David Lagercrantz
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • David Lagercrantz 
  • Biznes, rozwój 
  • Wyczyść

David Gunnar Fransiscus Lagercrantz to najprawdziwszy arystokrata wśród pisarzy i najpoczytniejszy pisarz wśród arystokratów. Na świat przyszedł w 1962 r. w starym szwedzkim rodzie szlacheckim jako jedno z pięciorga dzieci zacnych małżonków Olofa Lagercrantza i Martiny Ruin, córki Hansa Ruina, znanego pisarza i filozofa. Ojciec Davida był pisarzem, krytykiem literackim oraz redaktorem naczelnym dziennika Dagens Nyheter. Można zaryzykować stwierdzenie, że wybór życiowej i zawodowej drogi Davida Lagercratza, był kontynuacją rodzinnej tradycji. Po szkole średniej studiował religioznawstwo i filozofię, jednak dyplom zrobił z dziennikarstwa w Göteborgu, i to z dziennikarstwem związał początkowo swoją karierę. Zaczynał jako reporter kryminalny w lokalnej gazecie, później pracował w tabloidzie Expressen, zajmując się najgłośniejszymi szwedzkimi zbrodniami przełomu końca lat 80-tych i początku 90-tych XX w. Jedną z nich, potrójne morderstwo w Amsele, opisał David Lagercrantz w książce dokumentalnej Änglarna i Amsele.

Książki Davida Lagrcrantza przed Millennium

Biorąc pod uwagę jego pochodzenie, rodzinny kapitał kulturowy i otoczenie, w którym dorastał, pytanie brzmiało nie czy, ale kiedy zacznie pisać David Lagercrantz książki. Czas ten nadszedł pod koniec lat 90-tych. W 1997 r. wydaje David Lagercrantz Göran Kropp 8000 plus, historię samotnej wyprawy szwedzkiego himalaisty, Görana Kroppa, który w pojedynkę i bez butli tlenowej w 1996 r. zdobył Mont Everest. Trzy lata późnej do księgarń trafia kolejny tytuł tego samego autora, Ett svenskt Geni, biografia wynalazcy Hakana Lansa. Jednak sukces wydawniczy przychodzi dopiero w 2009 r., kiedy w ręce czytelników oddaje David Lagercraft powieść Grzech pierworodny w Wilmslow, opowiadającą o znanym matematyku Alanie Turingu. Dzięki tej książce David Lagercrantz wypływa wreszcie na szerokie literackie wody, staje się pisarzem znanym i kupowanym, także poza granicami rodzinnej Szwecji, jako że Grzech pierworodny w Wilmslow zostaje przetłumaczony na kilkanaście języków.

Kolejnym ważnym etapem w drodze pisarza do sławy i pieniędzy była współpraca z jednym z najsłynniejszych szwedzkich piłkarzy, Zlatanem Ibrahimoviciem, przy autobiografii sportowca. Choć na okładce, wydanej w 2011 r., książki Ja, Ibra David Lagercrantz, jako ghostwriter, nie figurował, to przyniosła mu ona nie tylko pieniądze, ale i spory rozgłos oraz uznanie. Tytuł cieszył się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Tylko w ciągu pierwszych tygodni od premiery sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy. To właśnie dzięki talentowi pisarskiemu Lagercrantza, Ja, Ibra osiągnął status nie tylko bestsellera, ale i najszybciej sprzedającego się tytułu w dziejach szwedzkiego rynku wydawniczego. Była to pierwsza książka Davida Lagercrantza przełożona na 20 języków i nominowana do dwóch prestiżowych nagród literackich: Augustpriset i brytyjskiej The William Hill Sports Book of the Year.

David Lagercrantz i Millennium

Sukcesy ostatnich książek Lagercrantza sprawiły, że to właśnie on został wybrany do napisania kontynuacji trylogii Stiga Larssona Millennium. Czwartą część przygód Lisbeth Salander i Mikaela Blomkvista pt. Co nas nie zabije David Lagercrantz opublikował w 2015 r. Powieść miała swoją premierę w 27 krajach jednocześnie i stała się światowym bestsellerem. Na całym świecie świetnie sprzedają się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty książki Davida Lagercrantza: ebooki i audiobooki. To samo dotyczy kolejnej, wydanej 2 lata później, książki Lagercrantza z cyklu Millennium pt. Mężczyzna, który gonił swój cień. Jeżeli chodzi o kontynuację serii, w marcu 2019 r. oficjalnie potwierdzono, że 22 sierpnia 2019 r. w ręce czytelników odda David Lagercrantz The girl, who lived twice, ostatnią i finałową książkę cyklu Millennium.

Ekranizacje książek Davida Lagercrantza z cyklu Millennium

Dotychczas powstały cztery filmowe adaptacje oparte na trylogii Millennium Stiega Larssona: Dziewczyna z tatuażem (2011), Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (2009), Millennium: Dziewczyna, która igrała z ogniem (2009) oraz Millennium: Zamek, który runął (2009). Natomiast w 2018 r. swoją premierę miała pierwsza ekranizacja Millennium Davida Lagercrantza, Dziewczyna w sieci pająka.