Eleanor Catton
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Eleanor Catton 
  • języki: 2 
  • Czasopisma 
  • Wyczyść

Nowozelandzka pisarka, autorka jak do te pory tylko dwóch, za to znakomitych, powieści. Okrzyknięta najbardziej obiecującą autorką młodego pokolenia. Jest najmłodszą laureatką Bookera w historii tej nagrody.

Eleanor Catton urodziła się w 1985 r. w Kanadzie, gdzie jej ojciec był doktorantem na Uniwersytecie Zachodniego Ontario. Kiedy miała 6 lat, wraz z rodzicami i rodzeństwem przeprowadziła się do Nowej Zelandii. Jej matka była bibliotekarką, później zaś pracowała w nowozelandzkim ministerstwie edukacji. Pisarka dorastała w Chrischurch, największym mieście Wyspy Południowej. Na Uniwersytecie Canterbury, na którym wykładowcą był jej ojciec, studiowała literaturę angielską, a na Uniwersytecie Wiktorii w Wellingtonie ukończyła kreatywne pisanie. Jej praca dyplomowa, opublikowana przez uniwersyteckie wydawnictwo, była jednocześnie jej debiutem powieściowy. Po tym, jak za sprawą swojej drugiej książki, Eleanor Catton została najmłodszą laureatką Nagrody Bookera, na młodą autorkę spadł deszcz zaszczytów. W 2014 r. pisarce przyznano Nowozelandzki Order Zasługi w uznaniu jej osiągnięć na polu literatury. W tym samym roku, dzięki pieniądzom pochodzącym z NZ Post Book Award, pisarka ustanowiła Lancewood/Horoeka Grant, stypendium przeznaczone dla początkujących literatów.

W 2015 r. Eleanor Catton stała się jednak również bohaterką krajowego skandalu po publicznej krytyce polityki nowozelandzkiego rządu. Jej wypowiedź, przez premiera Nowej Zelandii i część opinii publicznej, została uznana za zdradę i niewdzięczność.

W 2016 r. pisarka wyszła za mąż za swojego wieloletniego partnera, z którym mieszka w Auckland. Na Manukau Institute of Technology prowadzi kurs kreatywnego pisania.

Próba Eleanor Catton

Na długo zanim wydano jej książki, Eleanor Catton dawała dowody literackiego talentu i wróżono jej literacką przyszłość. W 2007 r. opowiadaniem Necropolis wygrała konkurs organizowany przez Sunday Star-Times. Ogromny sukcesem okazała się również jej pierwsza pełnowymiarowa fabułą. Powieść Próba Eleanor Catton stworzyła jako pracę magisterską kończącą jej studia z kreatywnego pisania. Opublikowana w formie książki w 2008 r. przez wydawnictwo Uniwersytetu Wiktorii, a już rok późnej zakupiona i wydana przez Granta Books, uczyniła nazwisko pisarki głośnym. Mimo pewnych zastrzeżeń, krytyka dość zgodnie uznała książkę za interesująca i niebanalną, bez wątpienia znamionującą wielki talent autorki.

Bo choć była Próba Eleanor Catton pierwszą, pisaną w wieku 22 lat, powieścią, zaskakiwała przemyślaną formą i dojrzałością warsztatową. Za pomocą nielinearnej, achronologicznej narracji pisarka snuje opowieść zarazem śmiałą, może nawet prowokującą, z pewnością zaś ambitną. W niewielkim mieście dochodzi do skandalu, okazuje się, że jeden z nauczycieli miejscowego liceum muzycznego miał romans z uczennicą. Wszyscy są zafascynowani i jednocześnie oburzeni tą sprawą. Historia opowiedziana jest z dwóch perspektyw; nauczycielki saksofonu, obserwującej dynamikę i nastroje szkolnej społeczności oraz studenta sąsiadującej z liceum szkoły teatralnej, której uczniowie przygotowują przedstawienie oparte na tym bulwersujących społeczność przypadku. Co, ciekawe narrację Próby Eleanor Catton prowadzi w taki sposób, że czytelnik nigdy nie ma pewności, co jest relacją rzeczywistych wydarzeń, a co próbą do mającego się odbyć spektaklu, zostawiając odbiorcy ogromną wolność interpretacyjną. Próba została przetłumaczona na 12 języków, w Polsce ukazała się dopiero w 2015 r. po wielkim sukcesie drugiej książki Eleanor Catton Wszystko, co lśni.

Wszystko, co lśni Eleanor Catton

Swoją drugą fabułę pt. Wszystko, co lśni Eleanor Catton wydała na początku 2013 r. Okazało się, że pod każdym względem, mimo wciąż niezwykle młodego wieku autorki, jest to powieść wielka. Na niemal 1000 stronach tekstu autorka kreuje niezwykły świat przedstawiony XIX-wiecznej nowozelandzkiej gorączki złota i snuje historię, która wciąga, jak najlepszy kryminał. Wszystko w tej książce cechuje się epickością i dawno niespotykaną w literaturze skalą. Rozmach, z jakim autorka kreśli swoich bohaterów i ich losy, powoduje, że opowieść mimo objętości nie nuży, a prawdziwie fascynuje. Niezwykłości fabule dodaje warstwa astrologiczna utworu, której podporządkowana jest struktura i postaci książki.

Wielość bohaterów ma swoją konsekwencję w wielości narracyjnych perspektyw i opisów wydarzeń. Czytelnik nie ma co liczyć na ostateczne rozstrzygnięcia wszystkowiedzącego narratora, jest zdany wyłącznie na siebie. Wszystkie postaci tej historii jednoczy gorączka złota, marzenia i nadzieje, namiętności z tym związane. Każdy jednak, choć ścieżki i losy bohaterów się ze sobą splatają, ma swoją własną drogę do przebycia. Krytycy byli zgodni, że we Wszystko, co lśni Eleanor Catton objawiła pełnię swojego niezwykłego talentu. Powieść stała się absolutną rewelacją sezonu, najdłuższą dotychczas nagrodzoną Bookerem fabułą, a jej autorka najmłodszą laureatką w historii nagrody. Obecnie BBC finalizuje prace nad serialową adaptacją książki.