Nie znaleziono wyników
Brytyjski biolog, znany na całym świecie popularyzator wiedzy o przyrodzie i działacz ekologiczny. Członek Royal Society, stowarzyszenia pełniącego rolę brytyjskiej akademii nauk, i posiadacz ponad trzydziestu honorowych doktoratów (absolutny rekord) różnych brytyjskich uczelni. Od dziesiątek lat związany z brytyjskim nadawcą publicznym, BBC, jedna z najwybitniejszych osobowości telewizyjnych w dziejach tego medium, człowiek instytucja i człowiek legenda. Za swoje programy, filmy i książki David Attenborough zebrał niezliczone nagrody, w tym Emmy i kilkukrotnie nagrody Bafta, które jako jedyny otrzymał za audycje czarno-białe, kolorowe, HD , 3D i 4K. W uznaniu osiągnięć naukowych i za zasługi na polu kultury w 1985 r. z rąk królowej Elżbiety II otrzymał tytuł szlachecki, został również odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Na cześć Davida Attenborough jego imieniem zostało nazwanych parędziesiąt gatunków fauny i flory (zarówno współczesnych jak i wymarłych), jak również statek badawczy należący do Rady ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym, wykorzystywany do celów badawczych przez British Antarctic Survey. Ostatni, nakręcony w 2020 r., film Davida Attenborough, Życie na naszej planecie, uznawany jest powszechnie za rodzaj testamentu leciwego przyrodnika i osobiste podsumowanie jego blisko 70-letniej kariery.
David Frederick Attenborough na świat przyszedł w 1926 r. w Londynie jako środkowy z trzech sławnych braci Attenborough (jego starszym bratem był aktor i reżyser Richard Attenborough, młodszy zaś, John Attenborough, to jeden z najważniejszych ludzi w branży motoryzacyjnej). Rodzeństwo dorastało na kampusie University College w Leicester, gdzie zatrudniony był ich ojciec. Wychowanie w uniwersyteckiej atmosferze dość szybko zaowocowały u małego Davida naukowymi zainteresowaniami. Już jako chłopiec interesował się on prawami rządzącymi przyrodą i otaczającym go światem; zbierał różne ciekawe okazy skał, skamieniałości oraz flory i fauny. Już jako kilkulatek mógł się poszczycić niemałą kolekcją ciekawych okazów. Zainteresowanie ochroną przyrody zaszczepiło w nim spotkanie (podczas wykładu w 1936 r.) z Archibaldem Belaneyem, zwanym Szarą Sową (Gray Owl), szalenie barwną postacią, Anglikiem udającym Indianina i jednym z pierwszych aktywistów ekologicznych w historii. Po wielu latach, w 1999 r. , nakręcił Attenborough film biograficzny pt. Gray Owl poświęcony temu nietuzinkowemu człowiekowi.
Formalne wykształcenie David Attenborough odebrał w Wyggeston Grammar School for Boys w Leicester, a następnie w Clare College w Cambridge, w którym zgłębiał tajemnice geologii i zoologii, uzyskując tytuł magistra nauk przyrodniczych. W 1947 r. odbył dwuletnią służbę wojskową w Królewskiej Marynarce, a po jej zakończeniu podjął pracę jako redaktor podręczników, ale szybko zajęcie to go znudziło i rozczarowało.
W 1952 r. dołączył do zaczynającej dopiero swoje nadawanie telewizji BBC, z którą w różnym charakterze i na różnych zasadach współpracować będzie przez kolejnych niemal 7 dekad. Początkowo podobno, wstydząc się swoich zębów, które uważał za zbyt duże, nie chciał pokazywać się przed kamerą i zajmował się głównie produkcją. Pierwsze przyrodnicze filmy David Attenborough wyprodukował jeszcze w latach 50-tych w ramach serii Animal Patterns, a później Zoo Quest, w którym po raz pierwszy wystąpił, wskutek choroby Jacka Lestera, jako prezenter. W ciągu całej długiej historii swojej współpracy z brytyjską telewizją publiczną spod jego ręki wyszła niezliczona liczba przyrodniczych dokumentów, których był producentem, i/lub narratorem. W 1979 r. na ekrany trafiła jedna z najważniejszych serii w dorobku Davida Attenborough, Life, zapoczątkowana dokumentem Życie na Ziemi (Life on Earth). Jego głos można także usłyszeć w genialnych produkcjach BBC Wildlife on One. Wszyscy zainteresowani tematyką przyrodniczą znają zapewne także takie jego produkcje jak: Żyjąca Planeta (Living Planet), Błękitna Planeta i Planeta Ziemia. W 2020 r. premierę miał najnowszy film Davida Attenborough, Życie na naszej planecie.
W swoim bogatym dorobku oprócz programów telewizyjnych , audycji i filmów ma także David Attenborough książki, powstające równolegle do jego produkcji wizualnych i będące w dużej mierze drukowanymi wariantami jego najważniejszych dokumentów. Już jeden z jego pierwszych telewizyjnych serii, Zoo Quest (w Polsce opublikowane jako Przygody młodego przyrodnika) został zaadaptowany na potrzeby czytelników, podobnie jak i kultowa seria Life. W 2002 r. w ręce czytelników przyrodnik oddał Life on Air, swoją autobiografię, która jest również dostępna jako audiobook czytany przez samego autora. Swoją literacką wersję ma też jeden z jego najbardziej znanych serii dokumentalnych, czyli Żyjąca planeta. W 2020 r. razem z filmem o tym samym tytule wydal David Attenborough Życie na naszej planecie, książkę będącą wielką summą jego całego życia.
„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”
Tysiące ebooków i audiobooków
Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.
Napisali o nas: