Dominika Buczak
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Dominika Buczak 
  • Książki podróżnicze 
  • Wyczyść

Polska pisarka i dziennikarka. Można ją było usłyszeć w radiu Kraków, a jej teksty przeczytać m.in. na łamach Zwierciadła czy magazynu Autoportret. Z wykształcenia polonistka, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spod jej pióra wyszły takie tytuły dokumentalne jak Gejdar i Pan od seksu. W 2019 r. debiutowała jako powieściopisarka i od tego czasu zawodowo koncentruje się na fikcji literackiej. Najnowsza fabułą, której autorką jest Dominika Buczak, Całe piękno świata, do księgarń trafiła wiosną 2022 r.

Dominika Buczak urodziła się w 1975 r. Pochodzi ze Śląska, jednak na studia wyjechała do Krakowa, gdzie na tamtejszym uniwersytecie ukończyła studia polonistyczne. Po dyplomie osiadła w grodzie Kraka na dłużej i na początku stulecia przez kilka pracowała w Radiu Kraków. Ponad dekadę temu jednak na swój adres wybrała Dominika Buczak plac Konstytucji, jeden z najważniejszych punktów Warszawy, który uczyniła miejscem akcji bohaterem swojego prozatorskiego debiutu.

Zanim jednak postanowiła spróbować swoich sił w powieściopisarstwie, jako dziennikarka specjalizowała się w wywiadach i reportażach. Przygodę z literaturą zaczynała od pozycji dokumentalnych; w 2008 r. wydała zbiór wywiadów z polskimi gejami pt. Gejdar, a kilka lat później spod jej pióra wyszła świetna biografia Lwa Starowicza, najsłynniejszego polskiego seksuologa, zatytułowana Pan od seksu. Jak sama przyznaje, przez długi czas za swój naturalny język uważała reportaż, uznając, że właśnie w dokumencie łatwiej przekazać prawdę o życiu i świecie. Jej spojrzenie na sprawę jednak z biegiem czasu ewoluowało i odkąd napisała Dominika Buczak Plac Konstytucji, to fikcja jest jej głównym sposobem opowiadania o sprawach najważniejszych.

Dominika Buczak, Plac Konstytucji i Dziewczyny z placu

Kiedy w 2019 r. w ręce czytelników oddała Dominika Buczak Plac Konstytucji, zapewne nie spodziewała się, że stanie się to dla niej początkiem nowego zawodowego i życiowego rozdziału. Jak zdradza w wywiadach, od jakiegoś już czasu chciała opowiedzieć o miejscu, w którym mieszkała od wielu już lat i którego historia jest nie tylko fascynująca, ale także nieco zmarginalizowana przez popkulturę. A przecież plac to ścisłe centrum stolicy, jedno z pierwszych miejsc w Warszawie podnoszonych z gruzów po 1945 r., prawdziwa perła powojennej architektury, nie bez powodu duma jego mieszkańców i całego narodu odbudowującego swoją stolicę. To tu powstała awangardowa i rewolucyjna, jak na owe czasy, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, słynny MDM, kończyły się centralne pochody pierwszomajowe oraz z okazji 22 lipca i do dziś przechodzi większość najważniejszych demonstracji. Jak podkreśla Dominika Buczak, Plac Konstytucji leżący w samym centrum stołecznego miasta to miejsce, które świetnie odbija wszystkie zmiany – społeczne, gospodarcze, kulturowe – zachodzące podczas ostatnich 7 dekad w naszym kraju.

Debiutancka powieść pisarki to historyczna saga rodzinna, koncentrująca się przede wszystkim na losach kobiet, których głosu wciąż bardzo brakuje w dominującej narracji historycznej i literackiej. Jak słusznie zauważa autorka, Warszawa jest opowiadana i znana z męskiej perspektywy, a ona zaś chciała pokazać wreszcie zarówno miasto, jak i jego historię, z punktu widzenia grupy do tej pory przeważnie pomijanej. Narracja prowadzona jest na dwóch planach czasowych – współczesnym i historycznym, zaczynającym się heroiczną odbudową Warszawy po II wojnie światowej. A że, jak zostało to ujęte w jednej z recenzji, Dominika Buczak ma talent do opowiadania o epokach poprzez ludzi, w powieści znajdziemy nie tylko ciekawe losy rodziny Pabisiaków, ale i wspaniałą panoramę niezwykle interesujących czasów nakreśloną przez biografie bohaterów.

W 2020 r. opublikowała Dominika Buczak Dziewczyny z placu, kontynuację debiutanckiej fabuły, w której wszystkie poruszone w Placu Konstytucji wątki znalazły swoje zakończenie. Powieść została doceniona finałem Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia.

Dominika Buczak i Całe piękno świata

Dwa lata później wszystkim miłośnikom swojej prozy zaproponowała Dominika Buczak Całe piękno świata, kolejną historyczną narrację swojego pióra. Książka inspirowana jest losem jej pradziadków, którzy w ramach akcji przesiedleńczej trafili po II wojnie światowej na Dolny Śląsk wchodzący w skład tzw. Ziem Odzyskanych. Na stronach powieści autorka opowiada o zagmatwanych losach polskich osiedleńcow, którzy w Porębie, dawniej Lichtenwalde, zajmują jeden z domów. W domu jednak wciąż przebywają jego niemieccy właściciele i obie rodziny – niemiecka i polska – tuż po zakończeniu krwawego koszmaru wojny zmuszone są żyć przez jakiś czas pod jednym dachem. Podobnie jak w poprzednich tytułach pisarki sytuację poznajemy oczami kobiet – Evy i Doroty – dwóch gospodyń w jednym domu, kobiet, które na pierwszy rzut oka dzieli wszystko, łączy jednak pewna uniwersalność kobiecego doświadczenia.