Eloisa James
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Eloisa James 
  • języki: 3 
  • Proza obyczajowa 
  • Wyczyść

Amerykańska pisarka, autorka bestsellerowych romansów historycznych osadzonych najczęściej w realiach Anglii epoki georgiańskiej i okresu regencji. Z wykształcenia profesor literatury angielskiej, specjalistka od twórczości Williama Szekspira na Uniwersytecie Fordham. Jako Eloisa James książki wydaje od ponad 2 dekad. Jej powieści zostały przetłumaczona na blisko 30 języków i sprzedane na całym świecie w wielomilionowym nakładzie. Większość jej książek jest dostępna w polskim tłumaczeniu, w tym najpopularniejsze cykle Eloisy James: Zakochani do szaleństwa, Cztery siostry oraz Żyli długo i szczęśliwie.

Autorka znana pod pseudonimem Eloisa James przyszła na świat w 1962 r. w Minnesocie jako Mary Bly, najstarsze z czworga dzieci uznanego poety, eseisty i teoretyka literatury Roberta Bly'ego oraz pisarki Carol Bly, znanej przede wszystkim z krótkich form literackich. Jej ojcem chrzestnym był zdobywca nagrody Pulitzera, poeta James Wright. Dorastając w takim środowisku, mała Mary nie miała szans nie zarazić się miłością do literatury. W domu przyszłej Eloisy James książki bez wątpienia odgrywały pierwszoplanowa rolę, rodzina nie miała telewizora, za to biblioteka państwa Bly’ów liczyła podobno 5000 woluminów. Jak wspomina pisarka, niejednokrotnie ojciec pracując nad swoją autorską koncepcją interpretacji tradycyjnych baśni, mitów oraz opartej na nich literatury w kontekście antropologicznym, wciągał ją w swoje rozważania, uważając jej spostrzeżenia za bardzo świeże i cenne.

Rodzice zadbali również o gruntowną edukacje potomstwa, zapoznając je jeszcze w dzieciństwie z kanonem światowej literatury. Mary, którą zawsze uwielbiała romantyczne historie, miała specyficzny układ z ojcem: za jedną przeczytaną lekturę z kategorii klasyki literatury pięknej mogła wybrać sobie jeden romans. Jako dziecko pisała też krótkie sztuki teatralne, które dla zabawy wystawiała wraz z rodzeństwem. Wszystkie oczywiście były o miłości, szczególnie, że młodsza siostra zawsze chciała być obsadzona w roli księżniczki.

Od profesor Bly do Eloisy James

Biorąc pod uwagę wychowanie, które odebrała, nie ma nic zaskakującego w tym, że szeroko pojętą humanistyką Mary Bly postanowiła się zająć także zawodowo. Ukończyła Uniwersytet Harvarda oraz Oksford, z literatury i kultury renesansu doktoryzowała się na Yale, gdzie poznała swojego przyszłego męża, pochodzącego z Florencji, Allesandro Vettoriego. Jak przyznaje pisarka, jako Eloisa James książki zaczęła wydawać z bardzo prozaicznego powodu – dla pieniędzy. Jako małżeństwo młodych naukowców u progu akademickiej kariery ani ona, ani Alessandro nie zarabiali szczególne dobrze, byli za to obciążeni kredytami studenckimi. Szczególnie po urodzeniu pierwszego dziecka ich sytuacja finansowa nie była najlepsza, a Mary marzyła o dalszym powiększeniu rodziny. Swoją pierwszą wydaną powieść, Potent Pleasures, napisała przede wszystkim właśnie z myślą o drugim dzieckiem. Z kilku agentów, do których wysłała opis fabuły, większość odpisała, że nie ma ona szans powodzenia na rynku wydawniczym, a tylko jeden z niech poprosił o przesłanie rękopisu. Wkrótce udało mu się sprzedać go wydawnictwu, a pieniądze z umowy pokryły studenckie kredyty małżonków, którzy niedługo zostali też rodzicami córeczki.

Podwójne życie Eloisy James – książki niegodne pani profesor

Początkująca pisarka, by oddzielić życie akademickie od literackiego, postanowiła publikować pod pseudonimem. Po swoim debiucie w 1999 r. jako Eloisa James książki zaczęła wydawać regularnie, łącząc pisanie z karierą naukową. Przez lata bardzo pilnowała, by w popularnej autorce historycznych romansów nikt nie rozpoznał poważanej profesorki od Szekspira. Z biegiem czasu jednak jej stosunek do tego podwójnego życia zaczął ewoluować. Nie chciała sprawiać wrażenia, że wstydzi się swoich powieści oraz czytelników i w 2005 r. oficjalnie ujawniła swoją prawdziwą tożsamość.

Najważniejsze książki Eloisy James

Historyczne romanse pisarki bardzo szybko zaczęły zdobywać popularaność. Już w 2000 i 2001 r. ukazały się kolejne części trylogii Pleasures, która spotkała się z ciepłym przyjęciem czytelniczek, a w następnym roku autorka otworzyła nowy cykl powieściowy Zakochana Księżna, w którym wydała 4 tytuły. Prawdziwym przełomem okazała się tetralogia Cztery siostry, która była jej pierwszym prawdziwym bestsellerem. Wielkim powodzeniem cieszyła też następna seria pisarki, Księżna w desperacji, której pierwszy tom ukazał się w 2007 r., a ostatni pt. Siedem minut w niebie, Eloisa James opublikowała w 2017 r. Na uwagę zasługuje też seria Żyli długo i szczęśliwie, oparta na fabułach klasycznych baśni, zawierająca 5 powieści ( m.in. Brzydka księżniczka i Piękna ujarzmia bestię).

W Polsce, nie tylko zresztą w niej, wielkim hitem jest najnowszy cykl pisarki. Otwierającą go powieść zatytułowała Eloisa James Zakochani do szaleństwa. Całość liczy cztery tomy, jednak polskiego przekładu doczekały się dotychczas jedynie 3 z nich (Zakochani do szaleństwa, Zbyt szalony na męża, Szalone pocałunki). W 2012 r. do księgarń trafiły również wspomnienia pisarki z jej rocznego pobytu w Paryżu pt. Love in Paris.