Ewa Cielesz
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Ewa Cielesz 
  • języki: 2 
  • Styl życia 
  • Wyczyść

Polska pisarka, poetka, autorka scenariuszy i reżyserka przedstawień teatralnych. W swoim dorobku ma Ewa Cielesz książki dla dzieci i 11 powieści dla dorosłych, w tym 3 cykle obyczajowe. Jej najnowsza fabuła zatytułowana Wiedźmy ukazała się pod koniec października 2020 r.

Ewa Cielesz na świat przyszła w podwarszawskim Piasecznie, jednak większość swojego życia spędziła we Wrocławiu, aktualnie zaś mieszka w Konstancinie. Jest absolwentką reżyserii we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz studiów pedagogicznych na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jej pierwszą wielką artystyczną pasją był teatr i choć literatura dziś zajmuje w życiu pisarki równorzędnie miejsce, jako zawód i narzędzie autoekspresji jest dużo późniejsza. Mimo że popularność zyskała poczytnymi cyklami obyczajowymi, od dekad spełnia się przede wszystkim jako opiekunka amatorskich grup teatralnych, reżyserka i autorka scenariuszy, które planuje w najbliższej przyszłości wydać w postaci książki. Ewa Cielesz ma na tym polu niemałe osiągnięcia, m.in. dwie nagrody Grand Prix na Festiwalu Małych Form Teatralnych. Pracuje także z osobami niepełnosprawnymi, prowadząc zajęcia w ramach teatroterapii.

Chociaż jej twórczość często bywa klasyfikowana jako literatura kobieca, wbrew stereotypom, fabułom tym daleko do cukierkowej tkliwości i próżno w nich szukać łatwych i oderwanych od rzeczywistości szczęśliwych zakończeń. Wręcz przeciwnie, na bohaterki każdej z napisanych przez nią historii czeka dużo życiowych zakrętów i przeciwności losu, z pomocą nie przybędzie im też książę na białym koniu, a problemy nie znikną za sprawą szczęśliwego zbiegu okoliczności. Co ciekawe, tytułu dla książki Ewa Cielesz szuka zawsze po zamknięciu narracji, musi być on bowiem dobrze przemyślany i adekwatny do opowiedzianej historii.

Pierwsze książki Ewy Cielesz

Swoją karierę literacką pisarka zaczynała od literatury dziecięcej. Pierwsze, przeznaczone dla młodego czytelnika książki, Ewa Cielesz opublikowała na początku stulecia. Były to tomiki poezji Dla was dzieciaki, Gdy ujrzysz gwiazdę i Skarby z szuflady. Niedługo później ukazały się również zbiory wierszy dla dorosłych jej autorstwa zatytułowane Sentymenty oraz Między jasnością i czernią.

Ewa Cielesz i Córka cieni

W 2015 r. ukazała się pierwsza powieść pisarki pt. Niskie drzewa, jednak popularność przyniosły jej dopiero powieści z cyklu Córka cieni. Pierwszą z nich pt. Siedem szmacianych dat Ewa Cielesz w ręce czytelników oddała na początku 2016 r. Na jej stronach pisarka otwiera wciągającą opowieść o losach naznaczonych przez historię kolejnych pokoleń kobiet. Tytułowa córka to Juliana, jednak historia koncentruje się wokół jej matki, Magdaleny, która popełniwszy mezalians wybiera życie z ukochanym w bieszczadzkiej chacie. Szczęście rodzinne, powiększone w międzyczasie o narodzenie dziecka, przerywa zawierucha II wojny światowej. Równoległą płaszczyznę narracyjna stanowią dzieje Adama, studenta historii, znalazcy zapisków mówiących o tych wydarzeniach. Drugą część trylogii, zatytułowaną Obce matki, Ewa Cielesz poświęca przede wszystkim samej Julianie, która jeszcze jako małe dziecko będzie musiał wykazać się wyjątkową odpornością, by przeżyć. Zamykająca całość powieść Burza przed ciszą ukazała się jeszcze w 2016 r. Opowiada ona o dalszych zmaganiach bohaterki z niełatwym życiem w powojennej Polsce.

Ewa Cielesz i Słońce, które umiera i tańczy

W 2017 r. do księgarń trafiła kolejna powieść pisarki, zatytułowana Słońce umiera i tańczy. Jest to pierwsza cześć dylogii opowiadającej dzieje Jagody, młodej artystki, która zakochuje się w pochodzącym z Mongolii ulicznym grajku, Dymitrze. Jednak mimo fascynacji, którą przeżywa bohaterka, związek z mężczyzną wychowanym w zupełnie innym kręgu kulturowym nie jest usłany różami. W kontynuacji tej historii pt. Szepty stepowe Ewa Cielesz zaprasza swoich czytelników do odkrywania razem z Jagodą pięknej i surowej Mongolii, do której zabiera swoją ukochaną Dymitr.

Ewa Cielesz, Ćma i Pochyłe niebo

Jesienią 2018 r. powieścią Ćma Ewa Cielesz otworzyła swoją kolejny obyczajowy cykl, Pochyłe niebo. Opowieść o życiu Anity zaczyna się w latach 70-tych ubiegłego wieku. Narracja koncentruje się wokół zagadnienia codziennie dokonywanych wyborów, z których każdy ma swoje, niekiedy niezwykle daleko idące, konsekwencje. W połowie następnego roku do księgarń trafiła kontynuacja losów bohaterki, która nieustannie walczy o szczęście swoje i swojej rodziny, a permanentny kryzys lat 80-tych czyni te zmagania jeszcze trudniejszym. Akcje zamykającego trylogie tomu Ważka pisarka osadza w kolejnej dekadzie, trudnych, pełnych niepokoju i gwałtownych zmian latach 90-tych.

Ewa Cielesz i Wiedźmy

W październiku 2020 r. w ręce czytelników oddała Ewa Cielesz Wiedźmy, powieść pełną niezwykłości i nastrojowego klimatu. Na stronach książki pisarka opisuje splątane losy trzech kobiet: Agaty, Olgi i Amiry, które mimo dzielących je różnic są przyjaciółkami. W tle znajdziemy tarota, tajemnice dobrej i złej energii, moc ziół i natury.