Nie znaleziono wyników
Hiszpańska pisarka, wykładowczyni, a ostatnio również osobowość radiowa. Z wykształcenia optometrystka, jest autorką jednego z najbardziej spektakularnych debiutów literackich ostatnich lat. Aktualnie jest prawdopodobnie najpopularniejszą pisarką w Hiszpanii.
Eva García Sáenz de Urturi urodziła się w 1972 r. w Vitorii, mieście położonym w Kraju Basków, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Jako piętnastolatka przeprowadziła się do Alicante. Na tamtejszym uniwersytecie studiowała optykę i optometrię, a po dyplomie podjęła pracę w wyuczonym zawodzie. Pracowała również jako wykładowczyni na swojej Alma Mater. Podobno Eva García Sáenz de Urturi książki chciała pisać już jako dziecko i od piętnastego roku życia codziennie zwykła zapisywać kilka stron swoich przemyśleń i impresji, co, jak sama mówi, pomagało jej na bieżąco porządkować swoje życie. Nawyk ten zaowocował pisarską rutyną, która ostatecznie uczyniła z niej najpopularniejszą autorkę literatury popularnej w rodzinnym kraju.
Po wielkim sukcesie, jaki odniosły jej książki, Eva García Sáenz de Urturi, zajęła się również prowadzeniem kursów kreatywnego pisania oraz szkoleń z zakresu marketingu adresowanych do wszystkich marzących o literackiej karierze.
Po latach pisania do szuflady przyszedł czas na zaprezentowanie swojej twórczości światu. Kiedy jednak ostateczną wersję swojej pierwszej książki Eva García Sáenz de Urturi wysłała do kilku wydawnictw, nie udało jej się zdobyć zainteresowanie żadnego z nich. Wobec tego, postanowiła wydać swój literacki debiut sama. W 2012 r. na Amazonie ukazała się on jako La saga de los longevos (Saga o długowiecznych). Popularność powieści przerosła najśmielsze oczekiwania wszystkich. La saga de los longevos błyskawicznie stała się prawdziwą rewelacją i największym bestsellerem Amazona. W 2014 r. do swojej pierwszej historii dołączyła Eva García Sáenz de Urturi ebooki z kolejnymi fabułami: kontynuację sagi, pt. Los hijos de Adan (Synowie Adama), oraz Pasaje a Tahiti. Wszystkie trzy znalazły się wśród najlepiej sprzedających się w Hiszpanii e-booków, nie doczekały się jednak dotychczas polskiego przekładu.
Międzynarodową popularność przyniosła jej kolejna, zupełnie inna niż poprzednie, książka. Powieść kryminalną pt. Cisza białego miasta Eva García Sáenz de Urturi wydała w 2016 r. Jest to pierwsza część większego projektu, Trylogii białego miasta, która stała się międzynarodowym fenomenem czytelniczym. I nic dziwnego, ponieważ, w rzeczy samej, Trylogia białego miasta to przedsięwzięcie nietuzinkowe. Pisarka do pracy nad swoimi pierwszymi kryminałami podeszła szalenie poważnie i profesjonalnie. Materiały i dokumentację do powieści zbierała kilka lat. W tym czasie ukończyła też kursy kryminalistyczne, by rzeczywistość wykreowana w książkach była jeszcze bardziej wiarygodna. Tak więc, oddając w ręce czytelników pierwszą część cyklu pt. Cisza białego miasta, Eva García Sáenz de Urturi była już prawdziwą ekspertką od profilowania kryminalnego oraz dziejów rodzinnego miasta i regionu. Akcję trylogii białego miasta pisarka osadziła bowiem w baskijskiej Vitorii, w której przyszła na świat i w której dorastała, miejscu, jak zawsze podkreśla, niezwykle dla niej ważnym. Zresztą, piękne opisy miasta oraz wspaniale oddany koloryt i kulturowa specyfika Kraju Basków jest niezaprzeczalnie jednym z większych walorów książki Evy Garcíí Sáenz de Urturi.
Również para głównych bohaterów przedstawia się bardzo ciekawie. Unai López de Ayala, zwany Krakenem, jest doświadczonym śledczym i profilerem, partneruje mu zaś podkomisarz Alba Díaz de Salvatierra, z którą łączy go mocno dwuznaczna relacja. Kiedy w Vittori dochodzi do teatralnie zainscenizowanego podwójnego morderstwa, niepokojąco podobnego do zbrodni sprzed dwóch dekad, oboje ruszają w pościg za zabójcą. Muszą się spieszyć, bo w mieście wciąż pamiętającym horror sprzed lat narasta panika.
Drugą część trylogii pt. Rytuały wody Eva García Sáenz de Urturi w spragnionych powrotu do Vitorii czytelników oddała w 2017 r. W polskim przekładzie powieść ukazała się natomiast blisko dwa lata później. Na trzecią odsłonę perypetii komisarz Alby i Krakena przyjedzie jednak polskim wielbicielom talentu pisarki jeszcze poczekać. Polska premiera Władców czasu, która w Hiszpanii miała miejsce w 2018 r., zapowiadana jest dopiero na 2020 r. Jest jednak nadzieja, ze nie będzie to ostatnia historia z cyklu, ponieważ powstania kolejnej poświęconej swoim bohaterom książki Eva García Sáenz de Urturi nigdy nie wykluczyła.