Darda Stefan
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Darda Stefan 
  • języki: 2 
  • Publicystyka literacka i eseje 
  • Wyczyść

Polski poeta i pisarz. Autor niezwykle popularnych powieści grozy. Ze względu na niezwykły klimat, jaki tworzy na stronach każdej swojej książki, Stefan Darda bywa często nazywany polskim Stephenem Kingiem. Z wyksztalcenia jest politologiem. Jego ulubioną lekturą jest Dolina Issy Czesława Miłosza. Podczas pracy nad tekstem każdej książki Stefan Darda zapala świecę i, jak sam mówi, zdarza mu się oglądać za siebie.

Stefan Darda na świat przyszedł w 1972 r. w Tomaszowie Lubelskim. Do początku lat 90-tych mieszkał w Lubyczy Królewskiej, małej miejscowości położonej tuż przy wschodniej granicy. W Tomaszowie Lubelskim ukończył liceum i szkołę muzyczną. Naukę kontynuował na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie studiował politologię. W tym czasie był członkiem Orkiestry pod wezwaniem Świętego Mikołaja, znanego folkowego zespół, w którym grał na różnych instrumentach. Przygodę z orkiestrą zakończył w 1995 r. Jako student rozwijał także swoją druga pasję – turystykę pieszą. Był jednym z reaktywatorów Uczelnianego Klubu Turystycznego PTTK UMCS Mimochodek, który istnieje do dzisiaj. Po zakończeniu studiów zakochał się w żeglowaniu. W 1998 r. przeprowadził się do Przemyśla, i znów zakochał, w tym mieście.

Zanim zaczął pisać książki, Stefan Darda pracował jako urzędnik. Od kilku lat utrzymuje się wyłącznie z pióra, co sobie niezwykle ceni. Swoją literacką drogę zaczynał od poezji. W 2004 r. po raz pierwszy, za pośrednictwem portalu internetowego, podzielił się swoją twórczości z czytelnikami. Niedługo później jego wiersze ukazały się w dwóch antologiach.

W 2006 r. Stefan Darda postanowił spróbować swoich sil w prozie. Początkowo planował zacząć od krótkiej formy narracyjnej, jednak opowiadanie, nad którym rozpoczął pracę szybko zaczęło się rozrastać i wkrótce jasnym się stało, że powstanie powieść. Kiedy tekst był już gotowy, rozesłał go do kilku wydawnictw z nadzieją na publikację. Kiedy nie uzyskał żadnego odzewu, nie poddał się i postanowił spróbować z innymi wydawcami. Dzięki temu, premierę swojej debiutanckiej książki Stefan Darda mógł świętować już w 2008 r.

Stefan Darda i Dom na Wyrębach

Swoja pierwszą powieść zatytułował Stefan Darda Dom na Wyrębach. Jej premiera miała miejsce w październiku 2008 r. na Targach Książki w Krakowie. Książka Sprzedawała się tak dobrze, że już pod koniec listopada potrzebny był dodruk, a w 2009 r. ukazało się jej drugie wydanie. Osadzona w zapomnianym przez boga i ludzi zakątku Lubelszczyzny mroczna historia grozy znalazła wielu miłośników, którzy porównywali ją do twórczości samego Stephena Kinga. Na stronach debiutanckiej książki Stefan Darda stworzył bowiem nie tyko ciekawą, trzymającą w napięciu opowieść, ale i umiejętnie zbudował klimat oraz narastającą grozę. Główny bohater, Marek, mężczyzna na życiowym zakręcie, sprowadza się z miasta do odludnej, choć pozornie sielskiej wsi. Idylla nie trwa długo, a nadciągający nad Wyręby mrok zmusi przyzwyczajonego do bezpieczeństwa mieszczucha do konfrontacji ze zjawiskami przekraczającymi jego wyobraźnię i rozumienie. Za Dom na Wyrębach Stefan Darda dostał nominację do Nagrody Zajdla, najbardziej prestiżowej polskiej nagrody w dziedzinie fantastyki. Do Wyrębów pisarz powrócił po niemal dekadzie. Kontynuacja powieści została podzielona na dwa tomy które wyszły kolejno w 2017 i 2018 r. W powieści Nowy dom na Wyrębach Stefan Darda rozwija historię zapoczątkowaną w 2008 r. zgrabnie zamykając wszystkie pojawiające się w tej opowieści wątki.

Stefan Darda i Czarny Wygon

W 2010 r., po sukcesie Domu na Wyrębach w ręce czytelników oddał Stefan Darda Czarny Wygon. Słoneczna Dolina, swoją drugą powieść grozy. Akcja podobnie, jak w przypadku poprzedniej książki autora, osadzona jest w jego rodzinnym regionie – lubelskim Roztoczu. Główny bohater, dziennikarz zajmujący się zjawiskami paranormalnymi, dostaje list z wiadomością o tajemniczych wydarzeniach na Lubelszczyźnie. Zaciekawiony wyrusza na spotkanie z informatorem. Decyzja ta zmieni całe jego życie, bowiem pod idylliczna nazwą Słoneczna Dolina kryje się miejsce pełne przerażających tajemnic. Jeszcze w tym samym roku wydał Stefan Darda Czarny Wygon. Starzyzna, tom będący drugą częścią trylogii zamkniętej w 2012 r. tomem Czarny Wygon. Bisy.

Nowe książki Stefana Dardy

Poza dwoma cyklami, Dom na Wyrębach i Czarny wygon, pisarz swoim dorobku ma jeszcze wiele opowiadań, i kilka powieści. W 2015 r. ukazała się powieść Zabij mnie, tato, a ostatnio jeszcze 2 pełnowymiarowe fabuły autora. W 2019 r. opublikował Stefan Darda Przebudzenie nowego czasu. Powrót, pierwszy tom nowej serii łączącej kryminał i powieść grozy. Tym razem na miejsce akcji zostały wybrany Przemyśl. Wydarzenia koncentrują się wokół pewnego klejnotu, bizantyjskiej gemmy, będącej największym skarbem miasta. Najnowszą powieść, Jedna krew, Stefan Darda w ręce miłośników swojej prozy oddał w połowie 2020 r., zapraszając czytelników do pewnej bieszczadzkiej wioski, w której w latach 80-tych XX w. doszło do strasznych wydarzeń. Przez lata wydaje się, że przeszłość została pogrzebana, jednak w 2011 r. dzieją się rzeczy, które karzą zrewidować ten pogląd. Książka jest rozwinięciem Niki, jednego z opowiadań Stefana Dardy.