Urodzony w 1960 r. w Richmond w stanie Virginia potomek włoskich imigrantów z Toskanii, David Baldacci książki chciał pisać jeszcze jako dziecko. Swoje zapiski prowadził w podarowanym mu przez matkę notatniku, jednak, mimo literackich ciągot, zdecydował się na zdobycie stabilnego i dobrze płatnego zawodu. Skończył prawo i przez 9 lat praktykował w Waszyngtonie. Z tego względu bywa często porównywany z innym bestsellerowym autorem thrillerów, Johnem Grishamem. W przeciwieństwie jednak do swego sławnego kolegi, nie specjalizuje się w prawniczej odmianie gatunku.
Swoje książki David Baldacci dotychczas sprzedał w ponad 130 mln egzemplarzy, w 80 krajach, przetłumaczone na 45 języków. Świetnie sprzedawały się nie tylko papierowe, ale i inne formaty książek Baldacciego: ebooki i audiobooki. W swoim dorobku ma blisko 40 powieści dla dorosłych oraz siedem tytułów dla dzieci (nieprzetłumaczonych na język polski). Jest stałym bywalcem najważniejszych list bestsellerów.
Mimo sukcesu i sławy pisarz nie zapomina o tych, którym życie ułożyło się mniej szczęśliwie. Wraz z żoną założył i prowadzi fundację Wish You Well Foundation walczącą z analfabetyzmem w Stanach Zjednoczonych.
Zanim został sławnym pisarzem, wydającym bestsellerowe książki David Baldacci próbował swoich sił w pisaniu opowiadań i scenariuszy. Niestety, bez większego sukcesu. Przełom nastąpił dopiero w połowie lat 90-tych. Swoją debiutancką powieść pt.: Władza absolutna David Baldacci opublikował w 1996 r., rozpoczynając zawrotną i błyskotliwą, trwającą już niemal ćwierć wieku, karierę pisarską. Powieść, opowiadająca o próbie zatuszowania morderstwa, w które zamieszany jest sam prezydent Stanów Zjednoczonych, praktycznie z miejsca stała się hitem i mimo upływu lat pozostaje chyba najważniejszą pozycją w bibliografii autora. Już rok po ukazaniu się książki David Baldacci mógł na dużym ekranie obejrzeć jej adaptację. Film w 1997 r., będący dziś już klasyką kina, w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie, wyreżyserował sam Clint Estwood.
W tym samym roku swoją premierę miała jeszcze jedna powieść pisarza, Pełna kontrola, a Kolejny thriller pt. Wygrana David Baldacci w ręce czytelników oddał już na samym początku 1998 r.
Ponieważ nie od dziś wiadomo, że zarówno czytelnicy jak i wydawcy wprost uwielbiają cykle powieściowe, każdy szanujący się autor literatury popularnej stara się mieć w swoim dorobku chociaż jedną serię i popularnych bohaterów.
W 2003 r. tomem Krytyczny moment David Baldacci otworzył swój pierwszy cykl powieściowy. Jego bohaterami są byli agenci secret service Sean King i Michelle Maxwell. Oboje po przejściach, tracąc wiarę w instytucje demokratycznego państwa, jednoczą siły, by jako wolni strzelcy w duecie walczyć ze zbrodnią. Seria ma sześć tomów, jednak ostatni z nich nie został przetłumaczony na język polski. Zatem, póki co powieścią Ściana David David Baldacci zamyka w polskim wydaniu cykl Sean King and Michelle Maxwell.
Kolejną powieść będącą początkiem nowej serii pt. Klub wielbłądów David Baldacci w ręce czytelników oddaje w 2005 r. Tytułowy klub to czteroosobowa grupa wyznawców teorii spiskowych, która rozpracowuje nieprawidłowości w najwyższych kręgach władzy. Przez pięć tomów członkowie Klubu wciągani są w wydarzenia mogące zmienić bieg historii, czy nawet zagrozić współczesnej cywilizacji, na szczęście jednak zawsze stają na wysokości zadania.
Zupełnie innego rodzaju bohaterem jest John Puller. W wydanej w 2011 r. powieści pt.: Dzień zero David Baldacci przedstawia go swoim czytelnikom po raz pierwszy. Puller to wojskowy agent, raczej samotny wilk niż gracz zespołowy, co niechybnie nieco przywodzi na myśl sylwetkę Jacka Reachera Lee Childa. Seria liczy 4 części jednak tylko dwie pierwsze z nich Dzień zero i Towar, zostały przetłumaczone na język polski.
W całości natomiast dostępny dla polskich czytelników jest najnowszy cykl powieściowy pisarza. Na kartach otwierającego całość tomu pt. W pułapce pamięci David Baldacci przedstawia nam chyba najbardziej niezwykłego ze swoich bohaterów. Amos Decker, niegdyś policjant, obecnie detektyw, obdarzony jest bowiem szeregiem wyjątkowych zdolności. Wskutek wypadku nie jest w stanie niczego zapomnieć. Jednak na pamięci absolutnej lista jego nietypowych cech się nie kończy, należy do nich dołożyć jeszcze synestezję i sawantyzm. Czterotomowy, jak na razie, cykl zamyka wydane w 2018 r. Miasto upadłych.