Danuta Noszczyńska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Danuta Noszczyńska 
  • Nauki ścisłe 
  • Wyczyść

Polska pisarka i wyjątkowo wszechstronna artystka; plastyczka, reżyserka teatralna i scenarzystka. Znana w Jaworznie animatorka kultury, twórczyni i prowadząca amatorskich grup teatralnych Azet, Amarant i Indygo, wieloletnia pracownica Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Trzykrotnie wygrywała Festiwal Literatury Kobiet Pióro i Pazur w Siedlcach. Swoje książki Danuta Noszczyńska kieruje przede wszystkim do czytelniczek i tytuły tj: Harpia, Dopóki śmierć nasz nie połączy czy cykl Siedem grzechów głównych, zaliczyć można do współczesnej klasyki polskiej literatury kobiecej.

Praktycznie całe życie pisarka związana jest ze jej rodzinnym miastem, Jaworznem i choć mówi ona, że w głębi duszy jest człowiekiem wiejskim, za swoje miejsce na ziemi uważa jaworznicki dom z ogrodem. Co ciekawe, mimo że aktualnie jest autorka blisko 20 powieści, przez większość swojego życia o napisaniu książki Danuta Noszczyńska wcale nie marzyła. W różnych okresach swojego dzieciństwa chciała być nauczycielką, ekspedientką, lekarką. Później górę wzięły zainteresowania artystyczne, które zaprowadziły ją do krakowskiego liceum plastycznego. Nie kontynuowała jednak kształcenia w tym kierunku, wybierając zamiast Akademii Sztuk Pięknych Wydział Filozoficzny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez całe lata była jedną z najważniejszych postaci życia kulturalnego Jaworzna; współtworzyła jego scenę teatralną i muzyczną, pisała scenariusze, reżyserowała. Swoje przedstawienia Danuta Noszczyńska pokazywała na wielu festiwalach, a cechą charakterystyczną jej teatru jest groteska i czarny humor. Ostatnio zrezygnowała z etatu i, by mieć więcej artystycznej wolności, została wolnym strzelcem. Ma też marzenia: chciałabym kiedyś wyruszyć na samotną wyprawę nie ograniczana niczym, żadnym planem, niczyimi oczekiwaniami, ani czasem. Wbrew aktualnym trendom, przejawia spory pisarski konserwatyzm uznając self publishing za niezbyt pozytywne zjawisko.

Pierwsze książki Danuty Noszczyńskiej

Mimo bardzo aktywnego życia, kiedy nie pracuje nad teatralny projektem, ani nie pisze żadnej książki, Danuta Noszczyńska lubi poleniuchować i pospać. Nie popada jednak nigdy w prawdziwe lenistwo, ani nie chadza na skróty. Lubi za to nowe wyzwania, choć przyznaje, że notorycznie bierze na siebie za dużo zobowiązań. Bez tego nigdy nie zostałaby pisarką, bo przecież kalkulując na zimno nie powinno być już w jej życiu miejsca na kolejną aktywność. Kiedy więc z pewnego scenariusza zaczął wyłaniać się zarys książki, Danuta Noszczyńska, nie zastanawiając się długo nad szansami na publikację, usiadła do pisania. Debiutancką powieść napisała, jak sama mówi, praktycznie z marszu. Równie szybko udało jej się znaleźć wydawcę i na początku 2014 r. ukazały się jej dwie pierwsze fabuły: Historia nie Magdaleny i Blondynka moralnego niepokoju. Kolejne tytuły z jej nazwiskiem na okładce ukazywały się z podziwu godną regularnością. W ciągu następnych dwóch lat] do księgarń trafiło Mogło być gorzej, Kufer babki Alicji, Luizę pilnie sprzedam. Dzisiaj, choć jak przyznaje, kiedyś żaden z jej nauczycieli polskiego nie dał by za nią złamanego grosza, po kilkunastu latach aktywności literackiej pisarka ma już ustaloną renomę oraz pozycje na rynku wydawniczym oraz blisko 20 tytułów w dorobku.

Danuta Noszczyńska i Siedem grzechów głównych

Do najpopularniejszych powieści pisarki należy bez wątpienia cykl obyczajowy Siedem grzechów głównych. Seria oparta na liście chrześcijańskich grzechów śmiertelnych, planowana jest, co oczywiste, na siedem tomów, z których dotychczas ukazało się 5. U źródeł pomysłu całości leży sugestia wydawcy, który nalegał, by autorka, pisząca dotychczas jedynie samodzielna fabuły, stworzyła sagę. Ponieważ jednak ta konwencja literacka jest bardzo daleka jej artystycznemu temperamentowi, stanęło na serii oddzielnych historii zorganizowanych jednak jakąś nadrzędną ideą.

W wydanej we wrześniu powieści Zła miłość Danuta Noszczyńska na swój warsztat bierze pychę. Opowieść o zaborczej toksycznej matce chcącej kształtować życie jedynej córki zgodnie z własną wolą to z pewnością lektura poruszająca i zapadająca w pamięć. Autorka, bowiem jak mało kto umie poruszać właściwe struny, by wywołać silne emocje u czytelników. A że nie lubi ona pisać błahych opowieści i płytkich romansów, autentyczne wzruszenia przy jej książkach są zawsze gwarantowane. Kolejną część serii, Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie pisarka poświęca z kolei chciwości. Na stronach Nieświętej rodziny Danuta Noszczyńska obrazuje natomiast, choć bez prostego i nachalnego moralizatorstwa, niebezpieczeństwa rozwiązłości. Następie przyszedł czas na zazdrość, interesująco ukazaną w dobrze napisanej od strony psychologicznej fabule Jesteś tylko dla mnie. Zresztą, wiarygodne, wielowymiarowe kreacje bohaterów i niebanalna, akcja to bez wątpienia znak firmowy pisarki. Ostatnia, jak na razie, powieść z cyku Siedem grzechów głównych Danuta Noszczyńska zatytułowała Wszystkiemu winni są faceci.

W swojej najnowszej książce pt. Ten jeden jedyny pisarka proponuje o wiele lżejszą formułę literacką; nastawioną przede wszystkim na rozrywkę opowieść o miłosnych perypetiach trzech przyjaciółek i ich różnych strategiach na znalezienie i usidlenie mężczyzny.