Deborah Harkness
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Deborah Harkness 
  • języki: 2 
  • Biznes, rozwój 
  • Wyczyść

Amerykańska historyczka, wykładowczyni, od kilku lat pisarka. Specjalizuje się w historii nauki, alchemii, a także magii i okultyzm. Autorka historycznych opracowań poświęconych tym zagadnieniom (John Dee's Conversations with Angels: Cabala, Alchemy and the End of Nature i The Jewel House: Elizabethan London and the Scientific Revolution) oraz bestsellerowego cyklu fantasy Trylogia wszystkich dusz. Mimo pełnej sukcesów kariery literackiej, wciąż wykłada na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Deborah Harkness urodziła się 1965 r. w Pensylwanii, w amerykańsko-brytyjskiej rodzinie. W 1990 r. ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Northwestern , a cztery lata późnej doktoryzowała się na Uniwersytecie Kalifornijskim. Studia uzupełniała również na angielskim Oksfordzie. Jest wielką miłośniczka i koneserką wina, prowadzi nawet uznanego i nagradzanego bloga branżowego Good Wine Under $20.

Trylogia wszystkich dusz Deborah Harkness

W 2011 r. opasłą fabułą Księga czarownic Deborah Harkness debiutowała jako powieściopisarka. I trzeba powiedzieć, że był to debiut dość spektakularny. Książka niemal z miejsca stała się bestsellerem, a jej autorka jednym z najbardziej gorących nazwisk na międzynarodowym rynku wydawniczy. Księga czarownic trafiła na listę New York Timesa i do kilkudziesięciu krajów, przetłumaczona na 37 języków. W recenzjach podkreślano erudycję pisarki i jej dbałość o szczegóły świata przedstawionego. Świat ten jest pełen magii i fantastycznych istot. Deborah Harkness Księgę czarownic zaludnia wiedźmami, wampirami oraz demonami, pokazując skomplikowany i ukryty przed oczami przeciętnych śmiertelników układ sił rządzących światem. Para głównych bohaterów to profesorka Yale, Diana Bishop, która jest niepraktykującą czarownicą i szarmancki wampir Matthew Clairmont. Diana, chociaż pochodzi z rody potężnych czarodziejek, nie chce wykorzystywać swojej mocy i stara się żyć jak człowiek. Po tym jednak, jak w Bibliotece Bodlejańskiej znajduje zaginioną księgę i jej losy krzyżują się z Matthew, utrzymywanie tej fikcji staje się dalej niemożliwe. Między nią a wampirem rodzi się również trudne, bo zakazane uczucie, które będzie jednym z głównych wątków całej serii. Z tego powodu Trylogia wszystkich dusz Deborah Harkness nie uniknęła dość naturalnych skojarzeń z cyklem Zmierzch. Pisarka pytana o podobieństwa motywów, twierdziła, że nie czytała sagi Stephenie Meyer, a wątki magiczne i ponadnaturalne są od zawsze przedmiotem jej zainteresowań oraz najciekawszym elementem dobrej historii w każdej epoce.

Cień nocy Deborah Harkness

Już rok po swoim fabularnym debiucie wydała Deborah Harkness Cień nocy, kontynuację Księgi czarownic. Powieść już w dniu premiery znalazła się na 1. miejscu listy bestsellerów New York Timesa, a czytelnicy zaczęli wyglądać następnego tomu. Świetnie sprzedawały się wszystkie formaty książki Deborah Harkness, ebooki również. W drugiej części cyklu, Diana i Matthew przenoszą się w czasie do epoki elżbietańskiej. Przemierzają XVI w. Londyn w poszukiwaniu czarownicy, która nauczy Dianę posługiwania się jej mocą, oraz pożądanego przez wszystkie magiczne istoty manuskryptu oznaczonego jako Ashmole 782 (numeracja kolekcji Eliasa Ashmole’a). Jeżeli księga dostanie się w niepowołane ręce, konsekwencje mogą być niewyobrażalne. Na dworze samej królowej podróżnicy w czasie spotykają również starych (naprawdę starych) znajomych Matthew, stowarzyszonych w tajemniczej Nocnej Szkole, a przeszłość 1500-letniego wampira okazuje się coraz bardziej zagmatwana i mroczna. Podobnie jak za swój debiut, tak i za Cień nocy Deborah Harkness była powszechnie chwalona przez krytykę, która w sequelu szczególnie doceniła dbałość o historyczne detale i obraz Anglii ery Tudorów.

Księga życia Deborah Harkness

Chociaż ostatni tom Trylogii wszystkich dusz pt. Księga życia Deborah Harkness w ręce czytelników oddała już w 2014 r., na polskie tłumaczenie książki wszystkim nadwiślańskim fanom jej pisarstwa przyszło czekać blisko pięć lat. Polska premiera Księgi życia, finałowego tomu cyklu, planowana jest dopiero na koniec października 2019 r.

Mattew i Diana po powrocie do teraźniejszości kontynuują walkę o swój związek i magiczny rękopis, tytułową księgę. Wysokość stawki, której świadomi są wszyscy uczestnicy akcji sprawia, że jest to chyba najbardziej dramatyczna i dynamiczna ze wszystkich część. Dla Deborah Harkness Księga życia nie jest jednak pożegnaniem z wykreowanym przez nią światem magicznych istot. W 2018 r. ukazała się jej nowa książka osadzona w tym uniwersum pt. Time’s Convert. Opowiada ona historię Marcusa MacNeil’a, wampira, przemienionego przez Matthew podczas amerykańskiej wojny o niepodległość.

Ekranizacja Trylogii wszystkich dusz Deborah Harkness

W 2018 r. na ekrany wszedł brytyjski serial telewizyjny Księga czarownic, realizowany na podstawie bestsellerowej książki Deborah Harkness. Niedługo premierę mają mieć 2. i 3. sezon produkcji oparte o kolejne tomy Trylogii. W Polsce serial można oglądać na kanale HBO. Już w 2011 r. Warner Bros. wykupił prawa filmowe do Księgi czarownic, jednak projekt został zawieszony na wstępnym etapie produkcji.