Ewa Kassala
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Ewa Kassala 
  • języki: 2 
  • Nauki humanistyczne 
  • Wyczyść

Polska pisarka, działaczka społeczna, trenerka i specjalistka ds. równouprawnienia kobiet. Z natury optymistyczna realistka, z wykształcenia socjolożka i politolożka. Mieszka w Katowicach, choć niemało czasu spędza także w podróży (najchętniej na Daleki Wschód, gdzie też najlepiej jej się pisze) i w swoim kilkusetletnim domu na Opolszczyźnie, w którym cudownie odpoczywa. Autorka poczytnych fabuł poświęconym nietuzinkowym kobietom starożytności. W swoim dorobku ma Ewa Kassala książki o królowych Egiptu: Kleopatrze, Nefretete i Hatszepsut, a także trylogię biblijną, której bohaterkami są Maria Magdalena, królowa Saaby i Semiramida. Poza powieściami historycznymi pisarka wydała także pozycje niefabularne dotyczące rozwoju osobistego i kreowania wizerunku tj. W sukience do sukcesu czy Nowoczesna czarodziejka. Twój sukces.

Ewa Kassala to pseudonim literacki urodzonej w 1965 r. Doroty Stasikowskiej-Woźniak, jednej z pierwszych polskich aktywistek i ekspertek zajmujących się sprawami równego traktowania kobiet i mężczyzn w naszym kraju – pełniła funkcję społecznej pełnomocniczki wojewody śląskiego ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, przewodniczyła Krajowej Sieci Tematycznej EQUAL, a także prowadziła wiele projektów społecznych i badawczych, m.in. Śląski Klub Nike i Śląskie Centrum Równych Szans. Za swoją działalność charytatywną została doceniona tytułem Bizneswoman roku, a w 2018 r. wyróżniona Pierścieniem Stulecia Niepodległości RP. Jest absolwentką politologii i socjologii Uniwersytetu Śląskiego, ukończyła również Akademię Telewizyjną w Warszawie i zanim zaczęła wydawać jako Ewa Kassala książki, pisała scenariusze oraz prowadziła programy telewizyjne (np. Trzecie oko w TVP II). Poza literaturą, która obecnie ma w jej życiu priorytet, pasją pisarki jest joga. Ponadto lubi relaksować się przygotowywaniem przetworów i pracą w ogrodzie. Ewa Kassala prowadzi również bardzo bogate życie towarzyskie, ze spotkań z ludźmi czerpiąc wiele radości.

Dorota Stasikowska-Woźniak, Ewa Kassala, książki i cała reszta

Jak podkreśla pisarka, literackie zapędy towarzyszyły jej od dzieciństwa. Zawsze lubiła pisać i by realizować swoją pasję już w 5. klasie założyła gazetkę szkolną. Zanim zdecydowała się publikować pod pseudonimem Ewa Kassala, książki wydawała pod własnym nazwiskiem. Swoją pierwszą, wydaną w 1995 r., powieść pt. Kleopatra napisała jeszcze na studiach, a do druku zarekomendował ją sam Aleksander Krawczuk, wybitny historyki i autor wielu klasycznych pozycji dotyczących starożytności. Cztery lata później, jeszcze jako Dorota Stasikowska-Woźniak wydała śmiały romans pt. Portret kobiety wieku zatracenia. Druga współczesna fabuła jej autorstwa, Mandragora, ukazała się dopiero 1,5 dekady później.

Ewa Kassala, Żądze Kleopatry i inne opowieści o egipskich królowych

Do czasów starożytnych i jednej ze swoich ulubionych bohaterek autorka powróciła, już jako Ewa Kassala, w 2015 r. tomem Żądze Kleopatry. Na jego stronach pisarka koncentruje się na uczuciowo-erotycznej biografii tej jednej z najbardziej fascynujących kobiet w starożytnych dziejach, snując opowieść o dojrzewaniu, kolejnych miłostkach i wreszcie wielkich miłościach ostatniej królowej Egiptu.

Niedługo później do księgarń trafił drugi tom egipskiej trylogii poświęconej starożytnym władczyniom tego kraju pt. Boska Nefretete, a w 2018 r. w ręce czytelników oddała Ewa Kassala Hatszepsut.

Ewa Kassala, Maria Magdalena i inne biblijne bohaterki

Latem 2019 r. fabułą Królowa Saby Ewa Kassala otworzyła nowy cykl, tym razem poświęcony kobietom znanym z Biblii. Na pierwszą bohaterkę wybrała jedynie wspominaną na kartach Księgi tajemniczą królową Saby, którą tradycja uznaje za kochankę króla Salomona i matkę jego syna. W swojej powieści pisarka twórczo rozwija ten temat, śmiało puszczając wodze fantazji.

Drugą cześć serii zatytułowała Ewa Kassala Maria Magdalena. Kapłanka. Dama. Apostołka. Tym razem autorka sięga do Nowego Testamentu i postaci Marii z Magdali, najżarliwszej i najwierniejszej z uczennic Chrystusa, w europejskiej kulturze utożsamianej często z biblijną nawróconą jawnogrzesznicą. Barwnie opowiedziana przez pisarkę historia apostołki apostołów, jak bywa również w tradycji kościelnej okreslana ta niezwykła kobieta, należy do najpopularniejszych powieści jej autorstwa i najprawdopodobniej niedługo doczeka się kontynuacji.

We wrześniu 2020 r. wydała Ewa Kassala Semiramidę, trzecią cześć swojego cyklu skoncentrowaną wokół legendarnej postaci asyryjskiej królowej, której przypisuje się ufundowanie jednego z cudów starożytnego świata, wiszących ogrodów Babilonu.

Ewa Kassala i Nowoczesna czarodziejka

W 2020 r. do księgarń trafiła jeszcze jedna propozycja Ewy Kassali, Nowoczesna czarodziejka. Twój sukces. Jest to nietuzinkowy skierowany do współczesny kobiet poradnik sięgający do starych tradycji wiedźm; tych, które wiedzą, kobiet czerpiących z pierwotnych źródeł mocy.