Fannie Flagg
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Fannie Flagg 
  • języki: 3 
  • Dla dzieci 
  • Wyczyść

Amerykańska pisarka, aktorka, scenarzystka. Prawdziwa ikona amerykańskiego show-biznesu. Poza Stanami Zjednoczonymi najbardziej znana dzięki powieści i filmowi Smażone zielone pomidory.

Fannie Flagg urodziła się w 1944 r. w Birmingham w stanie Alabama jako Patricia Neal. Swój pseudonim wymyśliła, zaczynając karierę aktorską, by nie być myloną z inną Patricią Neal, dość znaną wówczas aktorką. W Alabamie spędziła praktycznie całe dzieciństwo i okres dorastania. Zachęcana przez rodziców, dość wcześnie zaczęła występować i podejmować swoje pierwsze pisarskie próby. Jednak, walcząca całe życie z ciężką dysleksją, Fannie Flagg książki wydawać zaczęła dość późno, bo dopiero w latach 80-tych.

Jako nastolatka, dzięki udziałowi w konkursie Miss Alabama, zdobyła stypendium w lokalnej szkole aktorskiej. Po zakończonej nauce dostała pracę w porannym paśmie lokalnej telewizji, jednak kiedy odmówiono jej podwyżki, zwolniła się i przeniosła do nowego Yorku. Tam rozpoczęła się jej kariera w show-biznesie, dla którego pisała skecze, później scenariusze. Sama też występowała na scenie, a jej kariera aktorska nabrała rozpędu. W 1978 r. jej opowiadanie wygrało konkurs literacki i stało się później podstawą jej pierwszej powieści, Coming Attractions (wydanej później jako Daisy Fay and the Miracle Man). Za scenariusz do filmu Smażone zielone smażone pomidory, będącego adaptacją jej najbardziej znanej książki, Fannie Flagg w 1992 r. została nominowana do Oskara.

Książki Fannie Flagg

Swoją karierę jako powieściopisarka Fannie Flagg na dobre rozpoczęła w latach 80-tych i dość szybko ugruntowała swoja pozycję w literackim świecie. Już jej debiut fabularny okazał się dużym sukcesem i przez ponad 10 tygodni gościł na liście bestsellerów New York Timesa. Ta, autobiograficzna w dużej mierze, powieść w formie dziennika opowiada o trudnym dorastaniu w rodzinie z problemem alkoholowym ojca i zdystansowaną emocjonalnie matką. Ze względu na liczne wątki osobiste, pisarka zwlekała z publikacją i zdecydowała się na nią dopiero po śmierci rodziców.

Za sprawą swojej drugiej, wydanej w 1987 r., książki Fannie Flagg weszła już bez wątpienia do pierwszej literackiej ligi. Smażone zielone pomidory przyniosły jej międzynarodową sławę, a nakręcona na początku lat 90-tych adaptacja pod tym samym tytułem ugruntowała jej pozycję. Powieść ponad 36 tygodni okupowała szczyt listy bestsellerów New York Timesa, co jest wynikiem godnym odnotowania. Przejmująca opowieść o przyjaźni i miłości, o sile kobiecej solidarności w brutalnym świecie męskiej dominacji, mimo upływu lat, pozostaje najbardziej znanym utworem pisarki. Po wielkim sukcesie tej książki Fannie Flagg wydała jeszcze nawiązującą do świata przedstawionego Smażonych zielonych pomidorów książkę kucharską. Co ciekawe, powieściowa miejscowość, w której bohaterki prowadziły swój bar, Whistlestop, stała się marką całej gamy produktów, które można kupić w sieci.

Fannie Flagg i Elmwood Springs

Napisanie następnej powieści zajęło pisarce ponad dekadę. W 1998 r. do księgarń trafiła jej trzecia fabuła, Witaj na świecie, maleńka, okraszona typowym dla autorki humorem, lekko gorzka opowieść o życiu. I choć losy głównej bohaterki powieści, dziennikarki starającej się zrobić karierę w Nowym Yorku, nie są usłane różami, klimat książki tchnie nienachlanym i ciepłym optymizmem. Zresztą, to właśnie za tę wyjątkową, krzepiącą atmosferę czytelnicy pokochali książki Fannie Flagg.

W nazywanej współczesną opowieścią wigilijną powieści Boże Narodzenie w Lost River Fannie Flagg realizuje ten paradygmat w sposób chyba najpełniejszy. Jednak i cykl o Elmwood Springs należy do najbardziej lubianych utworów pisarki. Typowo amerykańskie małe i trochę senne miasteczko, którego tempo ani skala nie przerastają człowieka i którego mieszkańcy znają się od dziecka, stanowi oczywistą antytezę Nowego Yorku i blichtru wielkich miast Ameryki oraz wielkomiejskiego stylu życia. W 2002 r. do księgarń trafiła druga fabuła umieszczona w świecie przedstawionym Elmwood Springs pt. Dogonić tęczę. Cztery lata później w ręce czytelników oddał Fannie Flagg Nie mogę się doczekać…kiedy wreszcie pójdę do nieba, powieść dopełniająca trylogię Elmwood Springs.

Po latach pisarka postanowiła wrócić do sennego miasteczka, w którym tysiące jej czytelników czuło się jak w domu. Ona sama, zresztą również lubiła pisać o Elmwood Springs i jego mieszkańcach. Tym razem jednak wydaną w 2016 r. powieścią pt. Całe miasto o tym mówi Fannie Flagg nie tylko ostatecznie zamknęła cykl o Elmwood Springs, ale i całą swoją literacką karierę. Jako powód podała wiek i zmęczenie, które nie pozwalają jej już na tworzenie kolejnych książek.