Dorota Ponińska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Dorota Ponińska 
  • Biznes, rozwój, prawo 
  • Wyczyść

Polska pisarka, autorka poczytnych powieści historyczno-obyczajowych. Z wykształcenia polonistka oraz amerykanistka, zawodowo specjalistka public relations i komunikacji biznesowej. Lubi dalekie podróże i ciekawych ludzi. Od kilku lat również pisze Dorota Ponińska książki i ma w swoim dorobku 6 tytułów, w tym dwa cykle historyczne: Podróż po miłość i Romantyczni, których drugi tom pt. Romantyczni w Paryżu do księgarń trafił pod koniec września 2021 r.

Pisarka jest absolwentką Wydziału Polonistyki UW oraz studiów amerykanistycznych. Podobno Dorota Ponińska książki pokochała w momencie, w którym nauczyła się czytać. Jeszcze w dzieciństwie zaczęła też spisywać swoje pierwsze, krótkie i bardzo naiwne narracje. Pasja ta zaprowadziła ją na Wydział Polonistyki, jak jednak przyznaje, jej młodzieńcze zainteresowania literackie nie przetrwały zderzenia z prozą życia, a realizacja pisarskich marzeń nie wytrzymała konkurencji z pragmatyką kariery w korporacji. Ostatecznie Dorota Ponińska blisko 15 lat spędziła, pracując w branży PR i rozwijając swoje kompetencje w dziedzinie korporacyjnej oraz biznesowej komunikacji. W pewnym momencie jednak poczuła, że praca przestaje dawać jej satysfakcję, a każdy kolejny spędzony w niej dzień staje się niepokojąco podobny do poprzedniego.

Dorota Ponińska i książki

To wtedy postanowiła coś zmienić i powrócić do tego, co kiedyś dawało jej tyle radości, czyli pisania. Sądziła, że dyplom wydziału polonistyki i lata spędzone na formułowaniu różnych komunikatów PR-owych stanowią wystarczające kompetencje do stworzenia powieści, jednak pierwsze porażki szybko wyprowadziły ją z błędu. Po tym jak kilka wydawnictw odrzuciło rękopis jej pierwszej książki, Dorota Ponińska zdecydowała, że do sprawy musi podejść bardziej profesjonalnie. Postanowiła zainwestować w kursy pisarskie – najpierw roczny w IBL, później w szkole Pasja Pisania – które pozwoliły jej nie tylko uniknąć podstawowych błędów, ale i wzniosły jej twórczość na zupełnie inny poziom, zapewniając solidne podstawy warsztatowe niezbędne do rozpoczęcia literackiej przygody.

Dorota Ponińska i Podróż po miłość

W 2013 r. powieścią Emilia otworzyła Dorota Ponińska cykl Podróż po miłość, który przyniósł jej sympatię wszystkich miłośników romantycznych fabuł obyczajowych w historycznych dekoracjach. Jak mówi pisarka, inspirację dla serii znalazła na Podyplomowym Studium Stosunków Międzykulturowych na Wydziale Orientalistycznym UW, którego była słuchaczką, oraz podczas podróży do Turcji, będącej jedną z wspanialszych przygód jej życia. Akcję powieści autorka osadziła w XIX w., jednak część narracji poświęcona jednemu z najwybitniejszych mistyków i poetów świata islamskiego, Rumiemu, sięga XIII stulecia. Główna bohaterka, wychowana w klasztorze Emilia, rusza przez Europę na wschód aż do Imperium Osmańskiego, szukając zaginionego w tureckiej niewoli ojca.

Jak podkreśla Dorota Ponińska, Podróż po miłość, chociaż zalicza się oczywiście do fikcji literackiej, stara się dość wiernie oddać prawdę o epoce i kulturze, w których jest osadzona. Dlatego też sam niezbędny do książki research zajął jej niemało czasu, a całość pracy nad debiutancką narracji, razem z poprawkami redakcyjnymi, trwała dwa lata.

W maju 2014 r. do księgarń trafia drugi tom Podróży po miłość, Maria, Jest to bezpośrednia kontynuacja losów Emilii, w której jednak pierwszoplanowe stają się także historie jej dzieci, a przede wszystkim córki, Marysi. Rok później ukazała się ostatnia cześć trylogii, którą zatytułowała Dorota Ponińska Podróż po miłość. Lilianna. Tym razem w prowadzonej w dwóch planach czasowych opowieści autorka zabiera nas do Ameryki, tej współczesnej, jak i międzywojennej.

Dorota Ponińska i Sekrety pani pułkownikowej

W 2019 r. w ręce czytelników oddała Dorota Ponińska Sekrety pani pułkownikowej, bardzo ciepło przyjętą powieść osadzoną w przedwojennej Warszawie. Historia Natalii, córki rzeźnika, która dzięki zdobytej na drogiej pensji ogładzie i ogromnemu posagowi wchodzi na stołeczne salony jako żona obiecującego młodego oficera, urzeka nie tylko wartką fabułą, ale i wykreowanym z wyobraźnią i wyczuciem światem przedstawionym, budzącym nieodpartą tęsknotę za światem, któremu kres położył rok 1939.

Dorota Ponińska i Romantyczni

Jesienią 2020 r. powieścią Romantyczni Dorota Ponińska otworzyła zupełnie nowy cykl powieściowy. Jest to bardzo udane połączenie fikcji oraz historii, w którym autorka udowodniła, że potrafi stworzyć wiarygodną i budzącą emocję fabułę bez szkody dla historycznej prawdy. Na stronach książki pisarka opowiada o narodzinach polskiego romantyzmu, wileńskich buntownikach z kręgu Filomatów i Filaretów, twórcach formacji kulturowej i literackiej, która od 200 lat organizuje symboliczne imaginarium Polaków. By powstali Romantyczni Dorota Ponińska nie szczędziła czasu ani wysiłku; ze względu pogłębioną dokumentację, praca nad powieścią trwała blisko trzy lata. Z całą pewnością nie był to czas stracony, a starania pisarki docenili wszyscy fani dobrej prozy historycznej. W 2021 r. ukazała się, poświęcona tzw. Wielkiej Emigracji, kontynuacja tej ciekawej fabuły, którą zatytułowała Dorota Ponińska Romantyczni w Paryżu.