszych sukcesów prawdziwym przełomem w karierze pisarza okazała się dopiero wydana w 2000 r. powieść Artysta zbrodni, pierwsza fabuła, z byłym agentem Mosadu i konserwatorem sztuki, Gabrielem Allonem w roli głównej. Kontynuację jego przygód, powieść Angielski zabójca, Silva w ręce czytelników oddał już dwa lata później, nie przewidując zapewne, że ze swoim bohaterem nie rozstanie się przez najbliższe dwie dekady. Postać i sensacyjne perypetie jego agenta, który co chwila musi ratować świat przed kolejnymi niebezpieczeństwami, okazały się bowiem tak wciągające, że czytelnicy nie wyobrażali sobie ich zakończenia. Nie chcąc ich zawieść, autor co roku wydawał w ramach serii nową powieść. Dwie z nich, Posłaniec i Upadły anioł, zostały nagrodzone Barry Award w kategorii najlepszy thriller. W 2020 r. opublikował Daniel Silva Zakon najnowszą, dwudziestą już i najprawdopodobniej nie ostatnią odsłonę przygód swojego bohatera. Podobnie jak wcześniej 12 tytułów serii (m.in. Angielski Szpieg, Czarna wdowa, Dom szpiegów, Inna kobieta, Nowa dziewczyna) także Zakon debiutował na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Timesa.

W 2017 r. MGM Television zakupił prawa telewizyjne do serii o Allonie i jest szansa, że niedługo historie z nim w roli głównej będzie można nie tylko przeczytać, ale i zobaczyć. Jak zdradza pisarz, za serial mają być odpowiedzialne m.in. twórcy takich hitów jak Fargo czy Opowieść podręcznej, jest więc duża szansa, że produkcja ta nie będzie w niczym ustępowała swojemu literackiemu pierwowzorowi.