Ewa Ornacka
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Ewa Ornacka 
  • języki: 2 
  • Języki obce 
  • Wyczyść

Jedna z najskuteczniejszych i najbardziej znanych polskich dziennikarek śledczych od ponad dwóch dekad opisująca realia polskiego półświatka; o zbrodniach i ludziach mafii pisze Ewa Ornacka książki i nagrywa programy telewizyjne. Na podstawie jej publikacji pt. Skazane na potępienie powstał cieszący się dużą popularnością wśród widzów serial Skazana z Agatą Kuleszą w roli głównej. W 2015 r. do księgarń trafiła też pierwsza (i jak na razie jedyna) napisana do spółki Karoliną Szymczak-Majchrzak fabuła Ewy Ornackiej pt. Pajęczyna strachu, kryminał osadzony w brutalnym świecie handlarzy żywym towarem.

Ewa Ornacka – zawód reporter

Ewa Ornacka urodziła się w 1964 r. w Szczecinie i chociaż z wykształcenie jest pedagogiem (ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Szczecińskim), zawsze chciała być reporterką i dziennikarką. W związku z tym jeszcze podczas studiów zaliczyła fakultatywne studium dziennikarski i postanowiła szukać pracy jak żurnalistka. Na początku lat 90-tych pisała dla Głosu Szczecińskiego, już wtedy interesując się tematyką kryminalną. Po raz pierwszy na poważnie przestępczością zorganizowaną zajęła się w 1997 r., pisząc dla tygodnika Wprost, z którym była związana przez wiele lat, artykuł Stolica podziemia. Zanim zaczęła wydawać Ewa Ornacka książki poświęcone tej tematyce, jako dziennikarka współpracowała też z tygodnikiem Prawo i Życie oraz Newsweekiem. W 2007 r. ze względu na obawy o własne bezpieczeństwo zmuszona była nawet skorzystać z ochrony CBŚ.

Mimo wszystko nie uważa, żeby wybrany przez nią zawód należał do szczególnie niebezpiecznych, a ryzyko podejmowane każdego dnia było wyjątkowo duże. Żeby jednak minimalizować wszelkie ryzyko, do każdego tematu stara się podejść rzetelnie i uczciwie oraz gruntownie przygotować. Pewną gwarancją bezpieczeństwa stanowią dla niej również dobre relacje z kobietami z otoczenia najważniejszych ludzi mafii, które bardzo ułatwiają jej pracę. Ogromnie ważna dla dziennikarki jest etyka zawodu, uszanowanie emocji i godności ludzi zaangażowanych w sprawę będącą przedmiotem jej zainteresowania. Dlatego też po wiele tematów sięga dopiero po latach, kiedy uczestnicy wydarzeń mają szansę na złapanie do nich pewnego dystansu.

Jak podkreśla, Ewa Ornacka, książki i programy jej autorstwa powstają zawsze z niezgody na krzywdę, niesprawiedliwość i patologię zżerającą instytucje, których zadaniem jest dbanie o praworządność i bezpieczeństwo społeczeństwa. Z tego powodu m.in. w publikacji Wrobiony w dożywocie Ewa Ornacka opisała tragiczne losy Arkadiusz Kraski, od kilkunastu lat odsiadującego wyrok dożywocia za zbrodnie, których nie popełnił. Historia człowieka zniszczonego przez bezduszność i błędy systemu wstrząsnęła do głębi reporterką i musiała zostać przez nią opowiedziana. Dlatego też dziennikarstwo, które uprawia, nazywa emocjonalnym. Losy bohaterów tekstów i programów, przy których pracuje, nie są jej obojętne, a z niektórymi, jak np. z Lucyną Biej, pogromczynią tzw. gangu Kulawego, nawiązała nawet trwałe przyjaźnie.

Ewa Ornacka i Alfabet mafii

W 2004 r. we współpracy z Piotrem Pytlakowskim wydała Ewa Ornacka Alfabet mafii, książkę powstałą na bazie materiałów zebranych do serialu dokumentalnego pod tym samym tytułem. Publikacja zyskała rozgłos i uznanie, stając się prawdziwym przełomem w karierze autorki. Na jej stronach znaleźć można arcyciekawą opowieść o kształtowaniu się w naszym kraju w latach 80-tych i 90-tych nowoczesnej przestępczości zorganizowanej. Ponad dekadę później do księgarń trafił rozszerzony i uaktualniony Nowy alfabet mafii.

Ewa Ornacka i tajemnice zbrodni

Po sukcesie Alfabetu mafii, dziennikarka wydała jeszcze kilka tytułów poświęconych zarówno polskiemu półświatkowi, wstrząsającym zbrodniom i zawiłym śledztwom, jak i analizie okrutnej przestępczości jako zjawiska psychologicznego i socjologicznego. W 2011 r. premierę miały Tajemnice zbrodni, a w 2017 r. opublikowała Ewa Ornacka Kombinat zbrodni, książkę o tzw. grupie mokotowskiej, jednej z najbrutalniejszych i najbardziej bezwzględnych organizacji mafijnych III RP. Kilka miesięcy później do księgarń trafiła jej rozmowa z dr. Jerzym Pobochą, założycielem i prezesem Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej, pt. Zrozumieć zbrodnie.

Ewa Ornacka i Skazane na potępienie

W 2018 r. w ręce miłośników dobrego dokumentu oddała Ewa Ornacka Skazane na potępienie, poruszającą opowieść prawniczki, która ponad dwa lata spędziła w zakładzie karnym nr. 1 dla kobiet w Grudziądzu, więzieniu o zaostrzonym rygorze, w którym wyroki odsiadują kobiety mające na sumieniu najcięższe zbrodnie. W książce znaleźć można także realcje o dalszych losach najbardziej znanych z mediów przestępczyń tj. Mama Madzi czy siostra Bernadetta ze zgromadzenia Boromeuszek. Na kanwie Skazanych na potępienie Ewy Ornackiej powstał cieszący się uznaniem widzów serial fabularny Skazana z Agata Kuleszą w roli głównej, a w sierpniu 2021 r. premierę miało drugie wydanie książki z filmową okładką i pod zmienionym tytułem (Skazana).