Davies Norman
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Brytyjsko-polski historyk, z pochodzenia Walijczyk. Znany ze swoich prac poświęconych Polsce i Europie Środkowej. Emerytowany profesor Uniwersytetu Londyńskiego, a także członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej. Profesorem wizytującym w College d'Europe. Za swoje, popularyzujące polską historię w krajach anglosaskich, książki Norman Davies był wielokrotnie odznaczany; jest miedzy innymi kawalerem Orderu Orła Białego. W 2014 r. z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymał polskie obywatelstwo. Ponadto historyk jest członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Ivor Norman Richard Davies urodził się w 1939 r. w angielskim Bolton. Studia historyczne odbywał we Francji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Dyplom licencjacki uzyskał w 1962 r. w Magdalen College w Oksfordzie. Cztery lata późnej na uniwersytecie w Sussex otrzymał tytuł magistra. Świeżo upieczony historyk miał zamiar doktoryzować się w Związku Radzieckim, jednak odmówiono mu wizy wjazdowej, co było konsekwencją wakacyjnej przygody Normana Davisa, który pod koniec lat 50-tych, podróżując z przyjaciółmi przez Europę Środkowo-Wschodnią, został zatrzymany przez węgierskie służby i podejrzewany o szpiegostwo. Zamiast ZSRR wybrał więc Polskę, gdzie podjął studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym czasie prowadził badania nad dziejami wojny polsko-bolszewickiej, jednak obrona i publikacja pracy o tej tematyce była w PRL niemożliwa. Dlatego zmienił temat swojej pracy na brytyjską politykę wobec polski w latach 1919-1920. Na jej podstawie w 1973 r. otrzymał tytuł doktora. Nigdy jednak nie porzucił pracy nad pierwszą rozprawą. W postaci książki Norman Davis wydał ją w Wielkiej Brytanii w 1972 r. pt., w Polsce natomiast ukazała się ona pt. Orzeł biały, czerwona gwiazda najpierw w drugim obiegu, a oficjalnie została opublikowana dopiero w 1997 r. Od wczesnych lat 70-tych, początkowo jako wykładowca, a później profesor, do 1996 r. historyk był związany z Szkołą Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich (School of Slavonic and East European Studies) University College London, a w latach 1997-2006 był supernumerariuszem w Wolfson College w Oxfordzie. W swojej długiej karierze nie tylko pisał Norman Davies książki, ale również wykładał praktycznie na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Japonii, Chinach, Polsce i całej Europy. W jego dorobku znajduje się kilkadziesiąt, niekiedy monumentalnych, pozycji, traktujących w większości o Polsce i regionie Europy Centralnej.

Mimo że mieszka na stałe w Londynie, Norman Davies czuje się mocno związany z Krakowem, w którym nie tylko studiował, ale i znalazł żonę (Marię Korzeniewicz). W 1998 r. Krzysztof Wierzbicki nakręcił film dokumentalny o historyku pod zgrabnym tytułem: Historia Normana Daviesa

Najważniejsze książki Normana Daviesa: Europa, Boże igrzysko, Powstanie’44

W swoim bogatym dorobku ma Norman Davies książki znaczące głównie dla polskiej, choć również europejskiej historiografii. Bez wątpienia należy do nich Boże igrzysko, monumentalne dzieje Polski, powszechnie uznawane za jedną z najlepszych publikacji o tej tematyce. Książka najpierw ukazała się, w 1981 r., w Wielkiej Brytanii i aż do 1989 r. w Polsce była dostępna jedynie w drugim obiegu. Później ukazało się wiele wydań tego, klasycznego już dziś, tytułu. Równe popularna po dziś dzień jest Europa Normana Daviesa i wydane w 2004 r. Powstanie’44, będące w Polsce wielkim bestsellerem.

Norman Davies Sam o sobie

W wydanej w 2019 r. autobiografii Sam o sobie Norman Davies opowiada historię swojego, warto dodać; bardzo interesującego, życia. Czyni to z wprawą i swobodą prawdziwego gawędziarza. Narracja tej dosyć opasłej, 800-stronicowej, publikacji jest płynna i żywa. Przez swoje życie i strony swojej książki Norman Davies prowadzi czytelnika prawie niezauważenie, opowiadając anegdoty i pokazując zmieniający się na przestrzeni dziesięcioleci świat z własnej perspektywy. A trzeba przyznać, że z racji profesji autora, jest to perspektywa niezwykle ciekawa i pouczająca. Pisząc sam o sobie, Norman Davies potrafi stworzyć dzieło nie mniej wartościowe niż jego najlepsze historyczne opracowania, a to nie lada sztuka.


„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”

Robert Drózd

Świat Czytników


Tysiące ebooków i audiobooków

Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.